Nevěřil jsem svým očím, když jsme četl příspěvek v Parlamentních listech, že v případě, že je rodina, postižená tornádem, v exekuci, dostane naše peníze, tedy od nás, kteří jsme pomohli, exekutor!
„Zdá se však, že někteří lidé by o darované peníze mohli přijít. Vedle tornáda je totiž v minulosti navštívil i exekutor. Podle informací Českého rozhlasu je až 300 rodin zasažených tornádem v exekuci, a mohou kvůli tomu přijít jak o materiální, tak o finanční pomoc“, řekl hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU/ČSL).
„Mohou přijít o veškeré peníze z pojištění, které se netýkaly nemovitosti jako takové. Mohou přijít o peníze z pojištění domácnosti, z pojištění vozidla. Mohou přijít o finanční dar a bohužel i o materiální pomoc ve chvíli, kdy se stane jejich majetkem“, poznamenal hejtman Jan Grolich s tím, že chce situaci řešit a pomoct i těmto lidem, jak to jen půjde. „Myslíme si, že jediná možnost, která existuje, jak jim pomoci, je podat žádosti o odklad exekuce. Takže budeme apelovat nejenom na Exekutorskou komoru, aby exekutoři sami tyto odklady na žádost povinných odsouhlasili, ale zároveň budeme apelovat na Ministerstvo spravedlnosti v případě, že to exekutor neudělá a odklad nepovolí, aby soudy byly ty, které odklady budou povolovat,“ rozvedl myšlenku Grolich.
Problém je však v tom, že podle exekučního řádu nemá v této věci ani soud, natož pak Ministerstvo spravedlnosti, žádnou pravomoc. Exekuční řád neobsahuje žádné ustanovení, kterým by soud nebo kdokoli jiný mohl exekutorovi nařídit odklad exekuce ze sociálních nebo humanitárních důvodů. Neexistuje ani možnost, jak exekutorům zabránit, aby si z humanitární pomoci brali své nestydaté odměny a „náklady“ exekuce, které v mnoha případech přesahují výši vymáhané dlužné částky.
Kam se dostal náš stát, když hejtman kraje postiženého živelnou pohromou musí žebrat u Exekutorské komory, aby exekutoři nebrali veškerou pomoc lidem, kteří utrpěli ztrátu domova i majetku! Nikde v Evropě nemají exekutoři takové pravomoci jako u nás! Takovou zvůli! A protože mají prokorumpované vrcholné politiky napříč spektrem, musí hejtmani poníženě prosit, aby nezabavovali finanční dary a náhrady škod od pojišťoven obyvatelům kraje, postiženého živelnou pohromou!
Proti obyvatelům ČR bylo v roce 2020 vedeno 4.500 000 exekucí. Nikde v Evropě nemá exekutor možnost zabavovat peníze a majetky na druhém konci republiky a přičítat si k bagatelním pohledávkám tisíce za napsání několika mailů. Tato praxe musí skončit a půjde to jedině zestátněním exekutorů, rozpuštěním exekutorské komory a opětným zařazením soudních exekutorů pod dohled státu.
Podotýkám, že celkově činí pomoc od lidí díky mnoha sbírkám a nebývalé vlně solidarity přes miliardu korun. Na exekutory by se určitě tolik peněz nevybralo.
Be the first to comment