Bitcoin dává šanci ve světě, který si mnoho lidí nemůže dovolit




Sdílet článek:

Bitcoin oživuje potenciál skutečných úspor. Ačkoli to pro mnohé nezasvěcené může být překvapením, skutečná užitečnost Bitcoinu spočívá v jeho schopnosti uchovat bohatství v prostoru a čase. Inflace a životní náklady rostly, a když se objevila pandemie, oba trendy ještě urychlila.

Inflace plodí utrácení

Fiat vytváří motivaci k utrácení v důsledku nevyhnutelné inflace. Ačkoli je cílem Fedu dosáhnout inflace těsně pod dvěma procenty a oficiální statistiky naznačují míru inflace blízkou tomuto cíli, skutečné číslo je mnohem vyšší. Podle Big Mac Indexu časopisu Economist může být skutečná míra inflace více než dvojnásobná oproti číslu uváděnému Fedem.

Inflace a výdaje na dluh v USA se v posledních letech zvýšily. Ať už věříte konzervativním odhadům 2% až 4% inflace, nebo těm znepokojivějším, které hovoří o 10-15 %, dolar (a ne jen dolar) zítra nemá takovou hodnotu jako dolar dnes.

S inflací souvisí i to, že v současné době má mnoho zemí ekonomiku s nízkými nebo dokonce zápornými úroky. Nízké úrokové sazby sice podporují nákupy, ale zároveň demotivují k poskytování úvěrů. Při nízkých úrokových sazbách je odměna za poskytnutí kapitálu malá nebo žádná, protože nemusí být zaručeno, že věřitel své peníze získá zpět.

Svět, který si mnoho lidí nemůže dovolit

Aby toho nebylo málo, globální mzdy nedrží krok s vysokými životními náklady. Například v USA se životní náklady za posledních 20 let zvýšily přibližně o 30 %. Ve Spojeném království se v letech 2005 až 2019 zvýšily životní náklady o 35 % u domácností s vysokými příjmy a o 41 % u domácností s nízkými příjmy. Nejvíce se na těchto zvýšených nákladech podílí zdravotní péče, péče o děti, stavebnictví, náklady na bydlení a vzdělávání.

Náklady na bakalářské studium v USA v porovnání s návratností investice v čase ukazují drsnou realitu. Průměrný plat nového absolventa se od roku 1960 pohyboval mezi 45 000 a 55 000 dolary. Dnes si absolventi vydělají přibližně 51 000 dolarů ročně.

Mezitím však náklady na vzdělání prudce vzrostly. V 60. letech 20. století stály veřejné čtyřleté univerzity asi 2 000 dolarů ročně, dnes asi 9 000 dolarů ročně. Školné na soukromých školách se zvýšilo ještě více. Aby měli noví američtí absolventi stejnou kvalitu života jako před 50 lety, museli by dnes vydělávat nejméně kolem 200 000 dolarů.

Proč jsou potřeba kryptoměny?

Naše ekonomika představuje velké množství možností, jak ukládat a spořit peníze. Většina běžných investičních nástrojů od akcií, dluhopisů a komodit až po zejména bankovní produkty však nenabízí takové výnosy, jaké by měly, nebo dokonce musí nabízet s ohledem na inflaci a růst životních nákladů.

Přímé vlastnictví kryptoměn nabízí první skutečný krok k diverzifikovanému portfoliu úspor, které obstojí ve zkoušce časem. Pokud vám představa kryptoměny jako měny připadá přitažená za vlasy, považujte ji za aktivum. Býčí kryptoinvestoři považují Bitcoin za klíčový pro dlouhodobé osobní úspory a odvolávají se na Paretův princip.

Na rozdíl od fiat měn vydávaných vládní centrální bankou není Bitcoin kontrolován žádným centralizovaným orgánem, a tak neexistuje žádný subjekt, který by „tiskl“ další peníze a způsoboval inflaci, jež má za následek znehodnocení měny. Také má pevně stanovený limit své nabídky, takže je absolutně vzácný.

Závěr

Skutečné spoření vyžaduje držení peněz způsobem, který drží krok s inflací a životními náklady, nebo lépe – překonává je. Ve světě, který je dnes, si mnoho lidí nemůže dovolit spořit. Kryptoměny tedy nabízí odpověď.

Zdroj: kryptomagazin.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*