Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začne v nejbližších dnech prověřovat rostoucí ceny potravin a jestli obchodní řetězce nezneužívají své tržní síly.
S podnětem přišel podle svého twitterového účtu Michal Kučera (TOP 09), předseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, který požádal ředitele ÚOHS, aby šetření zahájil napříč celým dodavatelsko-odběratelským řetězcem. Nárůst cen se tedy bude zkoumat od prvovýrobců, přes zpracovatele až po obchodní řetězce.
Agrární komora České republiky požaduje po ÚOHS, aby si „posvítil“ zejména na největší hráče na trhu, německé obchodní skupiny Schwarz (LIDL, Kaufland) a REWE (Billa, Penny).
Velké zahraniční obchodní řetězce si podle prezidenta Agrární komory ČR, Jana Doležala, mohou diktovat podmínky a určovat, co se bude na domácím trhu prodávat, a co ne.
„Musíme se při pohledu na tržní sílu německých skupin Schwarz a REWE na našem trhu s potravinami ptát, do jaké míry mohou ovlivňovat ceny na pultech,“ uvedl v tiskové zprávě Doležal a dodal, že rostoucím nákladům sice čelí každý článek dodavatelského řetězce, ale „zemědělci, potravináři i obchodníci mají různé manévrovací možnosti, jak promítnout tyto náklady do cen, za něž prodávají. Komu a s jakou úspěšností se to daří, ukazují jednoznačně oficiální statistiky.“
Podle šéfa Agrární komory zvyšují zemědělci ceny „nejpomaleji ze všech“. Uvádí příklad jablek, kdy velké obchodní řetězce skupovaly přebytky jablek původně určené pro ukrajinský a ruský trh, což vedlo k pokřivení trhu u nás a podrážení cen českých pěstitelů.
„Farmářská cena jablek loni klesla o průměrných 10 procent oproti předešlému roku, zatímco v obchodech se cena snížila o pouhé procento,“ píše se v tiskové zprávě Agrární komory ČR. Jako další příklad uvádějí zemědělci cukr, který zdražil v období od září do prosince 2022 v obchodech o 77 procent, přičemž výrobci zvedli ceny pouze o 51 procent.
Prověrka ÚOHS se bude týkat cen u tří až pěti základních potravin. Cílem je zjistit, v jaké části dodavatelského řetězce dochází k největšímu navyšování marží a „zda někde v tomto řetězci existuje dysfunkce, kterou by mohl Úřad řešit z hlediska pravidel hospodářské soutěže nebo významné tržní síly“, uvedl k šetření v tiskové zprávě předseda ÚOHS Petr Mlsna.
Zároveň však přiznal, že samotná vysoká cena některého výrobku nebo zjevně nepřiměřeně vysoká marže „není přestupek proti soutěžnímu právu nebo proti zákonu o významné tržní síle“. Úřad by podle něj musel najít důkazy, že mezi obchodníky existuje kartelová dohoda nebo že došlo ke zneužití dominantního postavení.
„Vysoká cena nebo marže může být indicií, že k takovému přestupku dochází, ale v žádném případě není jednoznačným důkazem,“ uvedl Mlsna. Výsledky šetření by měly být známy do několika měsíců.
No to by bylo abychom to česko nepoložili, nejdříve jsme je zotročili a aby toho nebylo dost “ neb co s nimi“ tak je zlikvidujeme totálně a bude jednou pro vždy pokoj.
Nikdo nikoho nezotročil pane Verozveste.Do ekonomickeho spolecenstvi zvaneho EU staty vstoupili dobrovolne se všemi klady i zapory.A kazdy muze vcetne Vas soukromě vzit jak se říká kramle.Takze moznost mate.Vy ale tady katastrofujete v něčim zajmu,a neni tezke uhodnout v cim.Aby tady byl co nejvetsi bordel ktery by oslabil jednotu EU a NATO.Kdo by z toho profitoval z pohledu dnesni situace v Evropě je kazdemu jasné.Vam samozrejmě taky.