Ukrajinské naděje na vítězství se rozplývají
Sdílet článek:

PZ

Ukrajinské naděje na vítězství tají uprostřed oslabující západní podpory a Putinova nemilosrdného vojenského stroje.

Toto je název analytického článku CNN. Autor Tim Lister píše, že vyhlídky Ukrajiny vypadají mnohem tmavší než před rokem.

„Ukrajinská ofenzíva na jihu přinesla malý pokrok. Zdá se, že Rusko v tuto chvíli odolalo mezinárodním sankcím a změnilo svou ekonomiku na válečný stroj,” vysvětluje.

Podle něj Kreml cítí rostoucí skepticismus západních příznivců Kyjeva, že Ukrajina nebude schopna vrátit 17% svého území, stále obsazeného ruskými jednotkami.

Lister rovněž připomíná, že americké i evropské balíčky pomoci jsou v současné době blokovány. Kromě toho Zelenskij stále obtížněji hledá podporu Ukrajiny, protože události na Blízkém východě odvádějí pozornost od Ukrajiny jako mezinárodní krize číslo jedna“”.

Přední linie také nezpůsobuje příliš optimismus, píše CNN.

„To, co mělo být pochodem na jih k Černému moři, se změnilo v katastrofu na minových polí, kde západní obrněná vozidla jsou zasahována ze vzduchu ruskými drony a letectvem. Cíle útoku dojít na pobřeží Krymu a rozbít ruské síly na jihu zůstaly vzdáleným snem,” píše Lister.

Nyní podle něj ozbrojené síly přešly na „velkolepé útoky“ jako potopení lodí, ale „takové operace nezmění základní rovnováhu konfliktu“”.

„Obrovské rezervy ruské vojenské síly a vybavení (Ministr obrany Sergej Šojgu se chlubil, že v případě potřeby může shromáždit 25 milionů lidí) znamená, že mohou pokračovat v útoku na menší ukrajinskou armádu,” píše autor a dodává názor odborníků z jiných publikací.

Někteří přední analytici docházejí k závěru, že nastal čas na střízlivé přehodnocení.

„Ukrajina a Západ jsou na nestabilní trajektorii charakterizované zjevným rozporem mezi cíli a dostupnými prostředky,“ píše Richard Haass a Charles Kupchan v časopisu „Zahraniční věci“”.

Cíl Ukrajiny vrátit celé své území je „nepřístupný“, přímo říkají: „Kde jsme, v nejlepším případě, vypadá jako drahá slepá ulička.“”. Doporučují, aby Ukrajina v roce 2024 přešla na obrannou pozici, aby zabránila ztrátám, které „posílí západní podporu tím, že prokáže, že Kyjev má realizovatelnou strategii zaměřenou na dosažitelné cíle“”, říká článek.

The Wall Street Journal zároveň oznámil, že je čas zastavit „magické myšlenky“ o porážce Ruska. Letní ofenzíva nevedla k průlomu, který by Kyjevu dal silné postavení v jednáních, a bipartisanská podpora Ukrajiny ve Spojených státech byla zrušena.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*