Černochová vyzvala kvůli rezoluci k Izraeli k odchodu ČR z OSN
Sdílet článek:

ET/CTK

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyzvala kvůli rezoluci vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem k vystoupení Česka z Organizace spojených národů (OSN). V souvislosti s hlasováním OSN na sociální síti X uvedla, že se za ni stydí a Česko nemá v organizaci fandící teroristům co dělat.

Valné shromáždění OSN v pátek přijalo rezoluci, která byla první společnou reakcí OSN na aktuální konflikt v Izraeli. Kanada navrhovala, aby text obsahoval jednoznačné odsouzení “teroristických útoků” Hamásu a žádal okamžité propuštění rukojmích. Její návrh ale neuspěl. Text navržený Jordánskem a dalšími arabskými zeměmi získal podporu 120 zemí, 45 se zdrželo hlasování.

Izrael, Spojené státy a dalších 12 zemí včetně Česka, Rakouska, Maďarska a Chorvatska hlasovalo proti. “Přesně před třemi týdny Hamás vyvraždil více než 1400 Izraelců, což je na jejich počet obyvatel více obětí, než zavraždila militantní islamistická organizace Al-Káida 11. září 2001 v USA,” uvedla Černochová. Kritizovala to, že proti bezprecedentnímu teroristickému útoku se postavilo jen 14 zemí. “Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá ČR v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme,” napsala.

Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou sice závazné, ale jsou silně symbolické. Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan přijetí rezoluce ostře zkritizoval a prohlásil, že OSN pozbyla legitimity. Podle něj dala většina světového společenství přijetím rezoluce najevo, že spíše než Izrael podporuje “nacistické teroristy”. Izraelský diplomat podle Reuters také hovořil o potřebě zničit Hamás.

Nový konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás vypukl v sobotu 7. října, když palestinští ozbrojenci zaútočili na jihu Izraele, což si podle izraelských úřadů vyžádalo přes 1400 mrtvých. Útočníci navíc unesli podle izraelské armády přes 220 lidí. Izrael v odvetě zahájil vzdušné údery na Pásmo Gazy, kde podle palestinských úřadů přišlo o život přes 7300 lidí. Celá oblast je pod izraelskou blokádou. Pásmo Gazy a jeho úřady ovládá od roku 2007 Hamás.

Česko se staví na stranu Izraele, zemi krátce po útoku navštívil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), tento týden pak i premiér Petr Fiala (ODS). V zemi potvrdil jednoznačnou podporu Izraeli a jeho právo na sebeobranu. Černochová se před dvěma týdny zúčastnila akce, která se stavěla proti jiné demonstraci na pražském Václavském náměstí, při níž lidé kritizovali odvetné kroky Izraele v Pásmu Gazy.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Kdy bych čekal, že budu někdy s šílenou Černochovou v něčem souhlasit. V OSN už jsme měli dávno nebýt.

  • OSN je sice dost hrozná organizace, ale jestli chceme odněkud urychleně vystoupit, tak z EU. Černochová je naprosto zoufalá.

 2. Paní Černochová si vzala za poradce pana Nadě, který nazýval občany Slovenska opicemi.
  Dále schvalovala a oslavovala terorismus – zabití paní Duginové. V každém zemi existuje lidský odpad, u nás se koncentruje v ODS.

 3. Kdo je alespoň částečně obeznámen s historií arabsko (palestinsko) – izraelského konfliktu, doufám, že mi dá za pravdu, že ten konflikt nemá vojenské řešení, leda by jedna strana vymazala tu druhou definitivně z povrchu zemského, což nelze předpokládat. Jakákoliv výzva k mírovému řešení, včetně humanitárního příměří je proto zcela na místě. Stejně racionálně to evidentně vidí 120 zemí světa, které v OSN tuto výzvu podpořily, přičemž nesouhlas s ní nevyslovila ani většina zemí západní Evropy. Striktní nesouhlas vyjádřilo jen 13 zemí, kromě USA několik zemí střední Evropy, Paraguay a pak již jen tak “významné” (při vší úctě) státty jako Nauru, Mikronésie a Papua Nová Guinea. Za této situace by v každé civilizované zemi byla Černochová po svém hloupém výkřiku už jen bývalou ministryní vlády. Ne tak v ČR za vlády Fialova účelového slepence, kde se všichni ti neschopové navzájem mafiózně podporuji, vědomi si toho, že potopili-li by jednoho z bratrstva, ten by potopil všechny ostatní.

 4. Jistě se spletla, chudinka. Myslela nejspíš odejít z EU, NATO, MMF, SB a WHO a omylem jí vypadlo z tlamy OSN.

 5. Tak chorá osoba Černochová by chtěla vystoupit z OSN, protože se projevila jako Chcimír ?
  A ona by tak ráda válčila, na Libavé by jim předvedla jak vypadá vojna :))))
  A za členství v NATO se ta chuděra nestydí ? Přece Turecko je v NATO a Erdogan prohlásil plnou podporu Palestině a Izrael označil za válečného zločince.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*