O imigrantech, co prý jedí psy a kočky




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Pouze mírně bulvární zprávy o předvolební debatě Harris-Trump a o tom, že vyslechne-li si člověk názory z obou stran, ve valné většině případů získá výrazně lepší přehled.

Ve středu ráno středoevropského času se v předvolební debatě utkali Kamala Harris a Donald Trump. Během debaty řekl Trump, že imigranti z Haiti jedí kočky a psy. Následovala mohutná mediální vlna. Některá fakta možná nezazněla, a přesto jsou důležitá pro pochopení problému, o kterém je řeč. Zdroj všech informací na konci článku.

Otevřená hranice je masakr

Trumpův kandidát na víceprezidenta JD Vance uvedl v reakci na dotaz CNN, proč Trump lže, celou situaci do širšího kontextu (zkráceno):

V prvé řadě zástupci města neřekli, že to není pravda. Slyšeli jsme od řady občanů, že se takové věci dějí. Mělo by být povinností žurnalistů zjistit, jak se věci mají, když obyvatelé říkají, že imigranti loví husy na městském rybníku a zabíjejí je před jejich očima.

Ale pointa příběhu je v tom, že toto město byla devastováno příchodem 20 tisíc imigrantů. Náklady na zdravotní péči jsou vyšší, náklady na bydlení šly nahoru, výskyt různých nemocí dramaticky vzrostl. To jsou důsledky politiky otevřených hranic Kamaly Harris. Je zajímavé, že se média nezajímají o masakr, který politika otevřených hranic způsobila, dokud z toho neuděláme ironický příspěvek na sociálních sítích.

Tolik JD Vance v rozhovoru pro televizi CNN.

Záplava imigrantů

Ve městě Springfield ve státě Ohio, o kterém je řeč, žije zhruba 60 tisíc lidí. Vláda Joe Bidena sem poslala 15 až 20 tisíc imigrantů z Haiti, které je jednou z nejchudších zemí světa a jedinou zemí, která vznikla po úspěšném povstání otroků na počátku 19. století. V nedávné době se v zemi v podstatě zhroutila vláda a moci se zmocnily různé ozbrojené gangy.

Aféra s domácími zvířaty vypukla poté, co si občan města stěžoval na městském úřadě, že imigranti chytají husy na městském rybníce a řežou jim krky. Následovalo několik podobných zpráv a JD Vance zveřejnil na sociálních sítích příspěvek, ve kterém říká, že lidem kradou imigranti, jež by v zemi být neměli, domácí mazlíčky a jedí je.

Po kritice uvedl JD Vance, že jeho kancelář kontaktovala řada občanů ze Springfieldu a vyjadřovala svoje obavy z nárůstu zločinnosti, dopravních nehod a obecně zhoršené bezpečnostní situace. To byl důvod, proč zveřejnil svůj příspěvek, neboť chtěl upozornit na jejich neutěšenou situaci.

Současná situace je vyvrcholením problémů, které trvají již nějakou dobu. V roce 2023 zabil ve Springfieldu imigrant z Haiti jedenáctiletého chlapce poté, co ztratil kontrolu na vozem, jež řídil bez platného řidičského průkazu, a narazil do autobusu s dětmi. Dvacet dalších dětí muselo do nemocnice.

Jak se imigranti z Haiti dostali do malého města na severu Ameriky? Pravděpodobně letecky, neboť vláda Joe Bidena přepravila potají více než 300 tisíc imigrantů do různých amerických měst, ale odmítla podat detailnější informace.

Rasismus, jak jinak

Levicoví komentátoři reagovali vyjádřením, že komentáře o imigrantech jsou rasistické. Naopak na pravé straně politického spektra se vyrojilo nekonečné množství různých satirických obrázků generovaných umělou inteligencí, na kterých Donald Trump chrání malé kočičky a husy.

V Arizoně se objevil billboard s nápisem „jezte méně kočiček, volte republikány” a demokratický kongresman Eric Swalwell se na jednání rozčiloval, že republikánští kolegové zveřejnili satirický příspěvek „chraňte kachny a kočky v Ohiu”.

Satirický deník BabylonBee to uzavřel článkem, který nesl titulek: „Média ujišťují veřejnost, že imigranti nezabili žádné kočky, jenom ženy a děti”.

Tak je to pravda?

Nezávislí reportéři zveřejnili několik rozhovorů s obyvateli Springfieldu, kteří potvrdili pravdivost historky o kočkách. Nebo upozornili na fakt, že v roce 2023 byli dva imigranti z Hondurasu souzeni za to, že zastřelili symbol Ameriky, orla bělohlavého, kterého plánovali upéci a sníst. Že současná situace tedy není něco úplně neslýchaného.

Deník The Federalist zveřejnil nahrávku telefonátu místního občana na policii, na které oznamuje, že je svědkem toho, jak čtyři lidé z Haiti odnášejí každý jednu husu z veřejného rybníka.

Policie řekla místním novinám, že nemá důvěryhodné informace o specifických případech domácích mazlíčků.

Co z toho?

Pozn. redakce: 

Otázka koček a hus je nepatrná část velkého problému. Obyvatelé Springfieldu jsou rozhořčeni, neboť do jejich malého města přivezla vláda Joe Bidena 20 tisíc migrantů ze zcela jiného kulturního prostředí. Média se snaží problém zúžit na jednoduché tvrzení, že Donald Trump lhal o kočkách.

