Novinky

Inaugurace
Sdílet článek:

„Přípravy na složení slibu prezidenta republiky vrcholí,“ uvádí na svém twitterovém účtě Markéta Pekarová Adamová. „Slavnostní set pro prezidentský slib se skládá z desek a slavnostního archu. Autorem desek je Karel Matějka, písmo na slavnostním archu vytvořila Petra Dočekalová. Jsem moc ráda, že jsme takto mohli podpořit mladé umělce.“ dodala. Grafika prezidentského slibu nicméně budí rozpaky veřejnosti.

Dále Pekarová Adamová tweetuje, že dnes proběhla generální zkouška na inauguraci pro prezidentský pár.

Právě zvolený prezident Petr Pavel, ač se nehlásí k žádné církvi, v průběhu inaugurace přijme církevní požehnání od katolických, evangelických a židovských zastupitelů církví. Těžištěm této části obřadu bude kaple sv. Václava ve svatovítské katedrále, kde nový prezident vzdá čest relikvii svatého Václava, patrona českých zemí, a také pronese krátký projev, uvádí web cirkev.cz.

Svatováclavská kaple je významná i tím, že se jí vchází do Korunní komory s korunovačními klenoty českých králů. Církevní program v této kapli má začít k večeru (18h) a zúčastní se ho pražský arcibiskup Jan Graubner, čeští a moravští biskupové a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Přítomni budou i další církevní hodnostáři, například předsednictvo Ekumenické rady církví (ERC).

Po projevech a modlitbách pronese svou řeč Petr Pavel. Po státní hymně zazní Svatováclavský chorál a po přesunu do nové části katedrály zahraje Česká filharmonie několik slavnostních skladeb, jako např. Te Deum nebo Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila.

„Před 173 lety se narodil velký státník. Tomáš Garrigue Masaryk snil o státě, ve kterém si budeme o svém osudu rozhodovat sami a kde vlastenectví bude projevem lásky k vlastnímu národu, nikoliv nenávisti k jiným. Tyto ideály může každý z nás udržovat,“ vzpomněla při této příležitosti Markéta Pekarová Adamová inspiraci na svém Twitteru.

O půlnoci z 8. na 9. března stáhne hradní stráž prezidentskou standartu a prezidentské pravomoci na okamžik formálně přejdou na předsedu vlády a předsedkyni Sněmovny. Inaugurace prezidenta je nejvýznamnějším a nejslavnostnějším ceremoniálem. Slavnost se tradičně koná ve Vladislavském sále na Pražském hradě.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. …a až ta šaškárna skončí a Pávka chytne sraní, tak z něj vypadne normální hovno nebo nějaké pozlacené a prokládané diamanty? Předpokládám, že jedna z prvních zahraničních cest bude Polsko, paní politručka jistě potřebuje levně nakoupit

 2. S.Tak jestli je Vasim koníčkem nadavat na prezidenty,tak mate postaráno o rozptylení.Vzdycky nějaký dalsi bude.No a jestli to mate za ideologicky ukol tak to lze pochopit.Poslouchat nadřizené se musí.

  • kde tam vidíš nějakou nadávku, jen konstatuji fakta… Pávek byl kovaný komunista a proruský rozvědčík, teď je z něj rusofob a kovaný slouha NATO, prostě morální dno… Jaký národ, takový prezident… já jsem ho nevolil (jediný pro mě volitelný by byl Václav Klaus st.)

   • on se všudekálející jen zasnil, jak mu pávek sere to hovno na xicht a je mrzutej, že to byl jen vlhkej sen

 3. Tak podle jmena mate na to vyjadrovaní celkem právo,ale presto by to chtelo trochu štabní kulturu.

  • Máš na mysli “štábní kulturu” podle agenta Pávka nebo tu svou, když tady sám píšeš jak zaměstnanec chráněné dílny?

 4. Pardon pane,pokud jsem se dotkl Vaseho přesvědčení.Pokud Vam vadí minulost KSC pana oslavovaného,mel jste jit jako kandidat do voleb Vy.Rad bych kvuli Vam šel volit.No a to si predstavte ten problem,kdyz za socialismu bylo v KSC kolem 2 milionů rozvědčíků.A pak vybirejte.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*