Toxické – podle EU „stejné“ – obilí z Ukrajiny zaplavuje trh členských států EU




Sdílet článek:

IVAN DAVID

Stalo se přesně to, před čím jsem varoval v září 2020 v Zemědělském výboru Evropského parlamentu (AGRI) při projednávání návrhu rozhodnutí o „stejnosti“ oblí ukrajiinského a pěstovaného v EU. I přes výhrady odborné veřejnosti, které jsem na jednání výboru tlumočil, výbor a následně celý Evropský parlament od zeleného stolu rozhodli, že obiloviny z Ukrajiny jsou „stejné“ jako obiloviny od pěstitelů působících v členských státech EU. Rozhodnutí europoslanců a ministrů zemědělství právně znamenalo zrušení kontrol bezpečnosti obilovin dovážených z Ukrajiny.

Celý název tohoto právního paskvilu je Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o rovnocennosti inspekcí v terénu prováděných na Ukrajině u množitelného porostu osiva obilovin a rovnocennosti osiva obilovin vyprodukovaného na Ukrajině a lze jej pod kódem COM (2020) 137 ninal najít na stránkách Komise i europarlamentu.

Po konzultaci s experty ze Zemědělského svazu a Agrární komory, z nichž někteří se osobně účastnili monitorovací mise EU na Ukrajině, která kontrolovala, zda je ukrajinský právní řád v oblasti regulace obilovin shodný s právem EU a zda kontroly na polích probíhají podle stejných pravidel, jsem členy výboru varoval, že tvrzení Evropské komise o „stejnosti“ obilí z Ukrajiny s obilím pěstovaným podle pravidel EU, je lež. Citoval jsem ze zprávy, která upozorňovala na fakt, že ukrajinské zákonodárství nezakazuje pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), a že tedy hrozí riziko zavlečení plodin, které nelze nazvat jinak než nosič jedovatých látek na společný trh EU.

Při rozsáhlé privatizaci se většiny zemědělské půdy na Ukrajině zmocnily nadnárodní korporace jako Bayer – Monsanto, které ve válkou zkoušené zemi pěstují ve velkém GMO, vyvinuté tak, aby přežily desateronásobky koncentrací postřiků než jsou limity stanovené z důvodu bezpečnosti potravin v EU.

Při jednání výboru AGRI před 2 lety jsem citoval i slova jednoho z českých zemědělců, který se účastnil monitorovací mise EU. Při konzultaci mě upozornil, že na Ukrajině kontroloři inspekčních orgánů dostávají plat s více než ročním zpožděním, a protože jejich rodiny musí z něčeho žít, tak v zemi lze za nevelký úplatek získat potvrzení prakticky na cokoli. Klidně i na „bezpečnost“ rostlin posekaných v uzavřeném pásmu kolem havarované jaderné elektrárny v Černobylu.

Tehdy se do mě naváželo několik prounijních novinářů jako do“proruského trolla“ a argumentovali zprávou Mezinárodního měnového fondu o pokroku Ukrajiny při provádění reforem. Jaký je tento pokrok v praxi, se dnes přesvědčují zemědělské a potravinářské inspekce V Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Slovenská televize RTVS zveřejnila zprávu o zaplavení trhu východoevropských členských států EU z Ukrajiny dováženými obilovinami obsahujícími toxické látky. V Maďarsku kontrolami zachycené obiloviny podle deníku Trademagazin obsahují takové množství jedovatých látek, že kontrolním orgánům nezbylo nic jiného, než nařídit jejich spálení v pecích s fluidním spalováním.

Již počátkem letošního roku bloger Daniel Sterzik publikující pod pseudonymem Vidlák na Vidlákových kydech upozorňoval na masívní dovozy ukrajinské pšenice a kukuřice. Tuna byla mezinárodními obchodníky dovážena za tisíc korun. Což je méně než čtvrtina ceny, za kterou lze při dodržování bezpečnostních předpisů stanovených právem EU, vyprodukovat obiloviny u nás. Vidlák, která pracuje na silech a je v kontaktu s obchodníky s obilím i kontrolory, ve svém příspěvku varoval, že obilí, které je ve velkém dováženo z AU do EU, a které původně mělo zamířit do Afriky v rámci rámci obilní dohody OSN, bylo podle experta měřícího kvalitu obilovin, dlouhodobě skladováno v nevhodných podmínkách. A proto je často zamořeno plísněmi a od nich pocházejícími toxiny.

V Polsku kvůli aféře s dovozem velkého množství toxického obilí musel rezignovat ministr zemědělství. Objem dovozů ukrajinského jedovatého obilí prodávaného pod cenou je tak veliký, že vlády Maďarska a Polska si spolu s Bulharskem a Rumunskem vynutily na Evropské komisi schválení mimořádných dotací pro své pěstitele postižené propadem cen způsobených právě těmito dovozy.

Přesně takhle to dopadá, když politici od zeleného stolu – zřejmě kvůli paralelním motivacím – rozhodují bez skutečné znalosti problému. Nikdo že členů výboru před schválením rozhodnutí o „stejnosti unijích a ukrajinských obilovin“ na Ukrajinu nejel, aby se přesvědčil o reálných poměrech.

Analýza srovnávající právní řád členských států EU s právem Ukrajiny, která na tato rizika upozorňovala, byla většinou členů výboru AGRI i pléna EP ignorována. A zřejmě stejně to proběhlo i v Radě ministrů zemědělství. Před 2 lety mezi většinou politiků frčelo heslo „Slava Ukrajini, herojam slava!“. Bez ohledu na rizika pro občany členských států EU.

A nyní kontrolní orgány zemích, kde vlády nejsou úplnými pohůnky Brusele, za velké peníze ze státních rozpočtů stahují z trhu a likvidují v obrovském množství jedovaté dovezené obilí a mouku.

 

Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*