Dvě velké energetické firmy se začaly aktivně podílet na ohlupování veřejnosti. Jejich tvrzení se totiž nedají jinak vyložit.
ČEZ podepsal s ministerstvem životního prostředí memorandum o tom, že bude „uhlíkově neutrální“ do roku 2040. Jak to provede bez toho, že by ohrozil energetickou bezpečnost Česka? E-ON zase v komerční prezentaci tvrdí, že „klimatickou změnu“ způsobil člověk (zde). Odkazuje se přitom na stále ještě nehotovou šestou zprávu klimatického panelu IPCC či informace americké agentury NOAA. Na údaje americké agentury pro životní prostředí, které tato tvrzení relativizují, však již firma čtenáře neupozorňuje (např. zde a zde).
Oba případy jsou přitom svým dopadem stejně nebezpečné. Podporují totiž v neinformovaných lidech dojem, že zelení lobbisté mají pravdu. Že je tedy nutné přijmout za svůj unijní plán Green Deal, který však v žádném případě nemůže jakkoli ovlivnit vývoj světového počasí či klimatu. Jediné, co tento plán může ovlivnit a to neblaze, je životní úroveň lidí v Evropě. Což již je vidět nyní na cenách energií. Ty totiž nevystřelil nahoru ruský útok na Ukrajinu, ale právě kroky spojené s vnucováním Green Dealu.
Zatímco E-ON ve své prezentaci „jen“ opakuje tvrzení environmentalistů, odkazuje lidi na informace jejich lobbistických organizací a za důkaz změny klimatu vydává horko i zimu, kroky ČEZu jsou hrozivější. Čím? Vytvářením dojmu, že největší energetická firma v zemi může za necelých 20 let přestat ze své činnosti vypouštět oxid uhličitý. Přitom první nový jaderný zdroj v Česku, Dukovany II, má být do zkušebního provozu uveden v roce 2036, pokud půjde vše hladce. Tento zdroj ovšem bude primárně náhradou současných dukovanských bloků. Nelze jej tedy považovat za náhradu uhelných zdrojů, jež v rámci své dekarbonizace chce ČEZ odstavit. Takovou náhradou budou teprve nové bloky v Temelíně. Pokud ovšem tato či příští vláda sebere odvahu a odstartuje jejich stavbu. I v takovém případě by však tento zdroj stěží šel do provozu dřív, než v roce 2040, kdy už chce ČEZ být dekarbonizován…
Z toho je zřejmé, že něco drhne. Buď vedení ČEZ memorandum s ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou podepsalo jen jako úlitbu zelené ideologii ovládající bruselské struktury, nebo rezignuje na energetickou bezpečnost. Čemuž by, bohužel, napovídalo i jeho prohlášení o tom, jak odstavené uhelné zdroje nahradí jen o málo větším instalovaným výkonem v obnovitelných zdrojích (6 GW ve fotovoltaice). Protože, jak je známo, fotovoltaické elektrárny v zimě dodávají leckdy i méně, než 10 procent svého instalovaného výkonu (zde). Což znamená, že by výkon zamýšlených nových instalací musel být alespoň 60 gigawatt. A ani to by v lednu nemuselo stačit. Spoléhat na dovoz přitom není možné, protože v roce 2040 již kromě Francie nebude mít zřejmě nikdo v EU přebytkovou bilanci (zde).
Ještě se nabízí jedna možnost. Že by ČEZ sázel na to, že stát zavede kapacitní mechanismy (platbu za pohotovostní záložní zdroje), které z podstaty budou uhelné či plynové, ale jejich emise se do emisí oxidu uhličitého nebudou započítávat? Jiné bezpečné řešení jaksi po ruce není, stejně jako po ruce nejsou nové bezemisní a spolehlivé technologie. Takže by to smysl dávalo. Jinak si dostatek elektřiny zkrátka zajistit neumíme. Jen se pak vtírá na mysl otázka, jaké to má celé smysl?
Takovým krokem se dostaneme na podobnou úroveň jako Německo, jež sice všechny „nezelené“ státy mistruje, ale samo své „klimatické cíle“ již několik let neplní, nesplní je ani letos a zároveň je největším emitentem CO2 v Evropské unii. Tenhle stát si zatím může dovolit provozovat souběžně dvě zdrojové základny – jednu konvenční, schopnou bezpečně pokrýt potřeby Německa, a druhou z obnovitelných zdrojů. Ta však, ač má již výrazně vyšší instalovaný výkon než ta první, potřeby státu nebyla loni schopná pokrýt ani na okamžik. Němcům nejdražší elektřina v EU už loni začala vadit. My Češi si ji nemůžeme dovolit.
EON i ČEZ (i RWE) to tvrdí, protože na tom vydělávají. Fiala blekotá cosi o tom, že nemůže omezovat minoritní akcionáře. Přitom naši energetiku ovládá kartel německých firem, žádný volný trh neexistuje. ČEZ sice není přímo německý, ale stát má cca 70%. A český stát je řízen z Bruselu resp. Berlína. Ještě nedávno Beneš tvrdil, že cena emisních povolenek je příliš nízká. Na energetické bezpečnosti mu nezáleží, není za ni nijak zodpovědný. Jde mu jen o benefity z ceny akcií a hospodářského výsledku, zákazníky má u zadku.