ZBYNĚK FIALA
Blahopřejný telefonát do země, se kterou je Rusko fakticky ve válečném konfliktu, asi opravdu nebyl namístě, ale ruský prezident Vladimír Putin přesto okamžitě zahájil komunikaci s novým americkým partnerem.
Nejprve ruský prezident Vladimir Putin pogratuloval Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách z tribuny diskusního klubu Valdaj a řekl, že je připraven s ním jednat. Zároveň prohlásil, že se nebrání obnovení kontaktu ani s dalšími světovými lídry.
Trump podle stanice NBC řekl, že s Putinem ještě nemluvil, ale že uspořádání společného rozhovoru předpokládá. Poznamenal, že od středy mluvil s asi 70 světovými představiteli.
Mnohem obsažněji pak Putin oslovil Donalda Trumpa na Valdaji nepřímo, prostřednictvím programově laděného vystoupení.
„Všem by mělo být jasné: je zbytečné na nás vyvíjet nátlak, ale vždy jsme připraveni jednat s plným zohledněním vzájemných oprávněných zájmů. Všichni účastníci mezinárodní komunikace k tomu byli a jsou vyzýváni,“ prohlásil Vladimír Putin.
Projev měl podle všeho usnadnit obnovu komunikace mezi Trumpem a Putinem, o které zvolená hlava Spojených států opakovaně mluvila v průběhu volební kampaně. Jak je Putin přesvědčen, hlavní proud světové politiky je nasměrován opačným směrem, než jsou aspirace Západu – od hegemonického světa, kde se velí shora dolů, k rozmanitosti, která vyrůstá zdola.
„Během několika staletí si Západ vytvořil určitá klišé, stereotypy a určitý druh hierarchie. Existuje vyspělý svět, pokrokové lidstvo a jakási univerzální civilizace, o kterou by měl každý usilovat, a jsou tu také zaostalé, necivilizované národy, barbaři. Jejich úkolem je bez pochyby naslouchat tomu, co se jim říká zvenčí, a jednat podle pokynů těch, kteří údajně stojí nad těmito národy v civilizační hierarchii. Je jasné, že taková skořápka slouží hrubému koloniálnímu přístupu, vykořisťování světové většiny.“
Putin varoval před novou vlnou snah o zničení Ruska, aby svět byl „poslušnější a lépe řízený“. Připomněl, že Rusko nejednou zastavilo ty, kteří usilovali o ovládnutí světa. „Bude tomu tak i nadále. A svět se nezlepší. Ti, kteří se o to pokoušejí, to musí nakonec pochopit. Bude to jen obtížnější.“
Putin připomněl, čemu musel čelit v roce 1999, kdy stál v čele vlády, a pak se stal hlavou státu. Jaké síly stály za teroristy na severním Kavkaze, kde a v jakém množství dostali zbraně, peníze, morální, politickou, ideologickou a informační podporu. „Je dokonce legrační vzpomínat, smutné i legrační, jak říkali: Tohle je Al-Káida. Al-Káida je obecně špatná, ale když bojuje proti vám, je to v pořádku.
„Někteří lidé měli představu, že svět by byl lepší bez Ruska. Pak se pokusili skončit s Ruskem, dokončit zhroucení všeho, co zbylo po rozpadu Sovětského svazu, a teď se zdá, že o tom někdo také sní.”
“Naši protivníci nacházejí nové způsoby a nástroje, jak se nás pokusit zbavit. Nyní jsou jako takový nástroj využíváni Ukrajinci, Ukrajinci, kteří jsou prostě cynicky vycvičeni, aby se chovali jako Rusové, a v podstatě je proměňují v „potravu pro děla“. A to vše za doprovodu povídání o „evropské volbě“. Páni výběr! Tohle rozhodně nepotřebujeme. Budeme chránit sebe, naše lidi, ať si o tom nikdo nedělá iluze.“
„Rusko dnes bojuje za svou svobodu, za svá práva, za svou suverenitu.“
Vedle toho je však „samotná existence Ruska zárukou, že si svět zachová svou pestrobarevnost, rozmanitost a složitost, a to je klíč k úspěšnému rozvoji,“ řekl Putin a dodal: „To nejsou má slova, často mi to říkají naši přátelé ze všech oblastí světa.“
„Hájíme univerzální práva a svobody, možnosti existence a rozvoje naprosté většiny států,“ shrnul ruský prezident výklad o probíhajících změnách ve světovém uspořádání. „Do jisté míry to vnímáme jako poslání naší země.“
Buďte první kdo přidá komentář