Nenasytná Hydra si hodlá vymoci další potravu. Zaplatíme ji všichni
Sdílet článek:
Evropská Komise hodlá zavést uhlíkové clo na hranicích EU. Následovat má celý tucet dalších obdobných cel a daní.
.

Mluví se o lodní a silniční dopravě, zdanění leteckého paliva, jednorázových předmětů z plastu, nerecyklovatelných plastů….[1]

.

Výnos z vybraného cla a daní má skončit přímo v pokladně EU, nikoli v rozpočtech jednotlivých členských států. Můžeme tedy očekávat další nárůst plýtvání, „dotování“ neživotaschopných „projektů“, „odklánění dotací“, administrativní náklady spojené s rozdělováním “dotací”, vyšetřováním a trestáním pachatelů, kteří “dotace” rozkrádají,… Důsledky pro normálního občana jsou evidentní: zdražení prakticky všeho, nárůst administrativy, omezení konkurence, a tím další růst cen. Jelikož se předpokládá i možnost vratek při prokázání „ekologické výroby“, je jisté že bude docházet k podvodům, obdobně jako se to dělo s vratkami DPH při karuselových podvodech a fiktivním vývozu.

Evropská unie se v oblasti emisí zavázala, že ve srovnání s rokem 1990 mají členské státy snížit čisté emise uhlíku do roku 2030 o 55 procent. Do roku 2050 pak má být EU “klimaticky neutrální”. [2] Už toto porovnávání je absurdní, nesmyslné. Od r. 1990 se většina energeticky náročných a neekologických výrob přesunula z Evropy do Číny a dalších asijských států. To je jeden z podstatných důvodů, proč množství emisí vyprodukovaných v Evropě výrazně pokleslo. Když se připočtou emise vzniklé dopravou a výrobou mimo Evropu, často co se týká ekologie v horších podmínkách, tak naopak množství emisí vzniklých v souvislosti se spotřebou Evropanů, narostlo.

Myšlenka „ekologizace“ dopravy, průmyslu a dalších lidských činností je chvályhodná. Cesta k ní by měla vést prostřednictvím výzkumu, vývoje a výroby moderních, i bez „dotací“ konkurenceschopných výrobků a nikoli prostřednictvím administrativních restrikcí, zdaňování, omezování a “dotací”.

Nezbývá než věřit, že nejen naši politici budou mít dost odvahy, aby se postavili na odpor a tento další krok do pekla administrativy, regulací, nařizování, omezování, cel a daní zamítli v Evropské Radě, Evropské Komisi a Evropském Parlamentu.

[1] https://oenergetice.cz/energeticka-legislativa-eu/komise-zverejni-navrh-zavedeni-uhlikoveho-cla-hranicich-eu

[2] Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/lodni-doprava-evropske-unie-emise-uhliku-regulace-zmeny.A210712_100552_eko-zahranicni_jla

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. “Nezbývá než věřit, že nejen naši politici budou mít dost odvahy, aby se postavili na odpor…” – to si děláte legraci. Nebudou mít, ani náhodou. Víra je v takových případech hodně málo platná.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*