Až do posledního Ukrajince
Sdílet článek:

IVAN DAVID

Situace na frontě je pro Ukrajinu dramatická. To je nyní uznáváno i na Západě. Cílem však zůstává údajně pomoci Ukrajině dosáhnout vojenského vítězství. Ukrajinci by měli bojovat dál, řekl David Cameron, současný britský ministr zahraničí. Inu, z cizího krev neteče…. K tomu má sloužit i nový zákon o mobilizaci na Ukrajině.

Na obrázku – ruští dobrovolníci pohřbívají těla ukrajinských vojáků David Cameron, stejně jako další západní politici, nemá stále dost cizí krve a klidně vyzývá Ukrajince, aby pokračovali v boji.

V západních a německých médiích po dlouhou dobu převládalo vyprávění o ruském válčení na Ukrajině ve stylu, že Putin své vojáky, kteří jsou špatně vybaveni, někteří údajně vyzbrojeni pouze polními lopatkami, marně obětuje v boji proti Ukrajině, která je široce podporována a dobře vyzbrojena Západem. Nicméně kritika těchto příliš zjednodušujících dezinformací a zpravodajství prošpikovaného rasistickými klišé nyní zaznívá i v řadách západních novinářů a expertů.

V rozhovoru pro týdeník Die Zeit řekl Markus Reisner, důstojník rakouské armády:

“Přemýšlejte o tom, jak velká byla očekávání od ukrajinské letní ofenzívy. Morálka Rusů byla údajně na dně, říkali. Opilí měli utíkat ze zákopů. Nyní je těch dvanáct brigád, které Ukrajina tehdy pro ofenzívu postavila, výrazně oslabeno, některé již nejsou schopny boje nebo jsou dokonce zlikvidované.“

Z toho, co bylo řečeno, je jasné: Dřívější zprávy nebyly realistické, většina z nich byla čistě zbožná přání. Velká německá média používala jednoduchá a někdy otevřeně rasistická klišé. Reisner pokračuje:

“Hovoříme o spoustě toho, co se děje v probíhající válce. Kolem Nového roku došlo k velkému útoku na ruská kasárna, protože ruští vojáci telefonovali na soukromé mobilní telefony a Ukrajinci byli schopni určit jejich polohu. Bylo hodně mrtvých, proč se to však nestalo násobně vícekrát? Protože to nebyl trend. Vzali jsme jednu událost a z toho odvodili stav ruské armády.

Ale nesmíme být tak naivní. Ruská armáda je stále v útočném modu.”

Nyní jsme postaveni před historické události, dodává Reisner. Vykresluje obraz ukrajinské armády, která je zcela v defenzívě. Rusko má navrch. Ukrajině nyní chybí vše: zbraně, výstroj a především vojáci.

Aby se zvýšil počet vojáků dostupných pro bojiště, podepsal ukrajinský prezident Zelenskij nový zákon o mobilizaci. Na sociálních sítích kolují nahrávky z ukrajinsko-rumunské hranice, které dokazují, jak se ukrajinští muži pokoušejí masově opustit zemi.

Tento současný názor Reisnera je v souladu se současnými zprávami jiných západních vojenských expertů. Průlom ruské armády přes ukrajinské linie je na spadnutí. Ukrajina prohrává válku, to je zjištění, které se nyní řeší na summitu G7.

Západ se přecenil. Vlastní zbraňové systémy byly vylíčeny jako zázračné zbraně, zatímco ruské zbrojní technologie byly podhodnoceny. To neodpovídalo skutečné situaci. Reisner zdůrazňuje, že Rusko je schopno pokračovat se současnou intenzitou „ještě dva nebo tři roky“. Země NATO k tomu nemají potenciál.

S ohledem na nyní zjevně nejistou situaci – zejména s ohledem na protivzdušnou obranu – německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková navrhuje, aby byly sepsány všechny systémy Patriot dostupné po celém světě. Stávající vlastníky takových systémů je třeba přesvědčit, aby je co nejrychleji předali Ukrajině.

Cílem zůstává pomoci Ukrajině získat oproti Rusku výhodnou pozici na bojišti. Rusko by si mělo uvědomit své vlastní selhání, aby si pak Ukrajina mohla diktovat podmínky pro mírovou dohodu podle západních představ. Západní politici se této myšlenky stále drží, i když jejich vlastní vojenští poradci nyní vykreslují výrazně odlišný obraz situace na frontě.

Zdá se, že žádný plán B s ohledem na vojenské plánování neexistuje o nic víc než plán B západních sankcí. Cílem sankcí bylo ve skutečnosti zničit ruskou ekonomiku v krátkém časovém období. Začátkem měl být ekonomický propad ve dvouciferných procentech v prvním roce platnosti sankcí.

Prostřednictvím kombinace vojenské a ekonomické síly mělo být Rusko nuceno k defenzivě. Za těchto podmínek by pak země musela přijmout všechny podmínky diktované Západem; Jak režim sankcí, tak masivní přezbrojení Ukrajiny těchto původních cílů zdaleka nedosáhly. Západ stojí před troskami své agresivní politiky, ale stále tvrdošíjně popírá výsledek.

