SYRZDARMA
Vláda se obává nespokojenosti občanů. Ale celé je to jenom o tom, že nedokáže nápaditě prodat svoje moudré kroky. Tak, aby to občané pochopili. Naštěstí je tady rádio Jerevan, které jediné je schopné zastavit propad popularity.
Odborníci rádia chrlí rady stejně rychle jako Evropská unie regulace. A to je co říci.
Tiskový mluvčí vlády posílá zoufalý dotaz:
„Milé rádio,
popularita vlády klesá, přestože dělá všechno na jedničku. Jak má vláda vysvětlit, že musí zvýšit daně, když před volbami říkala, že daně zvyšovat nebude?”
Rádio Jerevan:
„Milá vládo, to je velice jednoduché. Musíte uvést reálný příklad ze života, na kterém občané uvidí, že oni by udělali to samé. Zkuste třeba tohle: Když nějaké rodině vichřice strhne střechu na baráku, s čímž nepočítala a pojištění nemá, co udělá? To je přeci jasné. Hlava rodiny zajde v práci za svým šéfem a řekne mu, že musí dostat přidáno, neboť rodinu potkala neočekávaná událost. Vy jste snad někdy viděli nějakou rodinu, která by v mimořádné situaci začala mimořádně šetřit a jela na dovolenou pod stan místo k moři? No vidíte!”
Ekonomický poradce premiéra volá přes zašifrovaný telefon:
„Milé rádio,
jaký je největší ekonomický problém, kterému by česká vláda mohla čelit?”
Rádio Jerevan:
„Milý poradče, největším problémem by bylo odstoupení továrišče Putina, neboť by ze dne na den zmizela příčina všech problémů. Umělá inteligence Jerevania hledala možné náhrady za zdroj všech potíží, ale to nejlepší, s čím přišla, je mandelinka bramborová. Nicméně její přezdívka kapitalistický brouk je problém. Proto rádio doporučuje modlit se, aby továrišč vydržel do voleb, a v opačném případě alespoň tajemně říkat, že jeho duch žijét dlouho.”
Sdružení mladých komunistů poslalo kurýra s dotazem v kožené brašně:
„Milé rádio,
jak dlouho bude ještě v Evropě panovat ze-leninismus, který nás komunisty vytlačuje z centra politického dění a bere nám všechu slávu a světla ramp?”
Rádio Jerevan:
„Milí ruďoši, ze-leninismus bude v Evropě vládnout do té doby, dokud se nepodaří lidem sebrat všechen majetek, snížit produkci potravin na polovinu, počet lidí o třetinu a zbavit všechny lidi pohlavních znaků buď řezáním nebo zašíváním. To s těmi potravinami a lidmi je matematicky správně. Zhubnou.”
Asistentka ředitele výzvědné služby píše:
„Milé rádio,
šéf dostal za úkol pochytat všechny ruské špióny. Moc mu to ale nejde a je na mě hrubý. Posledně mi třeba zahodil pilníček na nehty. Jak se na tuty pozná ruský agent?”
Rádio Jerevan:
„Milá Aničko, to je jednoduché. Je to každičký člověk, který má na něco jiný názor než vláda. Akorát je jich teda mnógo…”
Upozornění pro kontrolory, čtenář nechť laskavě přeskočí:
Satirická nadsázka je dosud jakž takž chráněna, neboť podle nálezu ústavního soudu z roku 2018 číslo N13/88 platí, že „právo každého vyjadřovat své názory zahrnuje i právo na jejich vyjádření humornou formou, s přiměřenou mírou nadsázky či ironie.”
Klíčové v rozsudku je slovo „přiměřeně”, které je obtížně definovatelné, a proto je možné jej v případě potřeby využít k tvrzení, že je nějaká nadsázka nepřiměřená a hodna potrestání. Návod viz například pendrekový zákon.
Buďte první kdo přidá komentář