OSN: Stále méně relevantní organizace
Sdílet článek:

OSN měla v roce 2022 obzvlášť bohaté protiizraelské žně, zatímco obludné a bezdůvodné ruské válce proti Ukrajině věnovala pouze okrajovou pozornost.

Odsuzovat Izrael patří už dlouhá léta k hlavní náplni této světové organizace, která slíbila, že bude se všemi členskými státy zacházet stejně a nebude žádný diskriminovat. Přestože však pro vznik Izraele v roce 1947 hlasovala, každoročně ho kritizuje a odsuzuje největším počtem rezolucí ze všech členských zemí.

V uplynulém roce jich jen Valné shromáždění přijalo patnáct, zatímco ostatních zemí se jich týkalo jen třináct – například jen jedna Íránu, Afghánistánu, Barmy nebo Severní Koreje. Rusku a jeho agresi na Ukrajině adresovala OSN pouhých šest rezolucí.

Zato Izrael Valné shromáždění mimo jiné odsoudilo za „okupaci Golanských výšin“, i když ho ze Sýrie ohrožuje Írán a libanonský Hizballáh; nebo za neexistující „provokace“ na jeruzalémské Chrámové hoře, kterou navíc zatvrzele nazývá pouze muslimským názvem Harám aš-Šaríf, přestože tam už 1700 let před příchodem muslimů stál židovský Chrám. Další rezoluce vyzývá Izrael, aby se vzdal jaderných zbraní, ale v OSN nikomu nevadí, že je vyvíjí Írán, který Izraeli vyhrožuje zničením. Jiná zase Izraeli vyčítá absenci jednání o míru, jako by Palestinci jednat chtěli. Valné shromáždění také odhlasovalo, že letos oslaví 75. výročí Nakby, tedy zničení domoviny Palestinců v roce 1948 po válce za nezávislost Izraele, ale tehdejší vyhnání zhruba 800 000 Židů z arabských zemí si připomenout nehodlá.

Izrael se také dočkal odsouzení za boj proti teroristům na Západním břehu, kteří vloni spáchali stovky útoků na Izraelce a 31 jich zabili, nejvíc za posledních osm let. OSN říká palestinskému terorismu „napětí na okupovaných územích“ a přehlíží, že k útokům došlo i v izraelských městech.

Valné shromáždění od roku 2015 schválilo 140 rezolucí odsuzujících Izrael, zatímco ostatní země kritizovalo jen osmašedesátkrát; Írán odsoudilo pouze šestkrát, Severní Koreu sedmkrát a Sýrii devětkrát, ale ani jednou Čínu za genocidu Ujgurů, Venezuelu, Pákistán, Kubu, Libyi nebo Turecko.

A to je jen Valné shromáždění. Jako každý rok Izrael několikrát kritizovalo i UNESCO, které tradičně považuje židovská biblická místa za muslimská. Izrael z této organizace před čtyřmi lety vystoupil kvůli jejímu „soustavnému přepisování historie Židů a popírání jejich vazeb na Jeruzalém“. Jeho hlavním kritikem je však v OSN Rada pro lidská práva, kde je Izrael jedinou zemí světa, která na každém jejím zasedání figuruje jako samostatný bod programu. Za šestnáct let svého trvání ho odsoudila více než stokrát, zatímco zemím, které porušují lidská práva, se věnuje minimálně. Letos dokonce vytvořila i „zvláštní komisi“, která měla „vyšetřit porušování práv Palestinců“, a podle očekávání je zjistila úplně všude.

Předpojatá či neobjektivní je i řada představitelů OSN. Generální tajemník António Guterres nedávno označil za „šokující“ neúmyslné zabití 16leté Palestinky, která stála na střeše domu spolu s teroristy ostřelujícími izraelské vojáky. Když izraelský voják zastřelil palestinského teroristu, který na něj zaútočil nožem, koordinátor OSN pro blízkovýchodní proces Tor Wennesland prohlásil, že je smrtí Palestince „zděšen“, a kondoloval jeho rodině. A Francesca Albanese, jejíž titul zní „zvláštní zpravodajka OSN pro situaci v oblasti dodržování práv na palestinských územích okupovaných od roku 1967“, obhajuje útoky teroristického Hamásu na Izraelce a ostřelování izraelských měst, protože hnutí se podle ní jen „brání okupaci“. Albanese dokonce přirovnává situaci Palestinců k holokaustu.

