Netanjahu žádá Putina o pomoc s rukojmími v Gaze




Rusko Izrael Netanjahu Návšteva
Sdílet článek:

HSP

Navzdory zhoršeným rusko-izraelským vztahům izraelský premiér požádal ruského prezidenta o pomoc, uvádí Responsible Statecraft.

Rusko-izraelské vztahy se prudce zhoršily po útoku Hamásu na Izrael ze 7. října a následném izraelském zásahu v Gaze. Přesto izraelský premiér Benjamin Netanjahu požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby usiloval o propuštění izraelských rukojmích, které zadržuje Hamás v Gaze – a Putin na to odpověděl kladně.

Po Putinově nástupu k moci na přelomu století se rusko-izraelská spolupráce rozšířila ve více oblastech.

Jedním z nejvýraznějších příkladů byla „tajná“, ale dobře známá dohoda o dekonfliktu mezi Ruskem a Izraelem, na jejímž základě ruské síly většinou přivírají oči nad izraelskými útoky na pozice Íránu a Hizballáhu v Sýrii.

Izraelští komentátoři poukazovali na potřebu Izraele zachovat tuto dohodu a touhu chránit zbývající židovskou komunitu v Rusku jako důvody, proč se Izrael nepřidá k Americe a Západu při poskytování vojenské pomoci Ukrajině nebo při uvalení sankcí na Rusko.

Ale zatímco izraelští lídři vyšli vstříc, aby se vyhnuli podniknutí kroků proti Rusku po Putinově intervenci na Ukrajině od února 2022, ruští lídři neodpověděli, když Izrael zasáhl v Gaze od října 2023.

Kromě toho, že Putin a další ruští lídři obviňovali z konfliktu americkou zahraniční politiku, byli velmi kritičtí vůči izraelskému zásahu, vyzývali k příměří – což je Netanjahuovi absolutně proti srsti – a jen pomalu kritizovali útok Hamásu ze 7. října. Izraelští představitelé a zpravodajové hlasitě vyjádřili svou nespokojenost s postojem Moskvy ke konfliktu v Gaze.

Přesto určitý stupeň rusko-izraelské spolupráce pokračuje

Putin a Netanjahu vedly 24. prosince hodinový telefonický rozhovor. Netanjahu později uvedl, že požádal Rusko o pomoc při propuštění izraelských rukojmích, které zadržuje Hamás v Gaze.

Putin reagoval kladně a jmenoval náměstka ruského ministra zahraničí Michaila Bogdanova, aby pracoval na této záležitosti. Bogdanův údajně uskutečnil telefonické rozhovory s Hamásem a dalšími palestinskými lídry. Požadoval také propuštění izraelských rukojmích.

Kladná odpověď ruského prezidenta je klasickou pragmatickou reakcí – stejně jako izraelská žádost.

Vzhledem k mimořádně špatnému stavu rusko-amerických vztahů, jakož ik silné podpoře Izraele ze strany prezidenta Bidena během celé jeho kariéry a zejména od útoku Hamásu ze 7. října se může zdát, že žádost izraelského vůdce o ruskou podporu je projevem neúcty vůči Bidenovi.

Ve skutečnosti však Netanjahuovo obrácení se na Putina s žádostí o pomoc při propuštění rukojmí může být jednoduše pragmatické. Jelikož Rusko má dobré pracovní vztahy s Hamásem, zatímco USA ne, Netanjahu by pochopitelně považoval Moskvu za zemi, která má větší šanci zajistit propuštění rukojmí než Washington.

Putinova pozitivní odpověď na Netanjahuovu žádost je také velmi pragmatická

Přestože se rusko-izraelské vztahy zhoršily v důsledku ruské kritiky izraelského zásahu v Gaze, Moskva nemá zájem na tom, aby Izrael ukončil svou politiku, kterou se nepřipojil k Západu při pomoci Ukrajině a sankcích vůči Rusku. Bez ohledu na to, zda bude úspěšné či ne, úsilí Ruska přimět Hamás, aby propustil izraelské rukojmí, by mohlo pomoci zajistit, aby Izrael nezměnil svou politiku týkající se Ukrajiny.

Souhlas s pomocí Netanjahuovi v souvislosti s rukojmími by mohl Putin považovat i za vytvoření obrazu Ruska jako účinnějšího mediátora, než jsou nejen USA, ale i Čína – na kterou se začátkem letošního roku místo Ruska obrátili Írán a Saúdská Arábie, aby jim pomohly obnovit diplomatické vztahy .

Samozřejmě není jasné, zda Moskva dokáže přesvědčit Hamás, aby propustil izraelské rukojmí. Ale i kdyby se to podařilo, konflikt tím neukončí – což si Netanjahu i Putin nepochybně uvědomují.

Pokud by však Rusko dokázalo zprostředkovat dohodu, na jejímž základě by Hamás propustil izraelské rukojmí výměnou za propuštění palestinských vězňů Izraelem, přineslo by to prospěch vyměněným osobám a jejich rodinám – a proto stojí přinejmenším za pokus.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Já být Putinem,tak toho starýho židovskýho řezníka s rozběhem nakopu do prdele

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*