PL
Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) se na sociální síti velmi nevybíravě pustil do senátorky Jany Zwyrtek Hamplové. Ta měla podle některých tvrzení některých médií během zasedání horní parlamentní komory hovořit o segregaci romských školáků. Ona to ale odmítá. Na její obranu proti Novotnému vystoupil komentátor Petr Holec, jenž se s politikem dostal do střetu. Podívejte se, jaké urážky si pánové vyměnili.
Starosta Řeporyjí mu odepsal následující: „Peťo, neotravuj celebrity. Nějaká špína mi bude v pátek oslovovat…“ odpověděl komentátorovi. „Co pro ně děláš? Zase jim nadáváš během dalšího záchvatu?“ odepsal následně Holec.
Vyjádření senátorky narazilo na velkou vlnu kritiku ze strany lídrů vládních stran, zmocněnkyně pro lidská práva, ale i od samotných Romů. Jana Zwyrtek Hamplová na svém facebooku však tvrdí, že oddělené třídy pro romské děti nenavrhovala. „Popisovala jsem pouze mnoho problematických situací o diskriminaci formální a skutečné, o které se nemluví. Protože ty situace reálně existují a dopadají na dané regiony. Žasnu, co je u nás možné. Ještěže už jim normální lidi nevěří ani slovo. Asi jako kdysi Rudému právu,“ napsala senátorka k článku, který vyšel konkrétně na Seznamu.
PL
Řeporyjec je opravdu tragikomická kreatura, o tom „žádná“. Jenže kdo ho volí? Nejprve voliči, potom zvolené zastupitelstvo z něho udělá starostu. Copak jsou v Řeporyjích většinově „na palici?“ Nebo je to s těmi volbami nějak jinak?
Čert ví. Třeba je jako starosta dobrej, anebo? Anebo prostě potřebují v čele obce čuně – vždyť jsou to řeporyje.
Mimochodem, snad se nikdo nemůže skutečně cítit uražen takovým prasetem? (omlouvám se všem prasatům se čtyřma nohama)
Když si většinově dokážeme navolit pěti-demolici a dokončit to vojákem na hradě, tak proč by si voliči nemohli navolit takové prase?
Většinově? V parlamentních volbách propadlo víc jak milión hlasů. Kandidovalo totiž množství malých stran s nízkou odporou. Jejich voliči ignorovali nebezpečí propadnutí hlasů. Ti voliči nyní nejsou v parlamentu zastoupeni. Ukradené hlasy byly přerozděleny převážně velkým stranám. To změnilo poměry v parlamentu a umožnilo pěti-demolici sestavit vládu. (Nebýt toho, sestavil by ji nejspíše Babiš s podporou SPD.)
Pěti-demolice byla zvolena menšinou hlasů a nepoctivým volebním systémem. Její mandát je pochybný.
Máte sice pravdu, ale podstata je v něčem jiném. Měli voliči předcházet propadnutí hlasu tím, že budou rovnou volit velké strany? Tím by ještě ve větší míře přistoupili na hru médií, která jim vsugeruje, koho mají volit. Navíc vůbec není jisté, že by vyhrál Babiš s Okamurou, možná by se jen trochu změnil poměr. Spravedlivější by samozřejmě bylo, kdyby neexistovala žádná hranice a každý, kdo jde volit, by měl své zastoupení v parlamentu. To ale pořád nic nemění na tom, že ti, co jsou v menšině, mají smůlu, protože „108“ je v pohodě přehlasuje. A mají smůlu i ti, co volili vítěze, protože vítěz reálně dělá opak toho, co sliboval před volbami. Zastupitelská demokracie je špatná demokracie a demokracie obecně je jen další forma diktatury – ovládání mas úzkou skupinou všehoschopných mocichtivých asociálů.
„108“ je v pohodě přehlasuje …
To je sice pravda, ovšem jde o dlouhodobý nedostatek Ústavy ČR. Z 18 členů vlády je 13 poslanců (12x PSP, 1x Senát). Ti by podle principu o oddělení moci zákonodárné a výkonné neměli v parlamentu o svých vlastních návrzích hlasovat.
Ano, nahradili by je jiní poslanci z téže strany – ale pak záleží na stranické politice a soudržnosti. Zrovna v případě ODS jde o dost frakcionovanou stranu.
Nemusí volit rovnou velké strany, ale měli by vybírat z těch stran, které mají vstup do parlamentu jistý. Protože propadlý hlas je hlas pro pěti-demolici. Milion hlasů v desetimilionové zemi by byl poznat – tím spíš, že většina stran, které nepostoupily, by s pětidemoliční politikou nesouhlasila.
Minulé parlamentní volby ukázaly, že průzkumy poměrně dobře předpověděly tristní výsledky pidistran. Nejde tedy o „hru médií“, ale o soudnost voličů. Průzkumy mohou být nepřesné a cinknuté, ale nemohou být úplně vymyšlené. Tím by se agentury připravily o budoucí výdělky.
Oddělení moci zákonodárné a výkonné (a soudní) je jen pohádka pro lůzu. Žádná skutečná zákonodárná moc parlamentu neexistuje. Parlament je jen hlasovací mašina. Návrhy zákonů pocházejí hlavně z vlády (které se pak odhlasují podle stranického klíče). A vláda navrhuje zákony nikoli „pro lidi“, ale proto, aby se jí pohodlněji vládlo. I když dnes se většinou jen schvalují nařízení EU. Občas nechá vedení strany hlasovat soukmenovce podle vlastní vůle, ale když jde do tuhého, nikdo si nedovolí postavit se proti, jinak končí – viz např.: „16.3.2019 S okamžitou platností vyloučila výkonná rada ODS poslance Václava Klause mladšího ze strany. Tím mu automaticky zaniklo i členství v poslaneckém klubu. Místo šéfa školského výboru dolní komory parlamentu má obsadit někdo z občanskodemokratických zákonodárců.“
Pro Thork (přímo pod příspěvek nejde odpvědět)
Možná by to dopadlo, jinak, možná ne. Ale média nejsou jen předvolební průzkumy. Média vám tlučou do hlavy, jak je SPD nedemokratická, jak je Babiš stíhaný STBák, co všechno vytáhli na Trikolóru. Naopak pětikolka prý že nebude zvyšovat daně, bude snižovat schodek rozpočtu, inflaci, sníží počet úředníků – to vše troubily televize a ostatní média. A nikde nemáte garanci, jak by se zachoval Babiš, kdyby vyhrál. Stačí se podívat, jak hlasují poslanci Ano v EU. A kdo z velkých stran jde proti EU? Nikdo. Možná by to v detailu mohlo vypadat trochu jinak, ale trend by byl stejný. Nezvratně úpadkový. A soudnost voličů? Většina se zajímá o plitiku tak, že si pustí televizi. Na tom nic nezměníte. To je podstata dnešní demokracie.