Češi chtějí NATO
Sdílet článek:
Tak tohle jistě Putin nechtěl. Mezi důsledky ruské agrese na Ukrajinu patří i větší přimknutí se Čechů k Západu. Na 75% Čechů také viní z konfliktu na Ukrajině Rusko.

Podpora současného v podstatě nacistického Ruska je v Česku ve skutečnosti velmi slabá. Výrazně prorusky zaměřených jsou asi 4% obyvatel České republiky, což jsou řádově desítky tisíc lidí, kteří jsou hlasití akorát na sociálních sítích. Pouhých šest procent našich spoluobčanů je pak přesvědčeno, že válku na Ukrajině zavinil Západ. To je pozitivní zjištění, které vyplývá z průzkumů veřejného mínění agentur STEM a Median. Informovaly o tom ve svých článcích weby iDNES.cz a Echo24.cz. Na výsledky průzkumů zmíněných agentur často odkazuje také Jiří Paroubek, který je hodnotí jako seriózní.

Čísla hovoří jasně, 78% Čechů souhlasí s členstvím České republiky v NATO a většina z nich i se společným posilováním armád Aliance a nakupováním vojenské techniky. Tři čtvrtiny Čechů pak viní z války na Ukrajině Rusko. Více než polovina obyvatel naší země souhlasí také se zbrojními dodávkami pro napadenou Ukrajinu. „Většina účastníků průzkumu začala také záhy po invazi Ukrajincům pomáhat – 46 procent přispělo finančně, čtvrtina pomohla nějakou činností, například dary či dobrovolnictvím, šest procent lidí se zúčastnilo demonstrace,“ uvádí Echo24.cz. Více než polovina Čechů považuje svoji vlast za součást demokratického západu a více než dvě třetiny pak míní, že je dobře, jestliže patříme k demokratické Evropě.

Putin dosáhl svoji barbarskou agresí proti Ukrajině jediné, velké nenávisti lidí vůči Rusku. Tak oslovení typu Vladimír Hitlerovič Putin nebo častování Rusů a Ruska velmi ostrými výrazy typu dobytek, asiatské hordy, barbarští mongoloidní nájezdníci, Rusko je rakovina, proměňme Moskvu v Drážďany, a mnohdy ještě ostřejších, které tu ani nemohu zveřejnit, jsou v internetových diskusích poměrně časté. Sám to považuji za nespravedlivé, protože princip kolektivní viny je obecně nepřijatelný. I mezi Rusy jsou slušní lidé, kteří Putina za jeho nevyprovokovanou útočnou válku vůči sousední zemi odsuzují. Proto rozlišuji mezi Rusy a rusáky. Viníkem této neblahé situace je však Kreml. Nebýt jeho agresivní politiky a stupňování nenávisti vůči Ukrajině, nebyla by taková zášť. Rusáci zaseli vítr a právem sklidili bouři. Nebo také, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

Výsledky zmíněných průzkumů pak dokazují, že to s Čechy to není vůbec špatné. Mají cit pro spravedlnost a dobře vědí, kdo je v ukrajinsko-ruském konfliktu v právu. Proto nefandí agresorovi, který bezdůvodně a bez vyhlášení války napadl sousední zemi. Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny, cíleně útočí vojenským letectvem a raketami na civilní objekty, vraždí civilisty včetně žen a dětí a jeho vojáci rabují a masově znásilňují. Rusácká zvěrstva zadokumentovaly i pozorovatelské mise OBSE. Normální lidé nemohou stát na straně zrůd, které páchají zlo. Jestliže někdo i přes zmíněná nezpochybnitelná fakta obhajuje ruské válčení na Ukrajině, pak je to zloduch nebo případ pro psychiatra.

Pravdou také je, že nejrůznější proruské skupiny jako Přátelé Putina v ČR apod. mají údajně hodně členů. Jenomže se jedná o virtuální realitu. Fakta dokazují něco jiného. Tak třeba před časem, kdy známý proruský kolaborant Jiří Vyvadil před časem svolal v Praze demonstraci proti americkému vojenskému konvoji, tak mu dorazilo asi dvacet lidí. To mluví za vše.