Problém lidí ve Springfieldu zůstává neřešený, zhoršující se a bez naděje na obrat. Je symptomem současné politiky Západu, která dopadá na nejvíce zranitelné vrstvy společnosti, jejichž osud je vládě zcela lhostejný. To je důvod, proč lidé kritizují globalismus. Jsou-li vládě vlastní občané ukradení, je otázka, jak to skončí a každý se může zeptat sám sebe, jaké by byly jeho pocity, kdyby byl obyvatelem Springfieldu.

V neposlední řadě je to o mediálním zásahu a komunikační strategii. Žádná debata o problémech ve Springfieldu nevyvolá takový ohlas jako hláška o snědených kočkách. Americký volič si z toho neodnese kočky, ale uvědomí si, že do malého města navezla vláda desetitisíce imigrantů. Že to je problém, který může potkat každého za vlády Kamaly Harris. Je jedno, kolikrát to kontroloři dezinformací okomentují, protože informace o davech imigrantů je venku. Bez koček by o Springfieldu média nepsala, protože je to negativní informace pro Kamalu Harris.

V situaci, kdy média straní demokratům, je to jediný způsob, jak dostat nějakou informaci na veřejnost za pomoci médií hlavního proudu. Za dané situace je jedno, že o tom média informují negativním způsobem. Lidé, a to může být velké překvapení, nejsou většinově hloupí a pochopí klíčový obsah sdělení.

Tuto mediální strategii používá Donald Trump od počátku své kampaně v roce 2016. Tehdy vystoupil ve svém hotelu a řekl, že ze zahraničí přicházejí do USA ilegálně kriminálníci, násilníci a možná i nějací dobří lidé. Média ho nazvala rasistou, ale naprostá většina lidí pochopila obsah jeho sdělení takto: „Chápu, že ilegální imigrace je obrovský problém, a jsem ochoten ho začít konečně řešit bez ohledu na ryk médií.”

To byl také jeden z důvodů, proč Donald Trump vyhrál v roce 2016. Mimo USA to pouze málokdo takto chápe, byť se to zdá jako relativně účinná komunikační strategie a v Americe o tom dokonce vyšla kniha. Mimo USA klíčové sdělení zapadne a zůstává pouze lákavá informace, že Trump „lhal”, a lidé se diví, jak mohou být voliči v USA tak pomatení. Ale oni nejsou.

Předvolební debata

Posouzení předvolební debaty Harris-Trump závisí na tom, kdo jej dělá. Podle médií vyhrála Kamala Harris. Podle několika průzkumů na platformě X, dříve Twitter, z nichž každého se zúčastnilo více než sto tisíc lidí, zvítězil výrazně Donald Trump. Jejich problémem je otázka, zde představují správný vzorek voličů.

Dvě zprávy mohou naznačit více. Agentura Reuters pozvala k debatě deset nerozhodnutých voličů. Po debatě se jich šest přiklonilo na stranu Donalda Trumpa, tři ke Kamale Harris, jeden zůstal nerozhodnutý.

V rychlém průzkumu televize CNN, jenž zkoumal, který kandidát by lépe řídil ekonomiku, zvýšil Donald Trump po debatě svůj náskok. Před debatou vedl 53 ku 37, po debatě 55 ku 35. Platí-li staré známé volební rčení, že „je to o ekonomice, pánové”, může to být jedním z vodítek.

Dalším důležitým aspektem je, jak voliči vnímali neskrývanou předpojatost moderátorů vůči jednotlivým kandidátům. Řada komentátorů to hodnotila jako souboj tři na jednoho a podle nich byli moderátoři mnohdy lepšími oponenty Donalda Trumpa než samotná Kamala Harris.

Podle analýzy jedné agentury byly komentáře na televizi ABC, jejíž moderátoři debatu vedli, v období sta dní před debatou pozitivní pro Kamalu Harris ze 100 % a negativní u Donalda Trumpa v 93 % případů. Pozitivní ze 100 % je něco, s čím se agentura ještě nesetkala.

Pozn. redakce: Bez ohledu na politické preference by největším tématem předvolební debaty ve všech médiích měl být způsob, jakým byla vedena. To, že není, je také symptomem doby a posunem k Leninovu rčení, že při kácení lesa létají třísky. Aneb naprostá rezignace na jakákoli pravidla férového souboje, která je pro marxisty a jejich následovníky ospravedlnitelná, neboť je to pro dobrou věc.

Proto napsal Friedrich von Hayek: „Kolektivistický princip, že dobro, kterého má býti dosaženo, ospravedlňuje použité prostředky, je v systému individuální morálky popřením všech morálních zásad.

Napsal to ve své poslední knize Osudná domýšlivost, ve které shrnul svoji celoživotní kritiku kolektivistických hnutí.

Post scriptum

Guvernér státu Ohio oznámil méně než dva dny po debatě, že posílá do Springfieldu finanční prostředky a státní policii, která má pomoci s „nebezpečnou dopravní situací způsobenou nezkušenými řidiči z Haiti”. Finanční prostředky budou sloužit na zlepšení zdravotní péče, neboť imigranti z Haiti „neměli v minulosti žádnou zdravotní péči a ani nejsou očkováni”.

Pozn. redakce: Proč tam posily nepřišly již dříve, třeba poté, co skončilo dvacet dětí v nemocnici a jeden chlapec na hřbitově? Přišly by tam bez kočičí aféry?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*