Arizonský senát zveřejnil výsledky auditu listopadových voleb
Sdílet článek:

Dlouho očekávané výsledky auditu prezidentských voleb v Arizoně byly zveřejněny v pátek. Podle reportu došlo k celé řadě vážných pochybení. V reakci na něj požádala předsedkyně arizonského senátu generálního prokurátora, aby se jeho výsledky zabýval.

V březnu tohoto roku oznámil arizonský senát, že provede kompletní audit voleb v největším volebním okrsku Maricopa. Audit zahrnoval ruční kontrolu hlasovacích lístků, ruční přepočet, ověření, zda hlasovali pouze oprávnění voliči, a kontrolu elektronického hlasovacího systému. Audit probíhal za přísných bezpečnostních opatření a veškeré kontroly hlasovacích lístků byly zaznamenávány na bezpečnostní kamery.

Audit, jehož výsledky měly být původně oznámeny již před začátkem prázdnin, provázela řada právních sporů a žalob, jejichž cílem bylo audit zastavit nebo omezit poskytnutí informací pro jeho provedení.

Řada pochybení

Zpráva auditorů popisuje řadu nedostatků ve způsobu provedení voleb a uvádí zjištěné nesrovnalosti:

Žádný z volebních systémů evidujících počty hlasů neuváděl shodná čísla. V některých případech byly rozdíly mezi jednotlivými evidencemi markantní.

Byly započítáno 27 807 hlasů od občanů, kteří ze odstěhovali před volbami.

Na serveru s volebními záznamy chyběly některé soubory.

U 284 412 hlasovacích lístků chyběly naskenované obrázky nebo je nebylo možné přečíst.

Veškerá data v databázi, která se vztahují k volbám roku 2020, byly vymazána. Toho bylo dosaženo tím, že bylo do systému zadáno 37 tisíc identických databázových dotazů několik dní poté, co soud nařídil volební komisi, aby předala volební dokumentaci k auditu.

Přes 255 tisíc hlasovacích lístků, které byly zaslány před dnem voleb, nemají odpovídající záznam v seznamu hlasovacích lístků.

Přes 23 tisíc hlasovacích lístků, které byly zaslány poštou, přišlo po termínu.

Okrsky evidují o 1 551 hlasovacích lístků více než byl počet lidí, kteří se podle evidence dostavili k volbám.

Reakce zákonodárců

Vzhledem k tomu, že rozdíl mezi kandidáty v prezidentských volbách byl pouze 10 tisíc hlasů, považují někteří senátoři výsledky auditu za dostatečné k tomu, aby byly revidovány výsledky voleb.

V reakci na výsledky auditu požádala předsedkyně arizonského senátu generálního prokurátora, aby se výsledky auditu zabýval, neboť podle jejího názoru si zjištěné nedostatky zasluhují pozornost jeho úřadu.

Další reakcí je otevřený dopis občanům USA, ve kterém 41 zákonodárců z 15 států Unie požaduje, aby byl proveden forenzní audit ve všech státech, neboť „je historickou povinností obnovit integritu voleb, která je základním kamenem ústavní republiky”.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*