Tato prezidentská volba je cinknutá
Sdílet článek:

Cinknutá? A jak, prosím vás?

Dám příklad ze včerejška, kdy mi přítel J.M. řekl: „Bez přemýšlení bych volil Baštu. Ale jak ukazují průzkumy, byl by to možná ztracený hlas. A tak to dám menšímu zlu, kterým je Babiš“.

Jasné? Můj přítel by volil jinak, kdyby se průzkumy před volbami nezveřejňovaly a hlavně ani nekonaly. Volil by Baštu, ale volí Babiše a cítí, že je k této volbě dotlačen nikoli svou svobodnou vůli, ale strategickou úvahou. Takže ví, že jeho letošní prezidentská volba tak docela svobodná nebude. A je mu to líto, stejně jako je to líto i mně a statisícům našich lidí, kteří pár dní před volbami řeší podobné bolestivé dilema.

A zbytečně. Anebo jde o záměr těch nejvýše postavených využít výzkumy volebních preferencí lidí ve prospěch jejich favoritů? A to bez ohledu na to, jak touto praxí svobodné rozhodování lidí a tím i demokratický princip utrpí?

Všimněme si, jak agentury pro výzkum veřejného mínění zasáhly do volební prezidentské kampaně u nás. Už v lednu loňského roku, jako by vedena touhou ukázat našim nevidomým lidem cestu, zveřejnila ještě před podáním prezidentských kandidatur přední světová agentura Kantar výsledky svého průzkumu, provedeného od 17. do 19. ledna loni, a to na vzorku pouhých 800 dotázaných.

A jak to tehdy dopadlo? Nuže zhruba tak, jak to vypadá dnes. První byl Babiš, druhý Pavel, třetí Fischer, 4. Němcová a pátá Nerudová.

Lidé tedy na cestu, kterou jim ukázala agentura Kantar, vstoupili a disciplinovaně po ní kráčeli až do listopadu téhož roku, kdy jiná agentura, a to Data Collect, a to jako první už po podání prezidentských kandidatur a na vzorku 1238 osob, zjistila toto pořadí kandidátů: První Pavel, druhý Babiš, třetí Nerudová, čtvrtý Fischer, pátý Středula. Ovšem s tou odchylkou od průzkumu prvního, provedeného v lednu agenturou Kantar, že lidé už věděli, kdo se volí nejvíc, takže odstup první trojice od pelotonu jejich pronásledovatelů se značně protáhl.

A protáhne se ještě víc při skutečné volbě, která nás čeká o víkendu. Ten odstup bude ovšem další naší demokratickou prohrou, stejně jako prohrou mého přítele a prohrou mou i vaší.

Které ovšem při férovém a demokratickém klání, tzn. bez účasti agentur, zjišťujích nálady voličů, ale v tomto případě též ovlivňujících jejich konečné rozhodování, vůbec nemuselo být.

Lubomír Man

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Autorovi by sa zrejme viac páčilo, keby dajme tomu 6 kandidátov dostalo zhodne okolo 17~18% a do druhého kola by sa dostala úplne náhodná dvojica… Zaujímavá úvaha.

 2. Baštu volit budu a je mi úplně jedno jak to dopadne. Můj hlas bude “protestní”. Václav

 3. Ke každému rozhodnutí jsou potřeba informace. A to včetně těch, které jsou nám nepříjemné. Včetně těch o šanci na úspěch daného rozhodnutí.

  Komu by zatajení průzkumů prospělo? Samozřejmě Fialově vládě a jejím loutkám Pavlovi a Nerudové. Zlodějským antidemokratům a cenzorům by se takový nápad jistě líbil. Tak jako se jim líbí hlasování zahraničních odrodilců nebo korespondenční volba.

 4. Myslím, že není důvod, aby si Babiš s Baštou nějak přetahovali voliče. Cokoliv ten první zatím dělal, konal naprosto v souladu s Bruselem a tím co teď dělá i Fialova Pětikolka. Jen si k tomu v “ahoj lidi” trochu hrál na alternativce. Bašta přitahuje voliče, kteří nechtějí covido-totalitu, nechtějí zadlužovat své děti, chtějí svobodu slova… to je naprosto v rozporu s tím, co jsme tu zažívali za Babiše.

 5. Mně je spíše líto lidí co přemýšlí jako ten váš přítel a celý život volí něco co vlastně nechtějí. Já volil vždy podle svého přesvědčení a je mi jedno kdo měl kolik preferencí. Volím J.Baštu, protože ho dlouhodobě z médií sleduji a věřím mu, neříkám, že bych si nedovedl představit lepšího kandidáta, ale z těch co tam jsou je pro mne nejpřijatelnější.
  Pokud se do druhého kola dostane Babiš s Pavlem tak k volbám už nepůjdu. Ať si soudruzi sami rozhodnou, kterého agenta si zvolí. Komedii na menší a větší zlo s nimi rozhodně hrát nebudu.

  • Mně je líto lidí, kteří nechápou, že výsledek voleb bude mít vliv na jejich život. Pletou si je s příležitostí projevit svůj názor.

   Právě ten fakt, že prezident může v určité chvíli ovlivnit politiku, je důležitý pro to, aby to byl co možná nejmenší prevít. I kdyby jenom o kousek. To je v našem zájmu.

   Volba kandidáta, který je kvůli nízkým preferencím bez šance, je kontraproduktivní. Nejen, že váš kadidát stejně prohraje, ale ještě tím odčerpáte hlas tomu menšímu prevítovi. Takže volby nakonec vyhraje prevít větší. Se všemi důsledky

 6. No jenom aby jste se nemylili panove co chce anebo nechce pan disident,ktery zazil STB nakladacku za sve nazory v totalitnim rezimu,a nejak zapommel ze fandí tomu podobnemu a navic tam slouzil.Jó jo,za koho do politiky jdes,toho pisen musis zpivat.

 7. President should UNITE not DIVIDE. President shouldn’t be postcommunist. He must support marriage equality and adoption rights for same sex couples. All totalitarians were homophobes against same sex marriages and adoption rights!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*