Proč nelze použít Putinovy miliardy pro Ukrajinu?




Sdílet článek:

PETR VLK

Od  samého začátku  ukrajinské  války  je  vděčným  tématem diskuze  o  tom,  jak  Rusku  nějak  aspoň  s  nějakým minimálním zdáním legality sebrat  na  Západě sankcemi  zmrazený  ruský  státní  majek.

Mezinárodní právo připouští  zabavit  a  nějak použít  zmrazený  SOUKROMÝ  majetek,  ale  ten státní  byl  vždycky  dosud  před  konfiskací  chráněn. A je  doposud.  Jenže  někteří stateční  hrdinové kolektivního Západu   to  vidí  jinak!  Zmrazená  aktiva  okamžitě zakcízovat a  samozřejmě poslat na Ukrajinu.  Prý  jde  až o 300 miliard  USD. Na  ruských zdrojích  sem tam napíší, že  už  je  to o dost méně,  že se leccos  za ty  tři roky podařilo uvolnit,  ale  i  tak  toho zbývá ještě  dost,  na  co si  někteří západní papaláši  brousí  zuby.  Zejména ovšem  ti, co  zastupují  státy,  co v Rusku  žádná aktiva nemají  nebo jen zanedbatelná. O  tom,  co  brání  konfiskaci  ruských  aktiv  vyšel  docela  zevrubný  text  na  n-tv.de,  který  jsem se, kvůli  jeho fundovanosti rozhodl  převzít na Kosu:

Warum nicht Putins Milliarden für die Ukraine nutzen?

  • Proč  nelze  použít Putinovy  miliardy pro  Ukrajinu?

Belgie drží 210 miliard eur z prostředků ruské centrální banky, které byly zmrazeny po začátku útočné války. Peníze by mohly být použity na obnovu Ukrajiny. Diskuse o tom nabírá na obrátkách.

Estonsko nezahálí. Pobaltský stát podniká další pokus o zabavení zmrazených aktiv ruské centrální banky v EU, aby pomohl Ukrajině. Celkem 210 miliard eur z Moskvy drží na účtech centrálního správce Euroclear v Belgii. Doposud byly na platby Ukrajině použity pouze výnosy z úroků – státy G7 tak zajišťují Kyjevu půjčku ve výši 50 miliard dolarů. Z pohledu Estonska to však samo o sobě nestačí.

„Rozhodnutí použít zisky [ze zmrazených aktiv ruské centrální banky pro Ukrajinu] bylo krokem správným směrem. Vidím, že nyní dozrál čas udělat další krok,“ řekl estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. Odpovídající diskusní dokument z Estonska právě obíhá v Bruselu. Tallinn dostává podporu od dalších pobaltských a mnoha severoevropských států.

Myšlenku podporuje i Polsko a Česká republika. Nedávno polský prezident Donald Tusk na X požadoval: „Dost řečí, je čas jednat. Financujme naši pomoc Ukrajině ze zmrazených ruských aktiv.“ Český premiér Petr Fiala také řekl: „Pro další vojenskou podporu Ukrajiny musíme použít peníze ze zmrazených ruských aktiv po celé Evropě“ – jenže v pozadí toho, že se Trump rozhodl „zcela přetvořit zahraniční politiku USA“.

Rekonstrukce Ukrajiny bude stát 500 miliard eur

Americký prezident Donald Trump prosazuje rychlé mírové řešení pro Ukrajinu, ale místo u jednacího stolu pro Evropany zatím nevyhradil. Během skandálu před běžícími kamerami Trump spolu se svým viceprezidentem JD Vancem v pátek káral ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Existovaly otevřené hrozby  opustit Ukrajinu.