Jan Ziegler

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 1,41 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

14 Comments

 1. To jako fakt? „…v podstatě nacistického Ruska“? Podle autora je zřejmě Putin ještě ke všemu i árijec. A tajně podporuje pluk Azov.
  (Pozn. z Wiki: „Batalion se skládá z příznivců krajní pravice, nacionalistů, veteránů ukrajinské armády i zahraničních nadšenců. Podle mluvčího jednotky bylo v roce 2015 deset až dvacet procent členů neonacisty.“)

 2. No nevím kde ten pán přišel k 78 procentům čechů,že chtěji NATO základnu ..nebyl žáden průzkum zase líbivá lež a všichni to sežerou…dle mne spiše těch 70 procent je proti základně NATO na našem území

 3. Vyzbrojovací skupina Krauss-Maffei Wegmann prý smí prodávat protiletadlové tanky „Gepard” z bývalých zásob Bundeswehru. Německo poskytne Ukrajině protiletadlové tanky typu „Gepard”. Oznámila to ministryně obrany Christine Lambrechtová (SPD) na zahájení schůzky šéfů resortů spojeneckých zemí na americké letecké základně Ramstein v Německu. Rozhodla o tom v pondělí spolková vláda, podle informací z několika médií má dostat povolení k prodeji technicky renovovaných tanků z dřívějších zásob Bundeswehru zbrojovka Krauss-Maffei Wegmann (KMW). zdroj-Jako první o tom informoval list „Süddeutsche Zeitung“.

  • Mě by zajímalo, jak je tam dopraví? Zřejmě po vlastní ose a každý jinudy?
   A to “nacistické Rusko”….no to jsou mi věci. Já teda viděla videa s hajlujícím obyvatelstvem jen z Ukrajiny.

    • A to cit. „nacistické Rusko“ ???… nevím, v mém příspěvku a to ani v citaci nic takové není, tak jenom k té logistice má reakce na moji od vás , jaké jsou možnosti, že i letecky to lze. nebo: Američané kupují těžké vojenské tahače pro přesun tanků po Evropě
     již v roce 2019
     US Army pro svou evropskou složku nakoupí 170 tahačů pro přepravu těžkých nákladů HET (Heavy Equipment Transporter). Sloužit budou především pro přepravu tanků Abrams. Američané tak plní jeden z cílů NATO, tedy posílení alianční schopnosti strategické přepravy vojenského materiálu napříč Evropou…2019 ….
     https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/americke-tanky-evropa.A190614_130141_vojenstvi_erp

     • To “nacistické Rusko” byla samozřejmě reakce na článek samotný, sorry.
      Letadlem dobrý – ale mám ten dojem, že ukrajinské nebe Rusové ovládají prakticky od začátku.
      A ty tahače….rozhodně budou shora vidět, takže se do nich bude pěkně trefovat, co myslíte? Předpokládám, že je to dost objemný krám, takový tahač s nákladem.
      Pořád si nějak neumím představit, jak nenápadně na tu Ukrajinu proklouznou.
      No, uvidíme

  • mmch ))) Gepardi potřebují určitý druh střeliva a taky vyžadující speciální výcvik na přístroji, jsou ve výsledku úplně k ničemu bez profesionála a rychlá instruktáž taky nezabírá… ))) ale o se neříká)))

   • No jooo Hurvínek válku ))) v čele kanonfuter z EU viděl a zelenej euro miš maš tomu tleská )))

 4. Pokud se údaje v článku nemýlí a neztratily se u průzkumů v číslech desetinné čárky tj.z 75% = 7,5% a z 78% = 7,8% to by tak odpovídalo.
  Apropo: nebyl ten průzkum korespodenční?

 5. Tu zprávu STEM (tedy její veřejnou část) lze na internetu dohledat. Četl jsem a som z toho voľaký zmätený. Je pravda, že v úvodu se vítězoslavně píše, že 78 % má o vině Ruska jasno. V poslední kapitole nazvané “Dezinformace” se však píše toto: “Dle dat STEM lze říci, že jen 50 % dospělé společnosti má jasné přesvědčení o tom, že
  Rusko je viníkem války na Ukrajině. Dalších 25 % s tím souhlasí spíše, tedy existuje
  možnost, že v dlouhodobém horizontu se u nich vliv dezinformační kampaně mírně
  projeví. Zbylých 25 % nevěří běžným informacím o ruském útoku a pravděpodobně
  budou náchylní dezinformacím věřit, či alespoň nemít v situaci vůbec jasno.” Pro zájmece je to zde: https://www.stem.cz/wp-content/uploads/2022/04/STEM_Ruska_agrese_proti_Ukrajine_analyza_nalad_ceske_verejnosti_VER.pdf

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*