Čas, časopis ve vlaku a očkování
Sdílet článek:

Občas se ve svém okolí setkám s někým, kdo odmítá vakcinaci proti covid 19. Nevím, jak v jiných názorových bublinách, ale v té mojí, kde různé dezinformační fámy nenalézají příliš mnoho sluchu, slyším jako odpověď na otázku „Proč?“ nejčastěji: „Nechci se sebou nechat manipulovat!“ A varianty této odpovědi. Po mé připomínce, že přece dotyčný (-á) jistě absolvoval(a) už celou pěknou řádku jiných očkování, následuje jen pokrčení ramen.


Očkovací průkaz z dětství, byla to taková malé ohmatané knížka, už nemám – takže nedokážu vypočítat, kolikrát mi do mé ubohé tělesné schránky vpíchli nějakou vakcínu. Mnohokrát. A žiju (možná právě proto) a nejsem, aspoň ne viditelně, poznamenám na těle ni na duchu.

Nebál jsem se letos přijmout očkování první dávkou vakcíny AstraZeneca – a žiju.

Odpor vůči očkování proti covid 19 je mi nepříjemný tím, že – podle mého názoru – ukazuje, jak různé fámy, třeba i více méně odmítané, přece jen zapouštějí v našich myslích kořínky – mají rostou…

V souvislosti s očkováním se mi vybavuje jedna stará vzpomínka. Vzpomínám si, jak jsem se v roce 1977 třásl o zdraví nově narozené švédské princezny Victorie. Když se nám v těch letech dostal do ruky nějaký výtisk jakéhokoliv západního časopisu, byla to malá informační slavnost. Už nevím, co to bylo za titul, ale nějaký jemnější západoněmecký bulvár. Nechal ho na sedadle ve vlaku turista, který vystoupil v Praze, a já jsem se časopisu hned poté bezostyšně a nadšeně zmocnil. Přečetl jsem jej celý několikrát od A až do Z, i když třeba jména hvězd tehdejšího německého šoubyznysu mi nic neříkala. Zato jsem se bál o zdraví a život maličké švédské princezny: dostala, chudinka, nějaká očkování, a němečtí odborníci, citovaní v časopise, říkali, že je neměla dostat, že by jí ta očkování mohla uškodit; dnes je princezně Victorii přes čtyřicet let, je to krásná žena – a není známo, že by měla nějaké zdravotní problémy.

Říká se, že opatrnosti nikdy nezbývá; jenže co je to opatrnost? Neočkovat se, nebo očkovat?

František Schildberger

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 1,13 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Očkovali jsme se jako děti, ale vakcíny byly lety odzkoušené a byly užitečné při vymýcení některých chorob. V čem autor vidí prospěšnost očkování např. proti chřipce? Já tam smysl nevidím. Sars CoV 2 v dostupných statistikách, které jsou k dohledání usmrtil kolik tis. lidí v ČR dle věku? Např. ve věku do 29 let asi 20 osob. A kvůli tomu chcete očkovat všechny mladé do 29 let? Ale co nejvíce lidem vadí je tzv. “MOTIVACE” ta přerůstá v tuhý nátlak! A za další proti čemu je očkování? Na boj s nemocí nebo na to, aby na to neumírali lidé? Toto je třeba si ujasnit. Jestli proti nemoci, tak to je předem marné. Jestli proti úmrtím, pak nechť se očkují ohrožení a Ti co mají strach. Ostatní to zvládnou. I bez státu. A autore, to že Vám nic není nyní, neznamená, že Vám nebude nic i za 5/10/15 let. A již se začínají objevovat zprávy, že za mutacemi jsou právě očkovaní lidé…. zatím fake news, ale rozdíl mezi pravdou a fake news je cca 1 rok (covidpassy)

  Apropos, znám jména dvou opravdu zdravých chlapů, sedmdesátníků z Liberce, kteří byli očkováni a za 14 dní měli pohřeb. Stalo se minulý měsíc. 🙁

 2. Očkování by mělo předejít dalšímu šíření a ochránit očkovaného před standardním průběhem nemoci. Riziko očování by mělo být zanedbatelné oproti riziku při prodělání nemoci. Očkování by mělo chránit “dlouho” a spolehlivě.

  U Covidu to máme tak, že riziko nemoci je řádově vyšší než riziko očkování jen u těch ohrožených skupin, které už většinově jsou naočkované. Vzhledem k tomu, že jde o RNA virus, bude očkování chránit jen krátkce, asi srovnatelně s očkováním proti chřipce a vakciny budou patrně časem naladěny na nejpravděpodobnější mutace. Lidé poměrně racionálně soudí, že prodělání nemoci by mělo být pro budoucí ochranu lepší, než očkování.

  Jelikož v létě jsou rizika komplikací minimální a opět zná od papalášů, jak zvítězili, logicky to snížilo ochotu se nechat očkovat. Nač podstupovat riziko, když už ani podle těch největších zakazovačů nic nehrozí … je to přirozené chování. Stejně v prosinci budou nejspíš nové mutace, proti kterým vakciny vyvinuté loni v létě asi už nebudou dobře chránit.

  A poslední postřeh – celá kovidová mánie postrádá od samotného počátku racionalitu. Takže i kdyby byly racionální důvody pro vakcinaci, ztratily se už dávno v nánosu nesmyslů a polokriminálních aktivitách.

  To rozhodnutí je prostě z hlediska zdraví pro mnohé 50 – 50 a k tomu se na to váže i nástup totality. V řadě lidí to vyvolá odpor a nechtějí tomu napomáhat.

  • Očkování MĚLO PŘEDEJÍT dalšímu šíření. Ale to se nestalo. Očkování např. proti tetanu, žloutence, břišnímu tyfu atd. nákaze brání. Nikolivěk tak u SARS CoV 2 očkování. Naopak ze skupiny očkovaných začínají být produkovány mutace. Zatím fake news, do půl roku až roku realita.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*