Protiizraelské kroky OSN vyvrcholily poslední rezolucí Valného shromáždění loňského roku, která vyzvala Mezinárodní soudní dvůr v Haagu k „posouzení právních důsledků izraelské okupace, osad a anexe palestinských území a kroků s cílem změnit demografické složení Jeruzaléma“. Rezoluci podpořilo 87 zemí a 26 ji odmítlo, včetně České republiky a jen sedmi dalších zemí Evropské unie. Pro hlasovalo například Polsko nebo Portugalsko, ale vůbec se nezúčastnila Ukrajina, která svou dřívější podporou protiizraelských rezolucí vyvolala diplomatickou roztržku s Izraelem.

Nová izraelská vláda rezoluci o Mezinárodním soudním dvoru samozřejmě odsoudila a premiér Binjamin Netanjahu zdůraznil, že „Židé svou vlastní zem a hlavní město Jeruzalém neokupují“.

Názory Mezinárodního soudního dvora jsou závazné, ale soud nemá, jak je prosadit v praxi. OSN i další mezinárodní organizace jimi však mohou argumentovat, či dokonce přijmout protiizraelské sankce. Tento soud už v roce 2004 rozhodoval o izraelské bezpečnostní bariéře, která brání palestinským teroristickým útokům. Rozhodl, že je nezákonná, a nařídil Izraeli, aby ji zboural. Ten to samozřejmě odmítl.

Nejvíc se OSN vyznamenala začátkem prosince. Valné shromáždění schválilo drtivou většinou 154 hlasů výzvu k uskutečnění konference o míru mezi Izraelem a Palestinci… v Moskvě (sic!). Sto čtyřiapadesát zemí chce pověřit uspořádáním mírové konference stát, který bez jediného důvodu napadl svého souseda a srovnává ho se zemí. Zcela nepochopitelné je i to, že pro konferenci v Moskvě hlasovala Ukrajina. Proti byly jen Spojené státy, Kanada, Maďarsko, Izrael, Libérie, Mikronésie, Marshallovy ostrovy, Nauru a Pálau. Česko však bohužel ne.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,57 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. “… bez jediného důvodu napadl svého souseda a srovnává ho se zemí”
  Nějaké důvody by se našly – tak jako se našly i v jiných případech.

 2. Kdyz vlitne k Vam do bytu hromotluk a zacne Vas mlatit a delat si narok na cast prostoru v byte,protoze jste zakazal manzelce mluvit cesky, ale muze slovensky.Je to duvod aby hromotluk Vas zacal mlatit a obsadil Vas obyvak?Nebo je to protizakonne a manzelka ma jinou zakonnou moznost se branit?Ja jako hromotluk budu trvat na tom,ze duvod být ve Vasem byte protipravne se vzdycky najde.Treba ze na ni kricite kde je ta večeře.Berete to?

  • Ten příměr moc nesedí. Hromotluk, který vlítl do obýváku občanů na Donbase, byl ukrajinský stát. Podle Vás je obývákem zřejmě území státu (Ukrajina) a stát si v tom “obýváku” může dělat co chce. Pro etatistu, tedy ortodoxního zastánce státu, je to celkem pochopitelný názor. Pro zastánce svobody člověka jako jednotlivce ovšem převažuje právo lidí svobodně se rozhodnout s kým a na základě jakých principů chtějí žít a spolupracovat. A taky princip bránit svou svobodu vůči agresorovi, v tomto případě vlastnímu státu.

