Češi loni přiškrtili svoji spotřebu nejvíce v tomto miléniu
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Dokonce čtyřikrát více než během globální finanční krize. Drtila je mimořádná inflace a dramatický pokles reálných mezd, výdaje za potraviny omezují již dvacet měsíců v řadě.

Maloobchodní tržby vykázaly loni v prosinci nejvýraznější meziroční nárůst za celé období od května 2022 včetně. Naposledy výrazněji rostly v dubnu 2022. V prosinci 2023 meziročně přidaly 1,6 procenta. V Česku tak loni v posledním čtvrtletí skončila takzvaná spotřebitelská recese. Loni v posledních třech měsících roku totiž maloobchodní tržby v souhrnu přidaly meziročně 0,1 procenta. Ve čtvrtletním sledování maloobchodní tržby vykázaly růst naposledy v prvním kvartále roku 2022, tehdy 6,5 procenta meziročně. Poté následovalo šest čtvrtletí v řadě, kdy maloobchodní tržby meziročně soustavně klesaly a až tedy v posledním kvartále loňska se vrátily „do plusu“, byť celkem nepatrného.

Za celý loňský rok se maloobchodní tržby propadly o 4,1 procenta. To je jejich nejvýraznější propad minimálně od roku 2001 včetně, tedy od začátku tisíciletí. Už předloni se přitom propadly o 3,8 procenta, takže loňský propad nastal z poměrně již nízké základny, pročež je tedy ještě závažnější. Přitom až právě do předloňska byl z hlediska vývoje tržeb maloobchodu nejhorším rokem tohoto milénia rok 2009, tedy rok globální finanční krize, kdy ovšem maloobchodní tržby v Česku klesly meziročně pouze o 1,1 procenta. Tedy takřka ve čtyřikrát nižším rozsahu než loni.

Loni v prosinci Češi navyšovali své výdaje za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží, v prvé řadě kosmetiku a toaletní potřeby. Pohonné hmoty kupovali více kvůli jejich zlevnění, danému zejména poklesem cen ropy na světových trzích. Tržby za potraviny však nadále klesaly, už dvacátý měsíc v řadě. Obchodní řetězce stále nenabídly ceny potravin, které by pro Čechy byly natolik atraktivní, aby své výdaje za potraviny navýšili. Omezení nákupů potravin ze strany řadových je jedním z důvodů, proč v letošním roce už nesledujeme jejich cenový růst – řetězce se konečně „umoudřily“.

Loni si svoji daň vybrala nadále mimořádně vysoká celoroční průměrná inflace, jež druhý rok v řadě dosáhla dvouciferné hodnoty. Češi v uplynulých dvou letech v důsledku mimořádně vysoké inflace čelili největšímu propadu reálných mezd v novodobé historii ČR od roku 1993, což právě fatálně podvázalo jejich spotřebitelskou poptávku. Koncem loňska se však již situace viditelně zlepšovala, zejména kvůli snížení inflace.

Letos by se měl vývoj maloobchodních tržeb vrátit celkem přesvědčivě do kladného pásmu, když si tržby polepší o 3,5 procenta. Letošek totiž potvrdí vymanění se ze zmíněné spotřebitelské recese. Maloobchodním tržbám napomůže zejména růst reálných mezd, jenž se obnoví po dvou letech jejich znatelného poklesu.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. V řadě věcí jsem s p. Kovandou častou souhlasil. Že ale dojde kaloobchodnímu růstu a spotřebitelé začnou více nakupovat, tak v tom je vedle jak ta jedle. Měl by vytáhnout pátý že své sociální bubliny a uvidí realitu. Vláda bohužel podporuje bohatší třídu oproti většině občanů, živnostníkům a malým podnikatelům. Že je to špatně, tak k tomu dám příklad: Za sledované období si 10 běžných občanů s příjmem cca 45 tis. koupí 10 ledniček, 10 praček, 10 aut atd. Ti nejbohatší s příjmem 450 tis./měs si ale za totéž období koupí pouze 1 ledničku, 1 pračku, 1 auto atd. i když dražší. Tak koho se z hlediska růstu spotřeby vyplatí podporovat?

  2. “Maloobchodním tržbám napomůže zejména růst reálných mezd, jenž se obnoví po dvou letech jejich znatelného poklesu.”
    To je sice pěkné, ale situaci důchodců tento aspekt neřeší.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*