Další firmy bloudí v minovém poli LGBT marketingu




Sdílet článek:

VOJTĚCH KRISTEN

Když americká pivní značka Bud Light před pár měsíci přišla s kampaní, do které angažovala transgendera Dylana Mulvaneye, vedlo to k celonárodnímu bojkotu, masivnímu propadu tržeb a erozi brandu. Přesto nyní, na začátku „Pride“ měsíce června, přicházejí další a další američtí retaileři se svými LGBT kampaněmi a šlapou na stejné miny, které vybuchly pod nohama pivovaru AB InBev. Přitom by úplně stačilo, kdyby se zbavili svého mesiášského komplexu a respektovali kromě minorit i svou zákaznickou majoritu.

Kauza amerického piva Bud Light „trenduje“ od poloviny března a pokud vás nějakým zázrakem minula, jde v zásadě o toto: oblíbená americká značka piva se v okrajové kampani spojila s transgenderem Dylanem Mulvanayem, kterému na oslavu jeho „365 dní ženství“ poslala personalizovanou basu piv. Mulvaney partnerství „oslavil“ klipem na sociálních sítích, jež z marginální spolupráce udělal virální hit, který následně vedl k celonárodnímu bojkotu tohoto ležáku.

Dylan Mulvaney ve spotu pro Budweiser

Pro pivovar AB InBev, pod který Bud Light spadá, jde o velký byznysový bolehlav – i když obratem najel na krizovou komunikaci apelující na americký patriotismus a tradiční hodnoty, tak i dnes, měsíce po vypuknutí celé kauzy, jsou jeho prodeje nižší o desítky procent, akcionáři nespokojení a vnímání brandu notně pošramocené.

Je proto zarážející, že se zpackané kampaně Bud Lightu (ve Státech se doslova hovoří o „Bud Light Effect“) chytili další američtí retaileři, kteří stoupají na stejné nášlapné miny, které pod nohama vybuchly Bud Lightu. Nejprve prodejce Target pro červen představil svou Pride kolekci oblečení – a to včetně dětských „trans-friendly“ triček. Reakce? Během deseti dní firma na své tržní kapitalizaci odepsala deset miliard dolarů.

Podobnou kolekci představil i výrobce oblečení North Face, který navíc do kampaně na její propagaci angažoval drag queen Pattie Goniu. Vznikl tak bizarní klip, který namísto ohleduplného apelu na inkluzi minorit působí hysterickým výkřikem pro upoutání pozornosti – a retailer se nyní tuze diví, že američtí konzervativní politici rovněž vyzývají k bojkotu značky.

Snad se americké brandy chtěly svézt na woke vlně, možná chtěly najít nové zákazníky. Evidentně jim však nedošlo, že ani jedno z toho není prostá „účetní“ operace jako na papíře, kde přičtete jednu skupinu k té druhé a vyjde vám jejich suma. Ve skutečnosti to funguje spíš jako v politice, kde když velká „catch-all“ strana s mainstreamovým programem začne z ničeho nic razit okrajovou agendu cílící na minoritu populace, přijde o své voličské jádro.

Věci od pivovaru AB InBev, Targetu či North Facu si lidé kupují hlavně kvůli emoci, kterou vyvolávají. Se zavázanýma očima nepoznáte, zda na sobě máte tričko za deset, nebo tisíc dolarů, jestli pijete Colu, nebo Pepsi a zda telefonujete iPhonem, nebo Samsungem. Kafe ze Starbucks, cigarety Marlboro, stejně tak pivo a oblečení si nekupujeme proto, že jsou nejlepší či nejlevnější, ale kvůli emoci, kterou s nimi máme spojenou – a kterou vyvolává marketing. Když je tato emoce najednou spojená s hysterickým transgenderem, pochopitelně to má vliv i na to, kde nakoupíme příště.

https://www.instagram.com/reel/Csl3BZINw7v/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA%3D%3D

Světové brandy v posledních deseti, patnácti letech ve velkém získaly pocit, že ke každému pivu, cole nebo sklenici majonézy musejí přidat něco navíc. Kus společenského přesahu, v branži tomu říkají „purpose“, jež ukazuje, že firma nemyslí jen na svůj zisk, ale koná i všeobecné dobro. A spousta z toho jsou skvělé věci, které pomáhají, jen některé firmy šly ještě o krok dál a začaly společnost vychovávat. Začaly svým zákazníkům říkat, jací mají být, jak se mají chovat, jak poznat dobré od špatného. Získaly mesiášský komplex.

Jenže ten zkrátka nefunguje. Když jdete do McDonaldu, nechcete řešit osud světa, ale zahnat hlad burgerem a ideálně přitom pít brčkem, které se vám nerozpustí v ústech. Když jdete po práci na pivo, nechcete řešit aktivismus a „oslavovat 365 dní ženství transgendera“, ale spláchnout těžký den setkáním s přáteli.

Klišé jsou klišé z dobrého důvodu – jsou prověřené generacemi a fungují. A studené pivo bez agendy je stejným klišé jako bílé domky na Santorini, lodičky na Vltavě, Dark Side of the Moon nebo detektivky od Agathy Christie. Doplňte si dle libosti. Jsou to naše malé rituály, ke kterým se vracíme jako k sociálním kotvám ve stále polarizovanějším, rozbouřenějším a nepochopitelnějším světě. Tedy do chvíle, kdy je začne někdo přepisovat a říkat nám, jak je vlastně máme číst, jak je prožívat, jací máme být a jak se chovat.

Ano, v jádru marketingových kampaní musí být respekt vůči minoritám. Brandy však nesmí zapomínat ani na to, aby respektovaly i svou majoritu zákazníků – a když na to zapomenou, obratem se dostaví „Bud Light Effect“.

info.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*