VRN
Do ukrajinských nemocnic a dalších zdravotních zařízení v zemi pošle Česko z programu Ministerstva vnitra ČR [MV ČR] Medevac dalších 20 milionů korun. Uvolnění peněz odsouhlasila na svém středečním [23.10.] jednání vláda.
„Ukrajinské zdravotnictví je extrémně zatížené následky ruské válečné agrese. Proto podpoříme aktivity na vybavení zatížených nemocnic, které léči raněné, obnovu systému, ale třeba i na rehabilitaci onkologických pacientů,“ řekl k zacílení podpory ministr vnitra Vít Rakušan [STAN].
Peníze půjdou z Česka na Ukrajinu podle Rakušana prostřednictvím spolupracujících partnerů, kteří je doručí do potřebných zařízení. Podpora podle resortu směřuje do nemocnic na východě, jihu i středu země, kde se léčí nejvíce pacientů zraněných při válce.
Další část peněz se rozdělí mezi instituce, které zdravotníkům na Ukrajině poskytují psychologickou péči a podporu. Půjde převážně o zdravotníky pracujícími s lidmi postiženými válečnými traumaty. Třetí z projektů podpoří pěti miliony dostupnost rehabilitační péče na Ukrajině. A poslední z nich má zlepšit zdraví v komunitách zasažených konfliktem a pomoci i s obnovou zdravotního systému ve východní části Ukrajiny.
Vláda odsouhlasila 20 mil. Kč pro péči na Ukrajině
Česko uvolňuje z programu Medevac prostředky na pomoc ukrajinskému zdravotnictví od počátku ruské invaze do země. Loni v říjnu vláda odsouhlasila zemi z programu uvolnit 15,57 milionu korun převážně na posílení zdravotní péče. Z peněz šla část ale i na pořízení IT technologií a vybavení pro tamní kriminální policii. To na posílení bezpečnosti v zemi, tyto prostředky vyplatil resort z dalšího ze svých programů zvaném Pomoc na místě.
Oba humanitární programy, Medevac a Pomoc na místě, financují pomoc zemím s vysokým počtem uprchlíků nebo v regionech se špatně dostupnou zdravotní péčí. Léčba hrazená z těchto programů se poskytuje zdarma a výhradně civilistům. Převážně pak ženám, dětem a starším pacientům.
„Program Medevac se zaměřuje na pacienty s takovým typem onemocnění, které si nevyžádá intenzívní léčbu v řádech několika let. Ale jedná se o pacienty, pro které léčení v ČR nebo operace v zahraničí znamená podstatnou změnu jejich zdravotního stavu,“ vysvětluje zacílení a podmínky programu MV ČR.
Z programu se financují rovněž výjezdy lékařů do rozvojových zemí [zahraniční mise], často na africkém kontinentu, a v posledních letech i na Ukrajinu. Například do nemocnic ve Lvově. Loni v červenci se z programu zaplatila lékařská mise tří chirurgů a anesteziologa z FN Brno. Ti se vypravili do Lvova, kde odoperovali desítky poraněných pacientů.
Jak funguje humanitární program Medevac
Program Medevac funguje od roku 1993. Při zacílení pomoci spolupracuje s ministerstvem zahraničních věcí, ministerstvem zdravotnictví, ministerstvem obrany a armádou. Od roku 2016 se do programu zapojilo i ministerstvo průmyslu a obchodu.
Realizace pomoci z programu Medevac:
- Humanitární evakuace zdravotně postižených obyvatel na léčení do ČR,
- vysílání českých lékařských týmů do zahraničí,
- odborné stáže lékařů z oblastí postižených humanitární krizí v ČR,
- podpora zdravotnických projektů pro posílení zdravotní infrastruktury.
Na naplňování programu se podílí devět českých nemocnic. A sice Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Olomouc. Dále Fakultní nemocnice v Motole, Institut klinické a experimentální medicíny [IKEM], Ústřední vojenská nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.
Peníze půjdou z Česka na Ukrajinu podle Rakušana prostřednictvím spolupracujících partnerů, kteří je doručí do potřebných zařízení.
….oni v Ukrajině nemají důvěryhodnou vládu, která garantuje důvěryhodné banky ,źe se peníze musí posílat po poslech ?
Tak jestli omyjér Pyjalula a jeho bratrstvo pavládní kradopracky rozbije vlastní prasátko, ať si třeba na Ukruinu pošlou dvacet milionů filcek s blechama. Chraň je ale ruka páně užrat zase z eràrního!