Němci v průměru chudnou, říká šokující zpráva o největší ekonomice EU




Sdílet článek:

LIZ HEFLIN

Německo se možná potýká s nejdelší ekonomickou krizí ve své poválečné historii.

Německo by v roce 2025 mohlo vstoupit do už třetího roku své ekonomické recese, uvádí zpráva Výzkumného institutu Handelsblattu (HRI) citovaná portálem Mandiner, což znamená, že se asi potýká s nejdelší ekonomickou krizí ve své poválečné historii.

Největší ekonomika Evropské unie Německo se letos asi propadne o 0,1 procenta poté, co v letech 2024 a 2023 zažila oslabení o 0,3 procenta.

„Německá ekonomika je uprostřed největší krize ve své poválečné historii,“ řekl Bert Rürup, šéf-ekonom HRI. „Pandemie, energetická krize a inflace Němce v průměru zbídačila.“

HRI není sama. V prosinci snížila německá centrální banka svoji předpověď růstu na rok 2025 na 0,2 procenta oproti předpovědi 1,1 procenta z června. Němečtí občané podle průzkumu také před předčasnými volbami 23. února říkají, že ekonomika jim dělá největší starosti.

Ubohý ekonomický výkon nevěstí nic dobrého pro ministra hospodářství Roberta Habecka s diplomem z filosofie, který je v nadcházejících volbách kandidátem na kancléře Zelených. Někteří žertují, že stane-li se Habeck kancléřem, bude Německo brzy potřebovat hospodářskou pomoc.

Tisková agentura Nius také referovala o datech od ratingové agentury Creditreform, která hlásí, že roku 2024 bylo o čtvrtinu více korporátních bankrotů než roku 2023, kdy 22 400 společností padlo do insolvence, tj. největší počet od roku 2015. I počet spotřebitelských bankrotů narostl o 8,5 procenta na více než 72 000.

Spolu s tím poskytovatel úvěrů Allianz Trade roku 2025 očekává ještě více bankrotů včetně většího počtu spotřebitelských bankrotů.

Nálada v průmyslu, zvláště zpracovatelském, je obzvláště hrozná, říká Nius, kdy už je dvakrát tolik těch, co jsou ohledně roku 2025 pesimističtí než těch, co vidí optimističtější výhled. V prosinci se index business klimatu od Ifo dále propadal, kdy dosáhl své nejnižší úrovně od května 2020. Těžko přijde týden, v němž by nějaká průmyslová skupina neoznamovala snižování počtů zaměstnanců a to probíhající zpomalování investic znamená, že pracovních míst ještě ubude.

Pokud jde o propouštění, byly zpracovatelský průmysl a stavebnictví postiženy nejtvrději. Zatímco zpráva HRI ukazuje, že loni se zaměstnanost mírně zvýšila na 46,1 milionu lidí, tak teď ta skupina očekává úbytky asi o 10 000 zaměstnaných každý měsíc.

HRI rovněž nevidí žádné příznaky vzestupu ve spotřebě, když inflace užírá disponibilní příjmy i přes postupný nárůst reálných mezd. Podle průzkumu Ipsos z prosince si jen 38 procent Němců myslí, že země je celkově na správné cestě.

rmx.news

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Němci si to zavinili sami. Oni jsou tahouny „Green Dealu“ a dalších bezcenných nesmyslů, jejichž dopady se snaží „delegovat“ na nás.
    Měli by se chopit onoho Reaganova sloganu: „Pokud vláda snižuje vaši životní úroveň, vykopněte ji.“
    V únoru budou mít šanci, pokud si ji nenechají vzít tím, že dají na lživé žvásty německých „demokratických“ STBáků o AfD.

  2. A. Kdyby se všechny státy na světě měli tak chudě jak v dojčlandu, tak je na světě lidský konzumní ráj, o čemž svědčí emigranti z celého světa tam chtít žít. No a chybí nám statistika v RF, kolik jich tam zvolilo laskavou náruč ohleduplného pana dobyvatele zvoucí do svého ráje. Tak snad se dočkáme alespoň jednoho průzkumníka od zdejších jeho obdivovatelů.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*