Sahra Wagenknecht včera
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Levicová hvězda Sahra Wagenknechtová se konečně odhodlala k dlouho avízovanému kroku, včera spolu s dalšími poslanci levicové strany Die Linke (DL) v impozantním spektáklu oznámila opuštění strany a ustavení “Asociace Sahry Wagenknechtové”, která zahájí právní kroky k založení nové strany. V Evropě se tímto zrodila nová strana vůdcovského typu. Krok Sahry Wagenknechtové pravděpodobně definitivně odrovná postkomunistickou DL, jejíž potenciál se podobně jako u většiny komunistických stran v Evropě vyčerpal. Strana se poslední dobou dostala na okraj volitelnosti. Počátkem října vypadla strana ve volbách ze zemských sněmů v Bavorsku a Hessensku. Ve volbách do Bundestagu DL nepřekročila 5 procentní hranici, ale do parlamentu se dostala dík třem přímo zvoleným poslancům.

Potenciál se v Evropě vyčerpal i u dalších tradičních stran, např. ve Francii se zdá, že z politické hry definitivně vypadli komunisté a socialisté a nyní nevratný osud sahá po gaullistických republikánech. V Německu se SPD dostává k hranici politické významnosti a nezdá se, že by to byla pouze zásluha neschopného kancléře. CDU z pozic vytlačuje alternativní AfD, kterou mainstream známkuje jako extrémistickou stranou, ale intuice voliče to tak nechápe. Řadu let se volební potenciál AfD opíral o protestujícího voliče, což limitovalo možnosti strany, v poslední době narostl volební potenciál strany o zoufalého voliče, který přestal věřit tradičním stranám. Program Wagenknechtové se v řadě bodů neliší od programu AfD, i když jedné straně nadává mainstream do extrémní pravice a druhé do leninské levice. Dnes ráno ve zprávách řecké Skyradio oslavovalo založení nové strany s tím, že leninistka Wagenknechtová přebere voliče extrémní pravici AfD a obě partaje vypadnou z politiky. Evropskounijní mainstream je dnes stejně absurdní a adekvátní jako Rudé právo v dvaapadesátem: “Krvavý kapitalistický pes Josip Broz Tito…”

Mainstremoví komentátoři po celé Evropě doufají, že Wagenknechtová přebere AfD voliče a obě strany se vzájemně zlikvidují, ale není to moc reálné, v reálnější verzi jsou obě strany zárodkem nové německé politické struktury, která bude radikálně odlišná od současné. Merkelizovaná CDU, které nepomohl ani oponent Merkelové Merz v čele strany, programově vyčpělá SPD a liberálové bez liberalismu nemají kapacitu se regenerovat. I bavorská CSU, která měla dlouhá poválečná desetiletí monopol na vládnutí, se poslední roky volebně propadá, žádná strana si dlouhodobě nemůže udržet moc, pokud přestane respektovat přání a zájem svých voličů, a to je bez výjimky případ všech mainstreamových stran. Volič pochopí, že jsou výjimečné okamžiky, kdy jeho egoistická představa musí být limitovaná, ale to nemůže být stálý stav politiky. Politická strana musí odkrývat cesty optimálního fungování společnosti, a to dnes mainstreamové strany nedokáží.

Šance nové strany rostou a padají s osobností Sahry Wagenknechtové, která nemá na evropské politické aréně moc paralel. Její analytické myšlení, civilizovaná inteligentní rétorika, talent mluvit a přesně popsat problém, neobyčejně zajímavý a přitažlivý zjev nemají v Evropě obdobu. S Wagenknechtovou vstupuje do politické arény realistický rozum, blízký občanovi a jeho problémům. Tyto parametry političky jsou celkem snadno patrné a právě zde se nachází největší potenciál nové strany. Wagenknechtová vystoupila včera pod heslem – Za rozum a spravedlnost. Zdůvodňuje založení nové strany tím, že většina politických stran nehájí zájmy Němců a vláda nemůže už být víc nekompetentní. Wagenknechtová je proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, proti sankcím a je za spolupráci s Ruskem, obzvlášť v energetické oblasti. Politicky vyvolanou energetickou zátěž na občany a podniky považuje za jeden z největších problémů, vysoká cena za energii je podle ní likvidační pro německý průmysl a je nutné tento problém okamžitě řešit. Zelenskému radí, aby byl ochoten přijmout kompromisy a jednal o míru. Podle agentury Insa by až 27% Němců mohlo potenciálně Wagenknechtovou volit. Politička patří dlouhodobě mezi 3 nejpopulárnější německé politiky.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Hm. Nazvěme je tradiční politici zničili EU levičáckými regulacemi. A nově nastupující levičáci (AfD nebo tahle Wagenknechtová) se domnívají, že to napraví jinými regulacemi. :-/

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*