Trump také zdůraznil, že důvěřuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Vzhledem k Trumpovu zjevnému posunu k ruskému postoji mají Evropané pochybnosti o upřímnosti jeho závazku ke vzájemné pomoci, který již dříve vyjádřil během setkání s britským premiérem Keirem Starmerem. Na Starmerovo pozvání evropské hlavy států a vlád tuto neděli diskutovali o Ukrajině na summitu v Londýně. Summit  měl demonstrovat evropskou „kolektivní a vytrvalou podporu“ mírovému řešení, „které zajistí Ukrajině budoucí suverenitu a bezpečnost,“ uvedlo.

Evropané si musí položit otázku, jak se mohou co nejrychleji stát nezávislejšími na USA. Budou potřebovat spoustu peněz na rozšíření vlastní obrany, navýšení finanční pomoci Ukrajině a vojensky tam zajistit příměří. Potřeba je obrovská: Evropská komise odhadla další výdaje na obranu během deseti let na neuvěřitelných 500 miliard eur. Světová banka počítá se stejnou částkou na obnovu Ukrajiny.

Hlavní argument zastánců estonské iniciativy: Zabavením majetku ruské centrální banky by se ruský prezident Vladimir Putin zavázal podílet se na obnově země, kterou ničí svou invazí, která porušila mezinárodní právo. Jinak by se Rusko této odpovědnosti vyhnulo. Ve skutečnosti před několika dny Moskva signalizovala svou ochotu dát k dispozici některé ze svých blokovaných prostředků centrální banky. Tato nabídka však obsahuje úskalí: část prostředků má být vynaložena na straně Ukrajiny ovládané ruskými jednotkami.

Ruská aktiva jako vyjednávací páka

Estonsko to zase odmítá. „Přenechání části majetku Rusku k použití na okupovaných územích znamená přijmout ruskou okupaci některých částí Ukrajiny,“ řekl Tsahkna.

Navzdory snaze Tsahkny zabavit Putinovy ​​miliardy v Belgii Estonsko uznává nevýhodu, která by vznikla, kdyby byly finanční prostředky okamžitě uvolněny a poslány do Kyjeva: Evropa by se tím vzdala svého největšího vyjednávacího nástroje, aby mohla být brána vážně v mírových rozhovorech plánovaných Trumpem. Tallinn ve svém diskusním dokumentu podle Politico píše, že „pokračující zadržování aktiv slouží jako finanční a diplomatická páka, která zajišťuje, že Rusko má jasnou, hmatatelnou motivaci vyjednat urovnání a odškodnit Ukrajinu“.

Je to jen jeden z mnoha argumentů předložených odpůrci vůči estonské iniciativě. Francie, Německo, Itálie, Španělsko a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen jsou velmi opatrní. Varují před právními kroky a oslabením pozice  eura jako rezervní měny. Existuje obava, že by se mezinárodní investoři mohli stáhnout z Evropy, pokud by EU sáhla na aktiva ruské centrální banky. Kromě toho je na denním pořádku strach z Putinových protiopatření . Podle Eurostatu dosahují  přímé investice EU v Rusku kolem 220 miliard eur, podle Bundesbank tam jen německé společnosti investovaly 22 miliard eur.

Konfiskace by mohla vytvořit nebezpečný precedens

Z právního hlediska by bylo zabavení těžko ospravedlnitelné. Mohl by vzniknout nebezpečný precedens. Koneckonců evropské hlavy států a vlád zakotvily v zákoně, že ruský majetek zůstane zmrazený, dokud Moskva nebude souhlasit se zaplacením reparací. Existují však odborníci, kteří vidí jiný právní rámec, včetně právníka Patricka Heinemanna. Odmítl obavy, že by zabavení ruského majetku odporovalo právnímu principu státní imunity. Skutečný zásah se spíše uskutečnil již se zmrazením majetku a byl právně kryt, podobně jako sankce, právem na protiopatření proti jednání v rozporu s mezinárodním právem, uvedl Heinemann.

Nakonec se  vše  možná jen zredukuje  do otázky, jaký právní trik bude potřeba k tomu, aby se Putinovy ​​miliardy v Belgii přece jen dostaly na Ukrajinu. Již existovaly obavy z použití výnosů z úroků z aktiv ruské centrální banky k poskytování pomoci Ukrajině. Po rozhodnutí se ale nic nestalo.

