Nejdražší a nejzbytečnější úředníci




Sdílet článek:

V loňském roce se doslova otřásl energetický trh, který postihlo několik ran. Pomineme-li důvody přesahující Českou republiku, jako jsou vysoké ceny energií na burze, politicky tlačený Green Deal nebo nejistota ohledně bezpečnosti dodávek plynu z Ruska, na českém rybníčku to byla hlavně situace ohledně některých obchodníků s energiemi, kteří ukončili svou činnost. Vše začalo pádem Bohemia Energy Entity, po které následovaly další společnosti. Velké množství domácností se tak dostalo do režimu dodavatele poslední instance a bylo nuceno z peněženek vytáhnout mnoho tisícovek navíc, řada z nich dokonce musela začít čerpat sociální dávky. Za této situace ale Energetický regulační úřad (ERÚ), který paradoxně sám skončil v režimu dodavatele poslední instance, v roce 2021 štědře odměňoval své úředníky a rozdával roční odměny. Situace naprosto nevídaná, neboť se ptám, čím si tito úředníci, kteří v rámci svých kompetencí mají dohlížet na fungování trhu, jakékoliv odměny vůbec zasloužili? Jaké mimořádné a zvlášť důležité úkoly v roce 2021 splnili?

Na platformě platyuredniku.cz si každý může zkontrolovat, kolik nás všechny stojí nejvyšší představitelé tohoto státu a jaké odměny byly těmto úředníkům v roce 2021 přiznány. Já jsem se zaměřila na ERÚ, o kterém se v loňském roce v komentářích nejčastěji skloňovalo, že je to naprosto zbytečný úřad. Neuhlídal totiž trh a ten se zbortil jako domeček z karet. ERÚ přitom veřejně pouze prohlašoval, že nemá dostatečné kompetence (což ale není pravda) a situaci nikterak nepomáhal a nic neřešil. Přitom ale disponuje velmi štědře odměňovanými pracovníky.

Tak například předseda Rady ERÚ, Stanislav Trávníček, si měsíčně přijde na 241 000 Kč. A přitom energetickému regulátorovi nevelí sám, ale k ruce má další 4 členy rady, kteří si přijdou měsíčně každý na 127 800 Kč. Všichni jsou odměňováni tabulkově a díky bohu nemají nárok na jakékoliv odměny. Pak bychom se totiž bavili o úplně jiných částkách, neboť ERÚ svým podřízeným rozdává opravdu štědré, statisícové odměny.

Například šéf Sekce regulatorních činností, Jan Šefránek, jehož podřízení mají monitorovat trh se energiemi, nastavovat pravidla pro jeho fungování a stanovovat regulované ceny energií, si v roce 2021 přišel na odměny ve výši 390 000 Kč. Spolu s jeho pravidelným platem to činí neuvěřitelných průměrných 151 175 Kč měsíčně, takže si v loňském covidovém roce přišel na celkových 1 814 100 Kč. Další, kdo si v tomto roce pořádně přilepšil, je šéf Sekce správních řízení, Jakub Med. Ten dostal na odměnách dokonce 402 000 Kč, což představuje 23 % jeho ročního příjmu za rok 2021. Když tyto odměny připočteme k jeho pravidelnému měsíčnímu platu tak to měsíčně dělá průměrných 148 396 Kč. Šéfka Sekce kontroly, Lucie Polická, si v roce 2021 přišla na odměny ve výši 280 000 Kč, tj. včetně pravidelných měsíčních platů si přišla na 141 078 Kč měsíčně. A to v roce, kdy zaměstnanci ERÚ fungovali převážně na homeoffice, neřešili běžnou agendu a v důsledku jejich nečinnosti při monitoringu a ochraně energetického trhu dopadl trh tak, jak dopadl.

Takže si to shrňme. V čele nefunkčního úřadu, který nevykonává běžnou činnost a nechrání spotřebitele stojí 5 lidí, kteří nás ročně stojí jen na platech přes 9 milionů korun, k tomu aparát asistentek, šoférů, nepřeberně reprezentačních výdajů, apod., a k ruce mají další úředníky, kteří se svými platy předčí i jiné vyšší státní úředníky. Sekční ředitelé na ERÚ berou více než například dlouholetá šéfka Státní úřadu pro jadernou bezpečnost, Dana Drábová, nebo než místopředsedové Úřadu pro ochranu osobních údajů, anebo ředitel Státní energetické inspekce. Ostatně berou více i než členové Rady ERÚ.

Je nadmíru jasné, proč na tyto úředníky nedopadá situace běžných občanů ČR. S finančním polštářem, který si na ERÚ vytvářejí, mají k běžným občanům velice daleko. Možná by mohli shlédnout z energetického Olympu a za takovéto královské platy konečně začít něco dělat ve prospěch tohoto státu a jeho občanů.

 

Anna Binderová

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Jedna z nich je Uršulína: Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen prodává svůj návrh na oddělení EU od ruského zemního plynu a ropy jako gigantický investiční program v hodnotě 300 miliard eur do roku 2030.
    …. Aby se snížila závislost na ruské energii, chce Evropská komise vydražit další CO2 práva. Komise chce získat 20 miliard eur prodejem dalších emisních práv a jejich předáním zemím EU….
    27.5.2022 pokrač. zdroj

    https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/klima-nachhaltigkeit/abhaengigkeit-von-russlands-energie-opfert-eu-den-klimaschutz-18060790.html

    to se pak gríndýluje, když je to na koho hodit ))) Sláma u kr…))) a tak dále, my nesmíme ani naznačovat ))))

  2. „ERÚ neuhlídal trh a ten se zbortil jako domeček z karet.“ To jako fakt? ERÚ je státní úřad, který prosazuje statní politiku. Tedy intervence, regulace, dotace, sankce. S trhem to nemá nic společného. ERÚ pracuje přesně podle přání státu. Že si přitom úředníci chrochtají, je pochopitelné a přirozené a rozhodně to není na činnosti ERÚ to nejhorší. Což platí obdobně i o dalších úřadech.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*