Bývalý britský premiér, nyní ministr zahraničí David Cameron, o katastrofální situaci řekl: “Nejlepší věc, kterou nyní můžete udělat, je udržet Ukrajince v boji. Válka by měla pokračovat co nejdéle na náklady Ukrajiny a ukrajinských vojáků.”

Pro Brity i Američany je bratrovražedný boj do posledního Ukrajince přijatelnou cenou i za nevalný výsledek. Máme na to stejný pohled, jakožto člen NATO?

Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

14 Comments

 1. Jen mám takové obavy, aby měli ukradinci dost igeliťáků pro všechny ty budoucí zákazníky. Neměla by se v EU na ně udělat sbírka?

 2. S.Třeba takovâ RF hory mrtvol svých padlých občanů při dobývání ciziho území vůbec neřeší a všichni tam jsou spokojeni kdyź je spokojen pan dobyvatel.Także máte pravdu Ukrajina je v nevýhodě.

 3. Pešku, vy už mluvíte z cesty, člověče.
  Mně osobně velice pobavil pan Cameron tou poznámkou “na ukrajinské náklady”. Nejspíš to byl suchý anglický humor.

 4. M.Tak důležité je paní aristokratko,że Vaše cesta podpory dobývání cizího území je podle Vás spásou světa a ráda by jste rozdávala(území).Ale ne ze svojeho samozřejmě.Z cizího.Tak to jo.To se ten svět s Vámi má na co těšit.

  • Píše se byste a ze svého, negramote. A osvobozování genocidou postiženého území není dobývání, paciente s poruchou autistického spektra.

   • La.Aáá tak nám tady pan účastník občanské války samozvaných oblastí proti Ukrajinské armádě vysvětlil,že boj tanku proti tanku,děla proti dělu,kulometu proti kulometu je genocida.Tak děkujeme.A když už jste nám věnoval Váš vzácný čas,nevíte kde náhodou ti občané vzali ty tanky,atd?Já mám jenom vzduchovkou na vrabce.A Vy máte tank na zahradě?

    • Kokotoucímu. Co bych vysvětloval? Kdo chtěl pochopit, pochopil hned. Kdo ne, anebo nerozumí elementárním věcem, jakože střelba z těžkých zbraní na obytný panelák plného lidí včetně dětí je prasečina, ten nepochopí, ani kdyby mu to vysvětlovali miliony let.

    • Kakatjdoucí, pomotáno jest? No nic, málo platné, ochudili tě o pár lžiček vtipné kaše. Jen abys věděl, mezi normální populací s běžným IQ a EQ se považuje použití nepřiměřeně síly proti národu či etniku s cílem je vyhubit, vyhnat, či násilně asimilovat za zločin. Pokud zároveň dochází k cílenému bezohlednému vraždění civilního obyvatelstva včetně dětí, jedná se o prvky genocidy, žádná legrace.
     Vím, spoléháš, že by tě soud uznal nevinným pro nesvéprávnost, ale pokud ti můžu radit, za oplétačky a pobyt v cvokhausu popírání nestojí.

     • La.Aááa další ùčastník přímo z místa činu genocidy chudáků samozvaných oblastí.Tak Vàs tu vítáme.Těch nàrodnostì je tam ale víc,tak proč zrovna ta jedna má problémy? Oni prostě ti vojáci Ukrajiny přišli k těm lidem na sídlište a začli pálit na lidi?Tak to jo,to Vám musíme věŕit kdyź jste tam byl.No a není to třeba tím,źe se vyzbrojili a začli naopak pálit do armády vyzbrojeni RF?A to jako mohli? Moźná kdyby dodrżovali zákony státu Ukrajina tak,jak je dodrżují narodnosti zákony RF jak kdyż bičem mrská,mohli v klidu żít jak żijou národnosti v RF?.Ze by to bylo tím bičem v RF? Tak Vám děkujeme.A zase se někdy ozvěte.

  • Ajaj, Pešku….zase vedle. Jak ta jedle. Jestlipak vy se někdy trefíte? Hlavně ve svém svatém nadšení nejezdětek Časiv Jaru, nebo o vás přijdeme během dvou hodin.

   • M.Zkuste mě paní šlechtično zachránit a zavolejte panu dobyvateli, jestli by si nemohl najít jinou zábavu.Děkuji za záchranu.

    • Ale fuj! Odkdy markýzy zachraňujou kolemjdoucí pešky? Neobracejte nám tu archetypy naruby.

 5. Davida znám osobně, vždycky to byl sociopatický schizoid bez citu a sebemenší sebereflexe. Nic se nezměnilo. Jen jsem tehdy netušil, že je ruský agent. Vůbec jsem nechápal, proč ho někdo pořád drží u žlabu, teď je mi to už jasné, byli a jsou to ti ostatní agenti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*