Slavný francouzský historik Emanuel Todd předpovídá zánik Západu




Sdílet článek:

HSP

Západ v čele se Spojenými státy čeká porážka a kolaps, uzavřel Emmanuel Todd, legendární francouzský historik, který předpověděl rozpad SSSR deset a půl roku před touto událostí. Rozhovor s vědcem zveřejnil Berliner Zeitung


Podle francouzského sociologa Západ už boj na Ukrajině prohrál. Nyní by se Německo mělo oddělit od Ameriky a uzavřít mír s Ruskem. Rozhovor vedl Raphael Schmeller.

Emmanuel Todd je jedním z nejznámějších francouzských historiků. Svými spekulacemi už několikrát vyvolal rozruch. V roce 1976 předpověděl rozpad Sovětského svazu a stal se tím slavným. Dnes Todd předpovídá zánik Západu.

Projevuje se to zejména v souvislosti s ukrajinskou krizí, vysvětluje v rozhovoru pro Berliner Zeitung. Západ příliš dlouho démonizoval Putina a ignoroval skutečnost, že Rusko stojí za svým. Todd je přesvědčen, že Západ nesmí dopustit konfrontaci s Čínou.

Emmanuel Todd považuje francouzské volby za komedii. Země podle něj už není opravdu suverénní, protože už nemůže rozhodovat o vlastní měnové nebo obchodní politice.

Podle Todda Německo umožnilo Francouzům zadlužovat se, co Italové nebo Řekové nemohou. Pro Německo je totiž mimořádně důležité, aby Francie zůstala klidná, aby byla zajištěna stabilita v Evropě. Todd dále tvrdí, že hlavním ekonomickým pacientem Evropy není Německo, jak se to běžně tvrdí, ale Francie, jejíž ekonomika je na tom hůře.

Todd pokládá za velmi důležité, že Evropa je v ekonomické válce s Ruskem, přičemž to škodí Evropě více než Rusku. Začátkem roku 2000 došlo ke sblížení mezi Evropou a Německem na jedné straně a Ruskem na straně druhé. Skutečnost, že Schroeder, Putin a Chirac se jednotně postavily proti válce v Iráku, znepokojila Američany. Obávali se, že jedna z největších průmyslových mocností na světě, Německo, spojí své síly s jednou z největších energetických mocností na světě, Ruskem, a do určité míry vytlačí Ameriku z Evropy. Proto bylo z pohledu Washingtonu třeba oddělit Německo od Ruska. Nátlakem na Rusy a jejich donucením k intervenci na Ukrajině se to podařilo. Výbuch plynovodů Nord Stream byl třešničkou na dortu, tvrdí Todd.

  • Nezacházíte příliš daleko, když tvrdíte, že Rusové byli k intervenci na Ukrajině donuceni? To zní jako Putinova propaganda.

Historie událostí na Ukrajině je složitá, a když říkám, že Rusko bylo do ní dotlačeno, nevynáším hodnotové soudy. Jako historik se dívám na fakta a vyvozuji vlastní závěry. Do února 2022 probíhalo rozšiřování NATO na východ. Potom v souvislosti s Majdanem Američané přímo zasáhli na Ukrajině. Ukrajinští nacionalisté a část amerického politického establišmentu podněcovali rusofobii, a tím spustili částečně iracionální dynamiku. Výsledkem byla situace, kdy NATO de facto začalo vyzbrojovat ukrajinskou armádu až po ruské hranice. Rusové řekli, že nemohou akceptovat, že Ukrajina je součástí NATO. Varovali, že zasáhnou, co se také stalo.

  • Před několika měsíci jste se postaral o velký rozruch tvrzením, že Ukrajina tento konflikt již prohrála. I zde vás lze obvinit z toho, že máte blízko k Putinovi.

I to popírám. Když říkám, že Ukrajina už tento konflikt fakticky prohrála, vyjadřuji jen názor Pentagonu nebo francouzského generálního štábu.

  • Takže dojde k územním ústupkům ve prospěch Putina?

Ano, myslím si, že Rusové zaberou ještě nějaké území. Problém je tedy v tom, že jsme v situaci, kdy Západ ví, že konflikt prohrál, ale mír nepřichází.

  • Proč tomu tak je?

Rusové ztratili důvěru v Západ. Opovrhují evropskými lídry, které považují jen za loutky USA. Proto nemají zájem jednat s Evropany. Na druhé straně považují Američany – av tom s nimi souhlasím – za naprosto nespolehlivé a nestabilní partnery. Proto Rusové už nemají zájem podepsat smlouvu s Američany. Pro Rusy může být koncem operace jen dosažení vojenské situace, ve které bude zajištěn jejich prospěch a jejich bezpečnost do budoucnosti. Myslím si, že čekají i na pád kyjevského režimu a doufají, že jej nahradí přátelská vláda.

  • Není to pro Evropu nebezpečná situace?

