Příživník na koronavirové krizi i na ukrajinské válce
Sdílet článek:

V době vrcholící koronavirové epidemie odhalil Kverulant.org prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Prodával je Aaron Günsberger. Nyní tentýž člověk prodává údajně neprůstřelné vesty, přestože i nyní prokazatelně ví, že jsou nebezpečné a nevyhověly certifikaci. Kverulant je přesvědčen, že hlavní motivací Günsbergera jsou peníze, a proto na dotyčného podal trestní oznámení pro podvod.

Prodávané respirátory byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci a dosáhl toho, že ČOI koncem března 2022 prodej těchto respirátorů zakázala. Firma TEX-TECH Kverulantovi nejprve vyhrožovala žalobou a pak ji skutečně podala. Kverulant se ani tentokrát nenechal zastrašit a svou kauzu nestáhl. Následně soud žalobu TEX-TECH na Kverulanta zamítl a konstatoval, že TEX-TECH platný certifikát neměl. Šetření ČOI vyvolané Kverulantem a prohraný soud proti Kverulantovi patrně vedly k tomu, že TEX-TECH nebyl s to dostát svým závazkům a v prosinci 2021 skončil v konkurzu. Podrobnosti naleznete v kauze Jak díky Kverulantovi ČOI zakázala prodej fejkových respirátorů a jak jejich výrobce skončil v konkurzu.

Fejkový expert

Aaron Günsberger opakovaně tvrdil do médií, že již sám zajistil asi tisíc testů respirátorů zaslaných občany. Celková cena těchto testů podle něj byla kolem osmi milionů korun. Günsberger na webu Star of Davidson také vystavoval fejkové dokumenty k respirátorům, které měly potvrzovat jejich náležitou certifikaci. Toto falešné prohlášení o shodě respirátoru však bylo vydané motorkářským klubem s kontaktní adresou košer restaurace a podepsané košer řezníkem, Günsbergerem. A konečně samozvaný fejkový expert Günsberger prodával výrobky TEX-TECH, přestože dobře věděl, že jde o respirátory s falešnou certifikací. Dokonce se chlubil prohlášením od TEX-TECH, které tvrdilo, že respirátory platnou certifikaci mají. Hochštaplerství Aarona Günsberga také dobře ilustruje skutečnost, vlastně žádný Aaron není, jeho občanské jméno je Jan.

Fejkové neprůstřelné vesty

Se začátkem války na Ukrajině se Aaron Günsberger vrhl do prodeje ochranných vest. Ve středoevropském regionu je jich nyní málo a poptávka po nich je značná. Günsberger tvrdí, že jeho výrobky odolají střelbě takových zbraní, jako je útočná puška kalašnikov. Není to pravda.

Günsberger se na sociálních sítích prezentoval jako někdo, kdo nezištně pomáhá lidem v koronavirové krizi s výběrem toho správného respirátoru. Teď se prezentuje jako ten, kdo svými vestami nezištně pomáhá Ukrajině. Prý jich tam dodal již 5000. Přitom je ovšem komerčně prodává. Na e-shopu jeho firmy Star of Davidson je nabízí za 14 tisíc korun za kus.

Pojďme se na tyto vesty podívat podrobněji. To, co má zastavit projektil vypálený z kalašnikova, je plech z otěruvzdorné oceli Hardox. To je krajině nebezpečné řešení, nepoužívá jej žádný výrobce a dobře ví proč. Hlavním důvodem je to, že takový plech kulku často nezastaví a ta projde skrz nebo se odrazí či roztříští a může zabít jak majitele, tak někoho poblíž. Do neprůstřelných vest se proto používá kompozit či, ještě lépe, kompozit s keramikou. Dojem, že je ve vestě právě takový panel, se Günsberger snaží vyvolat tím, že u vesty publikuje návod na použití keramicko-aramidového panelu.

Günsberger svoje vesty na e-shopu nejprve označoval jako balistické, později to změnil na taktické. Využívá tak toho, že naprostá většina veřejnosti v tom nevidí velký rozdíl. Přitom za taktickou vestu se označuje vesta s mnoha kapsami.

Trestný čin podvod

Trestný čin podvod je v trestním zákoně definován v § 209: „Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“ Není tedy rozhodné, zda pachatel někoho aktivně uvede v omyl, nebo jen zneužije toho, že je někdo na omylu. Proto ani věty, které Günsberger uvádí na svém e-shopu „Nejsme registrovaným prodejcem bezpečnostního materiálu využitelného k obranným a bezpečnostním účelům dle zákona č.229/2013 Sb., o nakládání s bezpečnostním materiálem. Prohlašujeme, že se nejedná o bezpečnostní materiál ani osobní ochranný prostředek“ jej nikterak nevyviňují. Spíš dokazují to, že Günsberger dobře ví, že prodává fejkové neprůstřelné vesty. A ne dosti na tom, věděl i to, že prodává fejkové respirátory. Nejen, že mu to ředitel Kverulanta Vojtěch Razima říkal, on se k tomu přiznal i v telefonickém rozhovoru se svým známým. Nahrávku tohoto rozhovoru zachytil Günsbergerův ukrajinský zákazník, když si od něj kupoval „neprůstřelnou“ vestu, a je také součástí výše publikované reportáže od Kristiny Cirokové.


Neznámý muž: „Pokud by jsi řešil certifikaci na balistiku, tak ocelové pláty nikdy nebudou certifikované jako balistická ochrana.“
Günsberger: „Jako čtyřka.“
Neznámý muž: „Ne jako čtyřka. Nebudou certifikované nikdy jako balistická ochrana. Nikdy to neprojde zkušebnou. A to z toho důvodu, že balistická ochrana má pohlcovat tu střelu, a nikoliv odrážet.“
Günsberger: „Já vím.“
Neznámý muž: „Takže nikdy nejsi schopný certifikovat ocelovou desku, ať je upravená jakkoli.“
Günsberger: „Akorát, že teďka jsme ve válce, a ne na úřadě, víš? No nic, já tady někoho mám. Jenom prostě jsem to… To je jako já a respirátory, víš. Já jsem zachránil milio… ne jako tisícům lidem život a tu certifikaci, kdybych dělal, kámo, tak ti soudruzi, to trvá dva roky.“


Z výše uvedených důvodů dnes Kverulant na Günsbergera podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, a to jak při prodeji respirátorů, tak při prodeji „neprůstřelných“ vest. Svoje trestní oznámení dal na vědomí i České obchodní inspekci.

Vojtěch Razima

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*