Zájem nepolevuje
Je jasně patrné, že české domácnosti mají obecně značné úspory a rezervy. To vlastně zdražování ospravedlňuje, protože v době služby a zboží za loňské ceny byly pro lidi příliš levné. To pak vychyluje poptávku, které následně nestačí nabídka. Právě to obvykle způsobí nárůst cen.
Je tedy docela dobře možné, že se trh zatím posunul jen do rovnovážné pozice a možná jí ještě ani nedosáhl. Maloobchodní tržby totiž ukazují, že zájem lidí o nakupování příliš nezpomaluje.
Jde jen o jiné pojmenování toho, co ekonomové říkají už nějakou dobu. A sice, že se do české ekonomiky dostalo příliš mnoho peněz, a to zejména formou státní pomoci pro většinu lidí a především zrušením superhrubé mzdy, což přilepšilo úplně každému, a především těm, kteří to vůbec nepotřebovali.
Bude se zdražovat dál
Vznikl tak prostor pro zdražování, kterého obchodníci využili a navýšili své ceny. Takto to oni sami pochopitelně nepodávají. Slyšíme tak řeči o tom, že jim vzrostly náklady apod. To je částečně také pravda, ale pohled do jiných zemí v Evropě ukazuje, že tento faktor hrál podstatně nižší roli. U nás prostě měli lidé najednou více peněz v ruce. A k tomu je třeba připočíst rekordní úspory v bankách.
Řada obchodníků to tak jen zkusila a navýšila ceny skutečně výrazně. Pokud by lidé zareagovali tak, že by do obchodů přestali chodit, situace by se zřejmě začala normalizovat. Jenže oni chodit nepřestali. A to je pro obchodníky jednoznačný impuls: můžeme dále zdražovat. Takto to půjde dál, dokud zákazník neřekne dost. Obvykle proto, že už mu to bude připadat drahé.
No já nevím, jak lidi “nešetří”: tuhle povídala v Tesku prodavačka v lahůdkách, že to zaznamenali docela fest – prý už dlouho neviděla, že by přišla celá rodina, poflakovala se po krámě a nakupovala, co jí tak padne do oka. Prý už všichni podle seznamu – nebo podle žlutých cedulek.
No……..podle žlutých cedulek už jedu taky.
Až ta “spousta peněz” pomine, jsou obchodníci připraveni na rabování, což je logický další krok?
“A sice, že se do české ekonomiky dostalo příliš mnoho peněz, a to zejména formou státní pomoci pro většinu lidí a především zrušením superhrubé mzdy, což přilepšilo úplně každému, a především těm, kteří to vůbec nepotřebovali.”
Jak to například pomohlo důchodcům, kterých je nemalý počet?
Autor článku je nějaký “divný”.
Záchranná centra pro zvířata musí psy a kočky odmítat, protože krize životních nákladů nutí lidi vzdát se i svých domácích mazlíčků.
RSPCA varuje, že Británie je „na pokraji krize dobrých životních podmínek zvířat“, přičemž mnoho jejích středisek je „plných nebo téměř plných“.
Přetížená záchranná centra musí psy a kočky odmítat a nebo zařazovat na čekací listiny, protože životní krize nutí rostoucí počet domácností ve finanční krizi , aby se vzdaly svých mazlíčků.
https://inews.co.uk/news/animal-rescue-centres-turn-away-dogs-cats-pets-cost-living-crisis-rspca-1705323
27-08.2022
Snížením daní ještě nikdy žádná významná inflace nevznikla, protože se tím nezvyšuje celkový objem peněz v ekonomice. Inflaci mohou způsobovat pouze kroky, které ho zvyšují buď dočasně (státní půjčka, dluhopisy) nebo trvale (“tisk” peněz). Vyvolávat dojem, že snížení daní je nespravedlivé a může dokonce někoho poškodit, je socialistické svinstvo. Tím, že peníze někomu seberete a jinému dáte (princip daní) nezvýšíte množství peněz v ekonomice ani o halíř, tím že to neuděláte ale taky ne. Vnímám to jako autorovu záměrnou lež a manipulaci a podsouvání socialistického narativu správných vysokých daní. Správný socialista se totiž každým snížením daní cítí okraden, protože je z cizích daní živen.