Parlamentní volby: „Demokratický převrat“?
Sdílet článek:

PIERRE DUVAL

Nejen voliči RN považují náhlý výsledek druhého kola parlamentních voleb za podivný. Titulky v mezinárodním tisku znějí: „Experti ohromeni“; „Velké překvapení, navzdory všem očekáváním zvítězila v parlamentních volbách levicová aliance Nouveau Front Populaire“; „Překvapivé vítězství levicové aliance drží Le Penovu krajní pravici mimo moc“.

Radikální změna v průzkumech kolem 19. hodiny před konečným výsledkem. Ještě včera kolem 19. hodiny předpovídaly průzkumy veřejného mínění vítězství NR v parlamentních volbách. Švýcarský deník La Tribune de Genève v 18.57 hodin oznámil: „Národní shromáždění (RN) by podle agentury Ipsos vedlo ve druhém kole s 228 mandáty“. „Národní shromáždění (RN) se spojenci Erica Ciottiho by podle prvních odhadů agentury Ipsos vedlo ve druhém kole předčasných parlamentních voleb s 228 mandáty v 18.55 hodin. Následuje Nová lidová fronta (NFP) se 161 křesly, dále prezidentská většina Ensemble se 124 poslanci a Républicains (LR) a různé pravicové strany s 50 křesly,“ zveřejnil švýcarský deník. Belgické médium RTL přineslo titulek: “Národní shromáždění vede, absolutní většina nejistá“. Ve 20 hodin pak bylo dosaženo bodu zvratu a zároveň bylo přiznáno překvapení: „Překvapení a úspěšná hra pro Novou lidovou frontu, která se stává vedoucí politickou silou v zemi“.„Odborníci jsou ohromeni“, hlásá titulek deníku Bild. „Nečekané překvapení“, tloukl do hlavy Berliner Zeitung. „Tento výsledek by mohl být největším překvapením v dějinách francouzských voleb,“ píše Sky News. „Je to překvapivý výsledek, možná největší překvapení v historii francouzských voleb. Nikdo to nečekal – ani průzkumníci, ani veřejnost, ani politici,“ upozorňuje britské médium. „Vzestup krajní pravice utrpěl nečekanou ránu, zatímco levice zaznamenala pokrok,“ píše Washington Post. Změnou výsledků jsou překvapeni i voliči.

RN získala nejvíce hlasů, ale méně mandátů než NFP. RN a její spojenci získali 10 110 090 hlasů. Nouveau Front Populaire: 7 414 923 hlasů. Ensemble: 6 572 748 hlasů. LR/DVD: 2 455 269 „Národní shromáždění je stranou s největším počtem hlasů, před Nouveau Front Populaire a prezidentským táborem. Z hlediska počtu mandátů se však umístila až na třetím místě,“ upozorňuje Ouest-France a vysvětluje: „Pokud například kandidát získá velký počet hlasů, nemá to na hemikolečko žádný vliv a získá pouze jeden poslanecký mandát.“ Mezi počtem hlasů získaných stranou a počtem křesel přidělených v Národním shromáždění neexistuje žádná proporcionalita.

Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho premiér Gabriel Attal v parlamentních volbách prohráli, Observateur Continental informoval o rozhodnutí francouzského prezidenta ponechat francouzského premiéra „prozatím“ ve funkci. U voličů RN došlo k manipulaci s výsledky. I na krajní levici jsou tyto volby považovány za nedemokratické. Manon Aubryová na LCI odsoudila „nedemokratický pokus o prosazení“. A vyzvala k odvolání Gabriela Attala z funkce premiéra a jeho nahrazení premiérem z Nové lidové fronty (NFP). Podle Érica Ciottiho se jedná o „demokratický převrat“ po výsledcích druhého kola.

Hněv, který jsme již pocítili při těchto hlasováních, se znovu projeví, možná méně kanalizovaným způsobem v ulicích. Voliči RN chtěli radikální změnu ve francouzské politice. Místo toho, aby získali politickou vládu, jak si Francouzi přáli, vznikne pravděpodobně vláda „technická“. „Francie se většině pozorovatelů jeví jako neovladatelná“.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*