Do „Konvoje svobody“ v Ottawě se zapojili převážně řidiči kamionů. Akce původně začala jako protest proti povinnosti očkovat řidiče překračující americko-kanadskou hranici vakcínou proti covidu-19. Protestující slíbili, že zůstanou na místě, dokud nebudou omezení týkající se covidu zrušena.
„Někteří politici se ohánějí nebezpečným termínem vzpoura a povstání,“ řekl na středeční tiskové konferenci právník Centra pro ústavní svobody Keith Wilson.
„Nikdo z členů základní skupiny Konvoje svobody nikdy nežádal nic jiného než obnovení svých práv podle Listiny, respektování právního státu v Kanadě a zastavení nařízení, která je svévolně diskriminují a uzurpují jejich práva daná Listinou,“ řekl novinářům.
Řada médií, včetně CNN a MSNBC, označila rostoucí protesty za vzpouru a povstání.
Pořad CNN „Inside Politics“ označil protesty proti provinčním a federálním nařízením za „ohrožení demokracie“. Moderátor zpravodajství John King citoval šéfa ottawské policie Petera Slolyho, který protesty označil za „celonárodní povstání poháněné šílenstvím“.
„A jen si vzpomeňte na ten jazyk. Vím, že vám to zní povědomě. Ohrožení demokracie. Povstání, vzpoura. Chci, aby bylo jasné, že se věci trochu uklidnily, ale nekončí tím ten protest, ta okupační stávka, která probíhá přímo před národním parlamentem,“ uvedla zpravodajka CNN Paula Newtonová.
Stanice Fox News zase upozornila, že pořad „MSNBC Reports“ prosazoval narativ, že Konvoj svobody je obdobou „celonárodní vzpoury“.
Mark Carney, obyvatel Ottawy a bývalý guvernér Bank of Canada a Bank of England, zase napsal pro deník The Globe and Mail článek s názvem „Je čas ukončit vzpouru v Ottawě prosazováním zákona a sledováním finančních toků“.
„Existují některé elementy, které sledují vlastní agendu a které mluví o nějaké fantazii, že generální guvernér udeří na vládu a zázračně jmenuje výbor,“ pokračoval právník Keith Wilson.
„Jsou to všechno jen takové pohádky. Nemá to žádnou oporu v realitě. A není to nic, co by kdokoli z této skupiny, pro kterou pracuji, kdy navrhoval, a nenavrhují to ani teď. Jejich cílem je, aby se všem Kanaďanům vrátila jejich práva, a to je vše.“
„Toto překrucování ze strany některých mainstreamových médií, že účastníci tohoto konvoje svobody nějakým způsobem usilují o něco víc, než co jsem popsal, je zcela nepřesné,“ dodal.
Od té doby, co se protesty v kanadském hlavním městě dostaly na titulní stránky novin, se podobné demonstrace objevily po celém světě, včetně Nového Zélandu, Nizozemska a Spojených států.
Kanadské úřady proti demonstrantům zareagovaly mimo jiné tím, že zabavily pohonné hmoty protestujícím v Ottawě a pohrozily odebráním licencí řidičům kamionů.
Webová stránka GoFundMe také zabavila prostředky, které měly podpořit protestující v rámci konvoje, ale ustoupila od plánu věnovat tyto prostředky charitativním organizacím podle vlastního výběru poté, co několik amerických úředníků uvedlo, že tento krok prověří.
Kanadský premiér Justin Trudeau uvedl, že se s řidiči kamionů nesetká. Starosta Ottawy 7. února navrhl, že by federální ministři měli jmenovat prostředníka, který by se pokusil situaci vyřešit.
Koordinátor kanadského Konvoje svobody Benjamin Dichter novinářům řekl, že účastníci zůstávají po 13 dnech protestu optimističtí.
„Morálka lidí na místě se příliš nezměnila,“ řekl ve středu Dichter. „Nálada je dobrá, všichni jsou spokojení. A myslím, že částečně je to proto, že skutečně vidí určité změny.“
Na této zprávě se podílel Zachary Stieber. Překlad původního článku byl redakčně zkrácen.
Be the first to comment