 3. Tak ja to upřesním.Ukrajina nevlitla na Donbas zabijet civilisty,ale aby dodrzovali zakony dane země tak jak je musite dodrzovat Vy ve vasem meste zakony naše(a to se Vam nemusi vubec ty zakony libit).Oni mohli protestovat,stavkovat,demonstrovat.Problem byl ze se zacli navzajem mlatit.(ti obcané).No a nejvetsi katastrofa byla vyzbrojeni civilistu protipravne tezkymi zbranemi a penezi a zaveleno do nich.( do Ukrajinske armady).Pak jste spravne zacli pocitat ty mrtve.No a proti vlastnimu statu nemuzete bojovat tak,ze budete po mestske policii ve Vasem meste palit z kopce z dela,protoze chcete menit zakony.To neprezijete.Ale muzete jit k volbam,demonstrovat,stavkovat atd,ale ne resit silou.Porad jste obcan statu s povinosti dodrzovat zakony.No a ten hromotluk s pribehu chce s Vami mir,pokud mu nechate ten obyvák.Berete?

  • Neberu. Stát si se zákony dělá co chce, navíc po násilném převratu. Kijev začal Donbas tvrdě válcovat, možná částečně podle vlastních zákonů, ale uřčitě ve velké míře i nezákonně. To ovšem není rozhodující. Prostě na Donbase se rozhodli, že si vyhlásí vlastní stát. Pak (nebo možná už před tím) je Kijev vojensky napadl. Já rozhodně dávám přednost právu na sebeurčení občanů před právem na nedotknutelnost hranic. Prostě záleží na tom, jestli dáváte přednost právům lidí nebo “právům” státu.

 4. No vidite,a proto jsem Vam navrhl at svolate mimoradne zasedani OSN,kde ptesvedcite 143 statu mezinarodniho spolecennstvi ktere rozhodlo,ze uzemni celistvost statu je nedotknutelna ze se mýlí,a kazda narodnost si muze delat co chce at ten zmatek ve svete je co nejvetsi.Tisice dalsich Donbasů a treba Karlovych Varů,atd,atd.No to by byl fičák kdyby si treba 5 lidí v kazdem meste reklo my budeme nezavislí nad statem.No,mozna na Vas dají.Zkuste to.

 5. No udelal jste mi radost ze jste tomu hromotlukovi ktery chtel mir ale za Vas obyvak rekl neberu.Zrejme by jste se snazil kopnout ho tam kam zasluhuje,ikdyz by byl o metr vysšši a vysledek zrejme asi jasný.Ale at neni tak veselo,musim Vas taky informovat,ze at valka dopadne jakkoliv,bude mit na nas,nase deti,vnuky takovy vliv nejmin na 100let,ze ten zivot bude jenom dřina,dřina,zbrojení,zbrojení,zelezna opona,studena valka a neskutecna drina ve jmenu nenavisti mezi tim pred oponou a za oponou.V praci se budou lide sdirat z kůže na obou stranach barikad.Neduvera bude pretrvavat po generace,dokud nevymrou.A lide budou na poslednim miste.Na prvnim budou bomby.To vse pro ego jednoho cloveka,kteremu je jedno ze do propasti strhne nejen svuj narod aby prezil,ale zrejme i planuje cely svet.Jeden takovy vudce uz to zkoušel a vime jak to dopadlo.Jenze dnes ma atom bomby.

 6. S tím nic nenaděláte. Války byly a budou. Navíc velmoci si s nějakými dohodami, mezinárodními organizacemi a právem nelámou hlavu. Všechny. Taky zapomínáte na ekonomické “války”. Pro Ukrajince jsou největším nepřítelem jejich vlády a jejich oligarchové. V r.1990 měla Ukrajina 51 mil. obyvatel, v roce 2013 už jen 45 mil. Aktuálně má kolem 43 mil. Emigrace začala v podstatě ihned po rozpadu SSSR, nikoli až se začátkem války.
  Kritikou jednoho agresora a omlouváním nebo podporou druhého ničeho nedosáhnete. Spíš byste měl šetřit síly na obranu svou a svých nejbližších před nebezpečím, které vám hrozí nejvíc. Pro mě osobně je největším aktuálním nebezpečím sebevražedná zelená politika tzv. “západu”. Takže když to zjednoduším, než abych přispíval na tanky, radši budu šetřit na uhlí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*