Pět stran současné vládní koalice předvedlo dnes na zasedání vlády ukázkový názorový obrat, když schválilo zmrazení platů politiků na jeden rok. Ještě nedávno před volbami označilo podobný návrh tehdejší vlády za populismus.
Návrh se týká ústavních činitelů
Konkrétně se to bude týkat prezidenta, senátorů, poslanců, členů vlády, ústavních a dalších soudců, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu a členů Bankovní rady ČNB. V širším pojetí případně i zastupitelstev. Zmrazení platů vrcholných politiků navrhoval již na sklonku minulého období expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Současná vládní většina to však tehdy odmítla s tím, že jde prý o předvolební populismus.
Platy státních zaměstnanců vzrostou méně
Růst platů vojáků i policistů má být od ledna nižší, než jaký schválila předchozí vláda. Namísto o 1000 Kč by se měly zvýšit jen o 700 Kč. Plošné navýšení platů o 1400 korun, jak navrhla minulá vláda ANO a ČSSD v listopadu, tedy Fialův kabinet nepředpokládá. Šéf MPSV Marian Jurečka (KDU-ČSL) sice deklaroval, že by růst ponechal, proti byl však od počátku ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Nakonec měl Jurečka na středečním jednání vlády navrhnout zmrazení platů státních úředníků.
Byrokracií proti růstu cen energií
Vláda se také zabývala pomocí lidem a firmám postiženým vysokými cenami energií. Domácnostem poradila, že mohou čerpat příspěvek na bydlení. Lidem, kteří se potýkají s vysokým nedoplatkem za energie a dostali se do stavu hmotné nouze, bude určena mimořádná okamžitá pomoc. O pomoc mohou žádat také firmy. Postižení lidé a firmy tak budou muset podstoupit byrokratickou cestu žádostí a dokazování nároku na pomoc. Minulá vláda naproti tomu pomohla rychle a jednoduše všem dočasným odpuštěním DPH na energie.
Rudolf Hruboň
Buďte první kdo přidá komentář