Mluví se o lodní a silniční dopravě, zdanění leteckého paliva, jednorázových předmětů z plastu, nerecyklovatelných plastů….[1]
.
Výnos z vybraného cla a daní má skončit přímo v pokladně EU, nikoli v rozpočtech jednotlivých členských států. Můžeme tedy očekávat další nárůst plýtvání, „dotování“ neživotaschopných „projektů“, „odklánění dotací“, administrativní náklady spojené s rozdělováním „dotací“, vyšetřováním a trestáním pachatelů, kteří „dotace“ rozkrádají,… Důsledky pro normálního občana jsou evidentní: zdražení prakticky všeho, nárůst administrativy, omezení konkurence, a tím další růst cen. Jelikož se předpokládá i možnost vratek při prokázání „ekologické výroby“, je jisté že bude docházet k podvodům, obdobně jako se to dělo s vratkami DPH při karuselových podvodech a fiktivním vývozu.
Evropská unie se v oblasti emisí zavázala, že ve srovnání s rokem 1990 mají členské státy snížit čisté emise uhlíku do roku 2030 o 55 procent. Do roku 2050 pak má být EU „klimaticky neutrální“. [2] Už toto porovnávání je absurdní, nesmyslné. Od r. 1990 se většina energeticky náročných a neekologických výrob přesunula z Evropy do Číny a dalších asijských států. To je jeden z podstatných důvodů, proč množství emisí vyprodukovaných v Evropě výrazně pokleslo. Když se připočtou emise vzniklé dopravou a výrobou mimo Evropu, často co se týká ekologie v horších podmínkách, tak naopak množství emisí vzniklých v souvislosti se spotřebou Evropanů, narostlo.
Myšlenka „ekologizace“ dopravy, průmyslu a dalších lidských činností je chvályhodná. Cesta k ní by měla vést prostřednictvím výzkumu, vývoje a výroby moderních, i bez „dotací“ konkurenceschopných výrobků a nikoli prostřednictvím administrativních restrikcí, zdaňování, omezování a „dotací“.
Nezbývá než věřit, že nejen naši politici budou mít dost odvahy, aby se postavili na odpor a tento další krok do pekla administrativy, regulací, nařizování, omezování, cel a daní zamítli v Evropské Radě, Evropské Komisi a Evropském Parlamentu.
[2] Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/lodni-doprava-evropske-unie-emise-uhliku-regulace-zmeny.A210712_100552_eko-zahranicni_jla
„Nezbývá než věřit, že nejen naši politici budou mít dost odvahy, aby se postavili na odpor…“ – to si děláte legraci. Nebudou mít, ani náhodou. Víra je v takových případech hodně málo platná.