Vláda je nenažraná a inflace jí vyhovuje
Sdílet článek:

PL

Zdražovat nejde donekonečna. Někde se to prostě musí zastavit. Jedním z těch malovýrobců, kteří už toho mají dost, je minipivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku. Jeho majitel Jiří Janeček vyhlásil, že nebude zdražovat. Ani do Vánoc, ani v roce 2024. A basta! Navzdory premiéru Fialovi, jak uvedl pro ParlamentníListy.cz. A přidal k tomu pohled na daň z přidané hodnoty, která jde do nenasytné a vždy poloprázdné státní kasy…

Vyhlásil jste, že nyní před Vánocemi a stejně tak i v roce 2024 nezdražíte pivo. Ale náklady rostou…

Nemůžeme donekonečna zdražovat a tím sanovat neschopnost vlády v ČR. Náklady rostou, ale bohužel uměle. Vše se odvíjí od ceny energií – a tady vláda opět selhala na celé čáře. Energie je potřeba úplně na vše, co generuje daně. Vláda je neuvěřitelně nenažraná a inflace jí vyhovuje – a nechce a nebude s tím nic dělat.

Jestli stál nějaký výrobek v roce 2020 například 100 korun, tak DPH činila 21 korun, a když dnes stojí 200 korun, tak DPH jsou 42 koruny. No, tak proč by stát něco dělali s inflací? Malé firmy a živnostníci pro ně nejsou důležité a ani je nechtějí, kvůli nemožností je ovládat a vydírat.

Máte malý pivovar, a ten přece nemůže konkurovat těm velkým, nadnárodním, které zdražují rovněž…

Velké pivovary – a někdy i s pobídkou od státu – likvidují dlouhodobě ty malé podnikatele. A tím, že se stát po covidu na nás malé úplně vykašlal, to těm velkým jen nahrálo. Můžeme konkurovat pestrostí a kvalitou, ale musím se fakt otáčet – jen sedět v pivovaru a čekat, že někdo přijde na pivo, to by nás dávno pohřbilo. Významně nám pomáhá e-shop, a hlavně jsme každý víkend až na čtyřech pivních festivalech v ČR i na Slovensku.

Musíme co nejvíce piva prodat koncovým zákazníkům, a ne přes velkoobchod nebo distributora, to nám pak moc nezbyde. Např. budeme na náměstí Míru na Vánočním trhu od 20. 11. a trvají do 24.12. 2023, kde si třeba budete moci koupit teplou mladinu s rumem.

… nebo tím chcete dostat prostě lidi „do hospody“, protož dnes je snazší si koupit domů PETku…

Bohužel, lidé se „díky“ neschopnosti Fialovy vlády dostali do finančních problémů a začali šetřit nejdříve na zábavě, kam patří samozřejmě i restaurace a pivovary. Zdražit – to si prostě nemůžeme dovolit. Samozřejmě pivo prodáváme v PET lahvích a v plechovkách. A snažíme se pořádat různé společenské akce, kde se lidé i odreagují a odpočinou si.

Za loňský rok musíte přece cítit určité napětí, a to nejen finanční, což se projeví i v konzumaci tohoto pěnivého moku…

Jsme napnutí až k prasknutí, jen kvůli neschopnosti vlády a zvýšením úrokových sazeb ČNB na 7 procentech jsme museli zaplatit každý měsíc o 65 tisíc korun víc, plus dražší energie, potraviny a ceny ostatních vstupů. Zápasíme s nárůstem nákladů kolem 2 milionů ročně.

Museli jsme zastavit další investice do oprav, předělali jsme plynové topení na dřevo, pracujeme více hodin za stejný plat, ale nevzdáme to – pokud to jen trochu půjde, tak to udržíme. Bohužel, všichni členové rodiny a širšího příbuzenstva pracovali v hotelnictví a v gastronomii, a dokonce nám už prodal insolvenční správce byt v Praze, takže se zrovna stěhujeme. Nebyly to dluhy naše, ale firem, za které jsme ručili směnkami. Fialovi jsme to psali před rokem, že hrozí sociální vyloučení a likvidace podnikatelské střední třídy – bez odpovědi.

Oni mají svoje války, a my je nezajímáme. Dosud si ti státní zaměstnanci, kteří berou víc než lidé v tržním prostředí, neuvědomili, kde se berou peníze na jejich mzdy. Co nám dělá obrovské problémy, je sehnat nový personál. Raději jdou do státního, kde berou víc, a my malí těm pobídkám státu prostě nemůžeme konkurovat. Za covidu byla polovina úředníků doma, a poznal to někdo? Ne. Kdyby byli „vrženi“ na pracovní komerční trh, významně by to nakoplo ekonomiku.

Povídá se, že pivo už „není trendy“…

Pivo tu je tisíce let a nic ho nenahradí! A jestli se teď Fiala zvýšením spotřební daně a zvýšením DPH snaží snížit spotřebu alkoholu v ČR po vzoru EU – tak to se mu nepovede. Jen se hodně firem přesune do šedé ekonomiky… a lidi si začnou pivo vařit doma.

 

PL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*