Slavný Schlesingerův film už mají problém chápat i filmový teoretici, dobu asi dobře charakterizuje Knížákův výrok v jednom TV pořadu, kdy komentoval kvality mediálně proslulého českého fotografa: “Když tisíckrát stisknete spoušť fotoaparátu, určitě jedna fotka bude mít extra dobré parametry”. Platí to ve filmu, jak se dalo rychle rozpoznat na čím dál ubožejším karlovarském festivalu, platí to i ve všem dalším, ovšem bez kvalitního umění se dá přežít, starých románů je pořád dost, abychom zapomněli na mizérii novodobého evropskounijního fašismu, potomci nebudou mít na co být hrdí, ale my už budeme jinde. Co by se nás mělo dotýkat, abychom ještě nějak dožili, je ekonomika a politika, která by měla věci organizovat. Bohužel tyto oblasti postihla větší duchovní bída než jiné sektory, pokud by se soudila kvalita národa podle těchto dvou oblastí, neznalec reálií by se mohl domnívat, že jsme zemí střední Afriky.
Je řada důvodů, aby se národ co nejrychleji zbavil balvanu na svém těle, jinak se rýsuje katastrofa. Exekutivní ředitel mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol ve čtvrtek publikovaném interview ve Foreign Policy: “Evropa velmi obtížně přežije letošní zimu, když pohlédneme na cifry, bude muset podstatně omezit energetickou spotřebu, aby přežila, čím později nastoupí snížení spotřeby, o to, to bude horší, dodávky z alternativních zdrojů nemohou stačit”. Časopis ho požádal, aby odhadl dopad snížení kapacity Nord Streamu 1 na 40%, které je při objektivním posouzení věcí důsledkem politických pletich západních zemí a nesmyslných sankcí.
Zajímavý je postoj Indie, nahlíží na západní země jako na aktéry ve špatné divadelní komedii. Na extra dobrém informačním serveru Indian Punchline píše diplomat M. K. Bhadrakumar: “Indie zvedne kapacitu naleziště Sachalin-1. Moskva po Sachalinu-2 plánuje znárodnit i těžební projekt Sachalin-1.” Jak známo Rusko se tímto způsobem zbavilo amerických a japonských podílníků na projektu Sachalin-2, po uvalení západních sankcí to byl zcela legitimní postup, 20% podílu indické firmy OVL se znárodnění nedotklo. Bhadrakumar píše, že indické společnosti mají zájem nahradit americké a japonské investory a převzít znárodněný podíl. Realizovaný projekt těžby ropy a plynu Sachalin-1 zahrnuje tři velká perspektivní naleziště, podle Bhadrakumara tento projekt ještě nebyl znárodněn, americká ExxonMobil zde má 30 %, japonské Sodeco 20 %, těžební kapacita tohoto pole je ohromující. Indický publicista píše, že americké a japonské firmy těžbu sabotují a je tedy naděje, že jejich podíly budou též znárodněny, řada indických firem je připravena je okamžitě nahradit, některé firmy už navázaly kontakty s ruskou stranou. Indické společnosti velmi rychle přinesou do Ruska vlastní těžební technologie, západní nejsou potřeba. Úvaha indického publicisty vyvolává v západním čtenáři hororovou představu osudu jeho ekonomiky.
LIBOR ČÍHAL
Be the first to comment