Biden hrozí právními kroky guvernérům, kteří zakázali povinné nošení roušek na školách
Sdílet článek:

Americký prezident Joe Biden ve středu varoval guvernéry, kteří zakazují povinné nošení roušek ve školách, před právními kroky ze strany federální vlády.

Biden uvedl, že nařídil ministru školství Miguelu Cardonovi, aby „přijal dodatečné kroky k ochraně našich dětí“.

A dále, aby využil „své pravomoci a právní kroky, pokud je to potřebné, proti guvernérům, kteří se pokoušejí blokovat a zastrašovat úředníky lokálního školství a vyučující“, řekl Biden v Bílém domě. „Nebudeme jen tak sedět, když se guvernéři pokoušejí omezovat a zastrašovat učitele chránící naše děti.“

Jako příklad uvedl, že federální vláda může použít peníze z programu American Rescue Plan, aby zaplatila učitelům, kterým guvernéři pokrátí plat v důsledku nedodržení jejich výkonného nařízení.

„Příští týden toho o dětech ve školách řeknu více, protože se blíží školní rok. Zapamatujte si, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) říká, že roušky jsou kritickým nástrojem, obzvláště u neočkovaných, jako jsou naše děti mladší 12 let,“ řekl Biden. „Takže dejme politiku stranou. Následujme učitele a vědce, kteří vědí mnohem více o tom, jak učit naše děti a udržet je v bezpečí, než jakýkoliv politik.“

Povinné nošení roušek ve školách ve svých státech zakázali mj. floridský guvernér DeSantis a texaský guvernér Abbott. DeSantis také nařídil, že školní okrsky, které budou děti k nošení roušek nutit, dostanou od státu méně peněz.

Při ohlášení onoho nařízení minulý měsíc floridský guvernér také sdělil, že americká vláda „nemá žádné právo říkat rodičům, že aby jejich děti mohly chodit na prezenční výuku, musí po celou dobu a každý den nosit roušky“.

V nařízení se také konstatuje, že „směrnice“ CDC, která se všeobecně přijímá, „postrádá podložené vědecké zdůvodnění“. Zmiňuje se naopak o studii Brown University, která nenašla žádnou spojitost mezi případy covidu-19 a nošením roušek ve školách.

„Mnozí floridští školáci nuceným nošením roušek trpí, a proto je rozumné ochránit možnosti rodičů, aby mohli o nošení roušek svých dětí rozhodovat sami,“ řekl DeSantis.

Po Bidenových „výhrůžkách“ sdělila tisková mluvčí floridského guvernéra Christina Pushawová pro Epoch Times, že „ti, co si vynucují nošení roušek, guvernéra DeSantise často kritizují za to, že ruší lokální nařízení, aby ochránil svobodné rozhodování rodičů o zdraví a vzdělání svých vlastních dětí“.

„Pochybuji, že budou aplikovat stejný princip u tohoto nehorázného federálního překročení pravomocí,“ řekla Pushawová. „Byrokraté z CDC a jejich zpolitizované ‚směrnice‘ – které nemají právní váhu – by neměly zasahovat do práv rodičů, která jsou chráněna zákony Floridy. Guvernér DeSantis bude i nadále stát při floridských rodinách a ochraňovat naše práva, nehledě na to, co se Bidenova vláda snaží dělat.“

řeklad původního článku: J. S.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*