Nespokojenost
Sdílet článek:
JIŘÍ WEIGL

Českou společnost ovládla hluboká a beznadějná nespokojenost. Naplno má zaznít 27. listopadu, kdy se ke stávce mateřských, základních a středních škol mají různými formami připojit i zaměstnanci firem. Očekává se, že se protestu zúčastní až milión lidí a paralyzováno bude 70 % škol.

Dramatická je také situace ve zdravotnictví, kde mladí lékaři odmítají sloužit přesčasy. Hrozí těžká krize zdravotního systému, již tak postiženého výpadky a dlouhodobou nedostupností řady léků.

Očekává se další skokové zdražení energií v důsledku výrazného zvýšení regulované složky jejich cen. Řada firem i domácností se obává likvidačních důsledků. Prezident podepsal tzv. konsolidační balíček, který bude znamenat podstatný dopad do hospodaření občanů i podnikového sektoru – vzrostou prakticky všechny daně, a tím i na ně navázané ceny zboží a služeb. Zkomplikuje se podnikání a zaměstnávání, zvýší se byrokratické zátěž. Veřejnost přitom nemá pocit, že jde skutečně o ozdravný balíček. Kroky vlády spíše připomínají jenom tupou snahu o snižování schodku bez jasné vize a strategie.

Kdo může věřit vládě, která dopustí, aby několikanásobně všem subjektům vzrostly ceny elektřiny a plynu a současně energetickým společnostem mnohonásobně stouply zisky. Namísto řešení situace u výrobců nechá statisíce subjektů ožebračit a pak jim nabízí sociální dávky. Vláda ignoruje fakt, že česká ekonomika je v rukou nadnárodních, převážně německých firem, pro něž je rozhodující nižší nákladová úroveň. Fakt, že vláda dopustila v evropském kontextu rekordní zdražení energií, má a pro českou ekonomiku bude mít zásadní negativní důsledky. Stejně tak kabinet bez většího zájmu nechal rozběhnout inflaci na rekordní úroveň a nyní se těší z inflačního nafouknutí příjmů i HDP, kvůli němuž pak bude moci vykazovat snížení dluhu vůči HDP.

Bez koordinace s opozicí vláda provedla jednostranně změnu parametrů důchodového systému, která nemůže podstatu jeho problémů vyřešit, pouze zhoršuje postavení budoucích důchodců. Neobsahuje žádné prvky pozitivní motivace, pouze administrativní bariéry a sankce. Nespokojenost starší generace, těžko schopné postavit se na otevřený odpor, je skrytá, ale široce rozšířená. Je velmi pravděpodobné, že pokud po příštích volbách se k moci dostane opozice, mnoho z těchto změn bude zrušeno nebo nahrazeno jinými. Chronická nestabilita podnikatelského prostředí u nás tak bude pokračovat.

V oblasti zahraniční politiky tato vláda nastoupila nepochopitelně agresivní až hysterický kurs, který nemyslí na důsledky, vyvolává konflikty a nedorozumění a zcela ignoruje české národní zájmy. Vláda záměrně rozvrátila vztahy uvnitř V4. Minulý týden ukázal, že ani tradičně neotřesitelné přátelství s bratrským Slovenskem není pro české ústavní činitele dostatečnou hodnotou a že ve hře bylo i vyvolání otevřené roztržky. O Maďarsku vládní politici hovoří a často se k němu chovají nepřátelsky. Obdobný postoj by praktikovali i k Polsku, nebýt jeho zásadní role ve válce na Ukrajině, bez níž se Západ nemůže obejít.

Hysterické postoje k Rusku a jeho agresi, ke krizi na Blízkém východě, válečnická rétorika a útočnost české politiky v těchto mezinárodních otázkách ostře kontrastují s absolutní servilitou a poslušností vůči Washingtonu a Bruselu, jehož politice jsou naši vládní činitelé ochotni se postavit pouze tehdy, pokud jde o Izrael. Jinak jsou schopni aktivně jednat i proti klíčovým českým zájmům v oblasti klimatické či migrační politiky. Historie českého předsednictví EU byla více než výmluvná.

Náčelník našeho generálního štábu neustále zdůrazňuje přípravu na jadernou válku, což má být budoucnost, k níž tato politika směřuje. Potvrzuje to nehorázné plýtvání desítkami a stovkami miliard korun na nákup předražených a dnes již zastaralých (jak ukazují zkušenosti z Ukrajiny) zbraňových systémů v situaci, kdy vládní politika vyvolává největší snížení životní úrovně obyvatelstva v evropském kontextu.

Není divu, že nespokojenost širokých vrstev občanů je základní charakteristikou atmosféry dnešní doby. Atmosféry, kterou ještě více polarizují necitlivé a ignorantské promluvy premiéra a ministrů, kteří si zjevně neuvědomují úskalí, na něž koráb naší republiky nedbale vedou. Vládní koalici chybí osobnost, která by byla schopna promyšlenou koncepci vládnutí vytvořit, komunikovat veřejnosti a poté uskutečnit, chybí lídr, který by dokázal získat důvěru silně znejistělých a zklamaných občanů. Ukazuje se, jak nešťastný je koncept pětikoaličního slepence, který nejsilnější vládní stranu zbavil její identity a ostatní strany schopnosti samostatně přežít.

Zklamaný volič a občan nemá koho volit a ztrácí naději. Vstupujeme do éry protestů a vzrůstajícího neklidu. Nejhorší na tom je, že žádná naděje na dohlednou pozitivní změnu se nikde nerýsuje.

 

JIŘÍ WEIGL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*