Rádio Jerevan představuje světové volební systémy




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Jaký je rozdíl mezi americkou a venezuelskou metodou? Přehled výhod a nedostatků všech šesti základních volebních systémů. Nebo o novém triku, který přináší velké možnosti při obraně demokracie.

Odborníci rádia Jerevan připravili pro různé neziskové organizace zabývající se ochranou demokracie přehled světových volebních systémů spolu s analýzou.

Sovětský systém

Sovětský volební způsob, který se rozšířil do celého východního bloku, je jednoduchý. Hlasy jsou sečteny správně, ale lidé mohou volit pouze jednu stranu. Nevýhodou je to, že lidé rychle poznají, že je to bouda.

V rozvinutých demokraciích proto vznikly systémy složitější, které umožňují demokratickým silám zabránit návratu populistické vlády lidu, jež ztratila svoje opodstatnění, neboť lidé již nejsou schopni se správně rozhodnout. Moderní politologie rozeznává pět základních volebních systémů.

Makedonský systém

Tento systém je možné použít pouze v případě, je-li náskok nedemokratických stran malý nebo žije-li v zahraničí velké množství občanů dané země. Princip je jednoduchý. Je nutné zajistit takové množství hlasů ze zahraničí, které je větší než náskok nedemokratických stran, jež volí lidé, kteří v dané zemi skutečně žijí, a proto jejím problémům nemohou rozumět tak dobře jako lidé s rozhledem žijící v zahraničí.

Americký systém

Systém zpoza Velké louže je postaven na typicky americkém nepořádku ve voličských seznamech a na korespondenčním hlasování, u kterého je obtížné ověřit, kdo ten hlas skutečně vyplnil. Systém je bohužel velice pracný. Je nutné zjistit, která jména na voličských seznamech jsou neplatná, a jejich jménem potom odeslat dostatečný počet korespondenčních hlasů. U hlasovacích lístků je také nutné měnit propisky a podpisy, aby nevypadaly všechny stejně. Ovšem při posledních volbách tento systém trestuhodně selhal.

Rumunský systém

Jedná se o moderní metodu, která je použitelná univerzálně v jakékoli situaci a je velmi jednoduchá. Nějaký orgán volby v případě nepříznivého výsledku zruší. Odborníci doporučují důvody pro zrušení voleb střídat, ale v krátkodobém horizontu by mělo stačit, že na TikToku někdo s ruským jménem něco napsal. Podpora zrušení voleb za pomoci mediální bouře nějakých demokratických autorit je vítána.

Velkým problémem rumunského systému je fakt, že jej lidé mohou vnímat negativně a že v nějakém okamžiku může být nutné volby opakovat. Jinak si toho lidé všimnou. Zatím není jasné, jak postupovat v případě opakování voleb, ale cink-tank s názvem „Aby to vyšlo” už prý pracuje na analýze řešení.

Venezuelský systém

Venezuelský způsob je majstrštykem demokratických volebních systémů. Je možné dosáhnout jakéhokoliv výsledku, aniž by byl kdokoli schopen odhalit nějaký problém. Lidé hlasují na elektronických přístrojích, které jsou připojené k internetu. Protože každý hlas je vlastně nula nebo jednička někde v cloudu, je vítězem voleb ten, kdo má administrátorské heslo.

S pomocí venezuelského systému je možné dosáhnout výsledku těsného, přesvědčivého nebo očekávaného. Systém nemá nevýhody, tedy pokud někdo neukradne heslo admina.

Drákula

Důmyslný nápad se prý zrodil na tajemném hradě kdesi v Karpatech. Demokraté potřebují najít nějakého občana, který se ideálně jmenuje Voloďa, ale stačí Ivan. Ivan potom napíše za lahev vodky na sociálních sítích pochvalný příspěvek o politikovi, který je podle názoru demokratů hrozbou pro demokracii. Pokud je lahev voděnky málo, mohou někomu zaplatit nebo pověřit demokratické tajné služby, aby si založily nějaké fiktivní účty. A pak už jen chválit a chválit. Trik dostal krycí jméno „Drákula”.

Dílo jest dokonáno. Politika je možné odstavit za ruskou podporu, v případě nouze přejít k rumunské variantě.

Českomoravský systém 2021

Volební systém z malé země v srdci Evropy je postaven na občanském průkazu, místě bydliště, papírových lístcích a sčítání v komisích. Má jednu obrovskou nevýhodu. Může vyhrát strana, která dostane od občanů nejvíce hlasů, i když je podle názoru demokratů pro lidi špatnou volbou.

Výhodou českomoravského systému 2021 je to, že volebním výsledkům všichni věří. A to tak, že i kdyby tisíce ruských záškodníků napsaly na sociálních sítích, že byly českomoravské volby cinklé, tak tomu nikdo nebude věřit. To má svou cenu, ne?

Upozornění pro kontrolory

Ústavní soud ve svém nálezu z roku 2018 pod číslem N 13/88 uvedl:

„Právo každého vyjadřovat své názory zahrnuje i právo na jejich vyjádření humornou formou, s přiměřenou mírou nadsázky či ironie.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*