Každý na Západě si uvědomuje, že Rusko nemá ani vůli, ani prostředky k tomu, aby napadlo Evropu. Opětovné ovládnutí Polska je to poslední, co Rusové chtějí. Proto by Evropané mohli souhlasit s mírem na Ukrajině, bylo by to v jejich zájmu. Pro Američany by to však bylo katastrofální. Pokud by Rusové dosáhli svých cílů na Ukrajině, Amerika by utrpěla porážku rovnocenné mocnosti v očích světa. A to by pravděpodobně vedlo ke zhroucení celého amerického světového systému.

  • Oddělí se Evropané, bude-li to v jejich zájmu, nakonec od Američanů a uzavřou na Ukrajině mír?

Ve skutečnosti se nejedná o Evropany, ale o Německo, jedinou zemi v Evropě, na které Američanům skutečně záleží. Velmi dobře to vysvětlil Brzezinski, bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Jimmyho Cartera. USA původně nechtěly budovat impérium, ale byly zataženy do druhé světové války. V důsledku toho se museli vypořádat s průmyslovými mocnostmi, Japonskem a Německem, které jsou nyní pilíři amerického mocenského systému.

Takže teď jde o to, zda se Německo oddělí od Američanů a postaví se za mír na Ukrajině. Je na Německu, jestli bude nekonečná válka pokračovat, nebo zda nastane mír. V tomto smyslu musí Německo jako vedoucí mocnost v Evropě převzít odpovědnost. Všichni v Evropě čekáme, že Berlín ukončí napjatou situaci.

  • Vaše nejnovější kniha se jmenuje „Porážka Západu“. Je to to, co nyní zažíváme na Ukrajině?

Když mluvím o porážce Západu, nemám na mysli vítězství Ruska. Podle mě je Rusko jednoduše stabilní a schopné podmanit si část Ukrajiny. V posledních letech Západ strávil tolik času označováním Putina za monstrum, že se přehlíželo zotavení Ruska. Ve skutečnosti však Západ zažívá vnitřní rozpad, jehož centrem je Amerika.

  • V roce 1976 jste předpověděl rozpad Sovětského svazu na základě míry dětské úmrtnosti. Podle jakých kritérií podle vás nastal úpadek Západu tentokrát?

V první řadě bych chtěl zdůraznit, že míra kojenecké úmrtnosti v Rusku je dnes nižší než ve Spojených státech, což je neobyčejně důležité. Úpadek Západu však konstatuji na různých úrovních, včetně hloubkové. Za prvé, pokud se nepodíváme na HDP nafouknutý sektorem služeb, ale na reálnou průmyslovou a zemědělskou výrobu Západu, vidíme obrovskou slabost.

Ještě alarmující jsou selhání v oblasti vzdělávání, zejména v USA. Úroveň vzdělávání tam od roku 1965 klesá, klesá počet studentů a testy ukazují, že klesá IQ. Amerika dnes často vychovává spíše právníky a burzovní makléře než inženýry. Při psaní své knihy jsem se obrátil na čísla a zjistil jsem, že Rusko s polovičním počtem obyvatel vychovává více inženýrů než Spojené státy. Američané jsou závislí na zahraničních inženýrů. Většina z nich pochází z Číny nebo Indie, tedy z konkurenčních zemí, což činí situaci pro USA velmi křehkou.

  • Co je příčinou degradace západních společností?

Transformace kapitalismu na neoliberální finanční kapitalismus má původ v nihilistických impulsech. V určitém bodě se stává naprosto iracionálním, když se lidé snaží hromadit obrovské množství peněz jen proto, aby je měli. Kromě toho neoliberalismus v praxi zničil hospodářství a společnost. Sama Thatcherová řekla, že neexistuje nic takového jako „společnost“, což je čistý nihilismus. V zahraniční politice se tento postoj projevuje upřednostňováním války před mírem.

  • Povede tento úpadek k tomu, že se Západ zapojí do dalšího konfliktu s Čínou?

Neustále se o tom mluví. Nevěřím však, že USA se po prohře na Ukrajině dostanou do konfliktu s Čínou. Jednoduše na to nemají prostředky. Válka mezi Čínou a USA v Jihočínském moři by skončila během několika hodin. Číňané by neměli problém potopit americké letadlové lodě hypersonickými raketami.

  • Zdá se, že Čína nahradí USA jako světovou velmoc?

Ne, nemyslím si to. Číňané mají velké problémy, zejména katastrofální demografickou situaci. A s tím se budou muset vypořádat. Nevím, jestli si dovedete představit, jaké to je, když se pracovní síla s 1,4 miliardy lidí zmenšuje. Demografický problém v Německu vyřešila účinná přistěhovalecká politika. Při více než miliardě obyvatel se však takový problém nedá vyřešit jen přistěhovalectvím. Čína nebude schopna absorbovat celou Afriku. Budoucností je tedy svět s různými póly, který si už nemůže dovolit války.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,15 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Ono se dobře předpovídá to, co už se nějakou dobu děje že. Prostě jen opět nějaký slavný věštec. Nebo to je věčtba pro ty méně chápavé? Asi jo.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*