SYRZDARMA
Rádio Jerevan pořádá příměstské tábory pro děti základních škol, na kterých představuje stavební kameny moderní demokracie. Děti jsou velice zvídavé a jejich otázky nepostrádají hloubku.
Výběr nejzajímavějších otázek z příměstského tábora pro začínající demokraty. Dotazy kladli Pepíček, Evička a Kája.
O demokratických zákazech
Dotaz: „Kdy je možné v demokracii něco zakázat a kdo to může udělat?”
O: „Milý Pepíčku, v demokracii je možné zakázat vše, co se demokratům nelíbí, a může to udělat každý demokrat?”
Dotaz: „Kdo rozhoduje o tom, kdo je demokrat?”
O: „O tom, kdo je demokrat, rozhoduje demokrat u moci za pomoci moderních PR agentur, to je zkratka pro ‘public relations’ neboli důvěryhodná média. Nejdůležitější jsou důvěryhodná média, která lidem, jež jsou podle nich demokrati, vděčí za to, že uvalí na široké občanstvo daň, ze které se platí důvěryhodná média, byť se to tváří, že to daň není.”
Dotaz: „Není to definice kruhem?”
O: „Ano, ale definice kruhem je základní princip, na kterém demokratické zákazy stojí. Údajně pochází od samotného Archiméda, který měl říci něco jako ‘Pamatuj, že kruhovou definicí vysvětlíš i to, co vysvětlit nejde! A nešlap mi na ně!’ . Tak takhle moudře to tenkrát řekl samotný Archimédés.”
O demokratickém zabavování majetku
Dotaz: „Jak může bohatý sebrat v demokracii majetek chudému?”
O: „To záleží, nejjistější metodou je jakákoli ideologie ve jménu dobra, jejíž dobro je tak dobré, že je nezpochybnitelné, a proto se může zaštítit zákonem, proti jehož dobru se nikdo neodváží protestovat.”
Dotaz: „A co si pod tím mám představit?”
O: „Představ si, že majitel rodinného domu s velkou zahradou, pan B, přijde k jinému občanu, panu CH, který žádný dům ani byt nemá, neb si něj teprve spoří. Pan B mu řekne: ‘Chlapče, ty víš, jak je dešťová voda důležitá, a proto mi musíš dát peníze na to, abych si pořídil nějakou nádobu na její zachytávání.’ Za normálních okolností by pan CH řekl panu B něco, co nelze napsat ani před druhou hodinou ranní.”
„Ale pan B se může zaštítit ideologií ze-leninismu, která je díky svému dobru nezpochybnitelná. Proto mu ze-leninisté u moci posvětí zákon, podle kterého se mu lidé, jako je pan CH, složí na příspěvek na nádobu dešťovku, kterou si postaví na velkou zahradu svého velkého domu.”
O charakteristických znacích demokracie
Dotaz: „Jaké jsou vlastně základní znaky té opravdové demokracie, o které se učíme?”
O: „Jsou tři. Za prvé se lidé bojí něco říci, aby neřekli nějakou kravinu. Za druhé je to existence úřadu, který lidem říká, aby neříkali žádné kraviny, nebo že uvidí. A na závěr je to rozdělení společnosti na lidi, kteří chápou, že nesmí říkat žádné kraviny, a lidi, kteří to nechápou, proti nimž potom bojují ti, co to chápou, zatímco ti, co to řídí, se smějí oběma skupinám, protože mohou vládnout bez většího odporu.”
O demokratickém danění
Dotaz: „Může stát zdanit třeba vodu v řekách?”
O: „Asi ano. Zdanit vlastnictví mobilu již prošlo, protože se lidé na něm mohou teoreticky podívat i na to, co se má zdanit, takže podle stejné logiky by lidé mohli platit daň z vody v řece, protože teoreticky se v ní mohou někdy vykoupat.”
Buďte první kdo přidá komentář