**********

Je moc  fajn,  jakého nebojsu máme  v  čele  vlády!  Zabavit! Poslat  Ukrajině!  Hned!  Totéž v Polsku, baltských zemích  a  ve  Skandinávii. Prostě  největší  váleční  štváči.  Zapomněl jsem na  Starmera.  Myslel jsme,  že  se  přidá, ale  teď  už  ne.  Když se mu totiž  Zelenský, po nakládačce  v  Bílém domě  přijel okamžitě  vyplakat  do  náruče,  tak  britský premier udělal úžasné  gesto – rozhodl o poskytnutí  půjčky 2 miliardy liber na nákup  zbraní. Samozřejmě  zejména  britských  –  prý se  za  to pořídí  až  5 000 raketek do protiletadlových systémů. Zejména  těch, co bojují proti dronům. A  ta  velkorysá půjčka  je  krytá – hádejte  čím?  No přece  výnosy  ze  zmrazených ruských aktiv!

Takže  rusožrout Starmer  nemůže  votovat  pro  převod  ruského majetku  na  Ukrajinu.  V  tu ránu  by odepsal  2 miliardy  liber  britských daňových poplatníků, což by nezůstalo bez následků.  Už  takhle jsem někde  zachytil informaci, že   mu   podala nebo  chce podat  rezignaci  britská  ministryně  výstavby a  vicepremierka Angela  Raynerová,  s  tím, že  Británie  má mnoho problémů,  které  vyžadují  velké finance a on  že  si prý  ze všech vybral jako absolutní prioritu  Ukrajinu….

A odpor  Němců, Francouzů, Italů a Španělů? No   jednak  někdo  ten zahraniční  západní majetek  v Rusku,  co si na něj Putin kdykoliv  sáhne, co by protiúčet,  vlastnit  musí a  jednak a především  – zabavení  ruského státního  majetku  by skutečně  reputaci  EU a  jejího  finančního systému těžce neprospěl!  Zejména  ropní monarchové  by  to považovali  za ohrožení  svých zájmů a nejspíš  by  začali stahovat  svoje peníze z Evropy,  což  by  vedlo  k oslabování Eura  a vedle  toho  asi také prodávat  své  majetkové  účasti v   evropských  firmách a bankách. Například  v Mercedesu  nebo  Deutsche  Bank  jde  o masivní a leckde  snad  už dokonce  o většinové  účasti! Co by  to znamenalo je nasnadě!  Pád  Eura, znamená prodražení  všech dovozů – především  energií a  surovin.  Odhaduji,  že  by  významně  vzrostly  investory požadované  úroky  za nákup  evropských  dluhopisů a  to jak jednotlivých zemí  uHnie, tak  i  uHnie  jako celku. Což  by  dále  zatížilo  už tak  chronicky podvyživené  rozpočty  jednotlivých zemí, ale  i Bruselu.  A nejspíš  by  vše  doprovodil pořádný  otřes  burz. Se  všemi  důsledky  například pro penzijní  fondy!

Připočtěte  k  tomu, že Bidenovy  USA  + uHnie  v závěru  loňského roku  půjčili  Zelenskému  50 miliard  USD, které  jsou také  zaručeny  výnosy  z ruských  aktiv! Takže  by je  tito věřitelé okamžitě  odepsali!  Paráda, že?

Ale  co  to je pro hrdiny, jako je  estonský ministr  zahraničí, dánská premierka nebo  český  superhrdina  Fiala. Tihle  vědí, co je  správné  – zabavit!!!

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,13 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Na Slovákách povidali, že ta „zmrazená ruská aktiva“ nejsou pouze ruskéhoho statu, ale podstatný majetkový podil v nich maji vlivní soukromí majitele s (řekněme) vazbami na Izrael a majicí blizko k MOSADu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*