Jurečka je připraven zvážit kvůli večírku při střelbě na FF UK rezignaci … opravdu odejde?
Sdílet článek:

ET/ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) je “připraven zvážit, že by nabídl rezignaci” kvůli vánočnímu večírku pořádaném na ministerstvu v době tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Uvedl to dnes v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News prohlásil, že zatím Jurečkovo odvolání nepřipravuje. Ministr se podle něj omluvil, situaci ale musí ještě lépe vysvětlit.

Jurečka v ČT svoji omluvu zopakoval. Dodal, že se omlouvá za nesprávné vyhodnocení situace i za následnou komunikaci. Večírek ministerstva vyvolal značnou kritiku. Pokračoval v době, kdy byly známy tragické události, při nichž ozbrojený útočník zabil čtrnáct lidí a dalších 25 zranil. Kritické reakce vyvolala i omluva Jurečky, protože přišla pozdě a uváděl v ní, že by večírek rozpustil dříve, pokud by již o tragických následcích věděl. Členové vlády však měli informace už několik hodin.

“Omlouvám se znovu, protože z mé strany vyhodnocení té otázky ukončit to vánoční setkání dříve a i otázka té komunikace, bylo chybou,” prohlásil ministr. Dodal, že textovou zprávu z úřadu vlády obdržel po 17:00, ale přečetl si ji až v 18:26. “Chybou bylo, že jsem to již v té době nevyhodnotil tak, že bych to setkání celé ukončil,” řekl v ČT. Párty podle něj skončila jeho odchodem na jednání vlády, které začínalo v 21:00.

Server iDnes.cz ale na základě svědectví účastníků party napsal, že se ministr na večírek vrátil i po mimořádném jednání vlády, na kterém se střelba řešila. V té době tam bylo podle dnešního vyjádření ministra kolem 30 lidí, bližších spolupracovníků. Jurečka tam s nimi zůstal. Dodal, že ho dřívější nesprávná komunikace mrzí, nikdy ale v odpovědích na otázky novinářů nelhal.

“Mně je líto, že k takové situaci došlo,” prohlásil Fiala. Podle něj “měla být vyhodnocena jinak”. Předseda vlády uvedl, že ministr musí nyní vše hlavně vysvětlit. Udělal nicméně chybu, za kterou se omluvil, což je pro něj podstatné.

“Včera (v sobotu), když jsem o tom s premiérem mluvil, tak jsem řekl, že jsem připraven i zvážit to, pokud on by to takto vyhodnotil, nabídnout svoji rezignaci,” řekl Jurečka. Situaci bude řešit i na celostátním výboru strany. Lidé z Jurečkova okolí však podle něj nesdílí názor, že by měl ze své funkce odejít. Ministr dodal, že rezignaci zvažoval již dříve kvůli protestu signatáře Charty 77 a zakladatele knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiřího Gruntoráda kvůli nízkým disidentským penzím.

Střelec loni 21. prosince v budově FF UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem loňské vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince.

Premiér teď nechystá výměnu některého z ministrů, ani Jurečky kvůli večírku

Premiér Petr Fiala (ODS) nyní nechystá výměnu některého z ministrů. Vláda je podle něj v dobré kondici a její členové mají chuť pokračovat v reformách. Ministerský předseda to dnes uvedl v televizi Prima v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové. Očekává, že již letos nepopulární kroky jeho kabinetu, které označil za správné, začnou přinášet ovoce. Vyměnit se teď nechystá ani ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Jurečka čelí kritice kvůli večírku pro zaměstnance, který se na jeho ministerstvu konal v den, kdy vrah na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil 14 lidí. Fiala řekl, že Jurečka udělal chybu, už dříve se ale omluvil a dnes své počínání bude opět vysvětlovat.

“Kdybych měl pocit, že mám nějakou změnu udělat, tak s tím nebudu váhat,” uvedl dnes Fiala k případným personálním změnám. Preferuje spíš kontinuitu a stabilitu. “Nevidím, že by byl někdo unavený, všichni máme chuť pokračovat,” uvedl.

Jurečka je kritizován zejména opozicí kritizován za nejasnosti ohledně vysvětlování své účasti na večírku. Podle předsedy SPD Tomia Okamury se do svých výroků zamotal. “Kdyby na začátku řekl, jak to bylo, už to mohlo být vyřešené,” míní Okamura. Premiér pokládá za podstatné, že Jurečka uznal chybu. “Teď je důležité, aby také vysvětlil všechny ty nejasnosti, které jsou. Mně je vysvětlil, ale musí je objasnit i veřejnosti,” řekl Fiala. “Kdybych měl pocit, že nemá být vicepremiérem ve vládě, tak bych už ty potřebné kroky udělal,” dodal.

Lídr ANO a expremiér Andrej Babiš v novoročním projevu opakovaně obvinil vládu z toho, že Česko pod jejím vedením stagnuje a chudne. S konsolidačním balíčkem podle Babiše kabinet prosadil největší zvýšení daní v historii a odstartoval další vlnu zdražování a inflace.

Vláda je podle premiéra v dobré kondici a ukáže se, že její rozhodnutí typu konsolidačního balíčku jsou správná. “Dělali jsme rozhodnutí, která populární nejsou, to všechno se podepsalo na podpoře vlády,” poznamenal Fiala. Důvěra ve vládu se podle Centra pro výzkum veřejného mínění od předloňského listopadu držela nad 30 procenty, loni v létě ale přišel pokles na 25 procent a podle nedávného průzkumu ze závěru loňského roku důvěřovalo vládě 17 procent.

Fiala dnes uvedl, že pokud nenastane nějaká krizová situace, s žádným dalším zvyšováním daní by vláda přijít neměla. Premiér uvedl, že česká ekonomika by letos měla růst kolem dvou procent, inflace by se měla snížit pod přijatelnou pětiprocentní hranici a reálné mzdy by měly růst o pět až deset procent.

Ministerský předseda také uvedl, že se podařilo loni dodržet schodek státního rozpočtu pod plánovanou hranicí 295 miliard korun, i když vládní kritici předpovídali jeho překročení. Deficit dosáhl 288,5 miliard korun. Schodek byl nejnižší od pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrtý nejhlubší v historii Česka.

K případnému nahrazení české koruny eurem Fiala uvedl, že debata o tom bude aktuální až po splnění podmínek. Budoucí vláda pak bude muset posoudit, zda bude přijetí eura pro Česko výhodné.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 2,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Malý slovníček:
  PF: „Kdybych měl pocit, že mám nějakou změnu udělat, tak s tím nebudu váhat.“
  Česky: „Jsem podělanej až za ušima, že kdybych někoho odvolal, tak se mi celej ten cirkus rozpadne a budu se muset živit prací.“
  PF: „Nevidím, že by byl někdo unavený, všichni máme chuť pokračovat.“
  Česky: „Budeme se držet koryt a škodit až do hořkého konce. A v nejhorším máme ještě v záloze ty korespondenční volby. Brusel si r(p)ozvracet nedáme!!“
  PF: „Pokud nenastane nějaká krizová situace, s žádným dalším zvyšováním daní by vláda přijít neměla.“
  Česky: „Připravte se, že v příštím roce znovu zvedneme daně, až se z toho poserete.“

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*