Polsko volí
Sdílet článek:

JANA MARKOVÁ

A největší libtardí problém polských voleb? Lidé by se mohli dostavit, vyjádřit se v referendu a demokraticky rozhodnout o tom, o čem by demokraticky rozhodovat přece neměli.

Spojit volby se zásadními otázkami o budoucnosti považuji za perfektní nápad. Ať už samotné dopadnou jakkoliv, bude nad zvolenými politiky jasně viset Damoklův meč v podobě toho, co si lidé v referendu přáli. Těžko pak budou moci zaznívat výmluvy typu: My jsme nevěděli, my jsme jen tušili, a my jsme nelhali, protože jsme v to v našem časoprostoru viděli jinak.

Prostě kdo se bojí, nesmí do referenda. A protože iniciátorem je předseda strany PiS (Právo a Spravedlnost) Jarosław Kaczyński a opozice referendum kritizuje jak může, je kdo se bojí vůle lidí je více než jasné. Chcete mít opravdu silný mandát? Opřete jej o vůli lidí. Chcete si dělat, co vám velí jiní? Křičte z plných plic, že referendum je špatné, lidé nemají mít nárok o svých životech rozhodovat a celé je to stoprocentně zmanipulované Ruskem. Nebo Číňany, nebo ufony, nebo Jožinem z bažin, dosaďte si koho chcete.

A otázky jsou to zapeklité. Dokonce bych řekla nejlepší a nejzásadnější co být mohly. No posuďte sami:

Hned první otázka se drze ptá, zda Poláci podporují prodej strategického státního majetku zahraničním investorům. To by zde podle mne fialově – bruselsky v zájmu volného trhnu, který volný není a nikdy nebyl ani náhodou, nesmělo být zmíněno ani v nejdivočejších snech. Sice by potom Válek nemusel pořádat tiskovky s tím, že léky už prostě budou jen na příděl na věčné časy, ale za se by možná zkrachovaly Kajmanské ostrovy, kde ty firmy zahraniční koncerny většinově daní. To berte s nadsázkou, protože kde daní, když to není u nás, je úplně fuk.

Další se týká věku odchodu do důchodu, kdo by nechtěl jako u nás jít na hranici smrti a LDNky, má možnost to říct. U nás má možnost mlčet a platit sociální až do konce. Svého.

Třetí se týká plotu postaveného na hranicích s Běloruskem, my sice plot nemáme, ale časem by se nám třeba nějaký hodil. Zde bychom mohli otázku alternovat třeba tím, zda souhlasíme s faktickou likvidací České pošty.

Poslední dotaz se týká africké migrace, zda opravdu Poláci chtějí ty statisíce atomových inženýrů, kteří pomocí znalostí molekulárních částic zapalují polovinu západních měst, tvoří no – go zóny, které neexistují a zneužívají naše nože a své mačety, které se okamžitě po vzetí do jejich rukou chovají zcela nestandardně a přestává fungovat i to, že dotyčný zdravil sousedy a nosil nákupy babičkám.

Názory od lidí na tyto věci prostě vědět nechceme, protože co kdybychom se dozvěděli právě to, co se nehodí se do našeho ideologicky uvědomělého světa, a nedejbože se tím museli řídit. A tak opozice označuje připravované lidové hlasování za pseudoreferendum a manipulaci , a ještě prý má to ošklivé referendum k urnám přilákat voliče, kteří se bojí migrantů nebo zvyšování důchodového věku. No to by tak hrálo, že?

Za sebe jsem jednoznačně pro. Pro referendum spojené s volbami, proto aby si občané měli možnost volit v referendu zásadní směřování své země a proti jakýmkoliv snahám jim toto zatrhnout.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*