Tak si vezmu svetr
Sdílet článek:

Na mainstreamových serverech (Novinky, IDnes) jsem si otevřela náhodně dvě diskuse pod včerejšími zprávami o výhrůžkách Ruské federace, že přestane dodávat plyn.

Pod články se to hemžilo siláckými prohlášeními, typu “jen to Putine vypni”, “tak si vezmu svetr”, “to zvládneme” a podobně.

Svatá prostoto.

Obávám se, že dotyční vůbec netuší, co by přerušení dodávek plynu z Ruska znamenalo. Zřejmě si představují, že si doma místo trička obléknou svetr, tím bude problém vyřešen a ještě se budou cítit jako odbojáři, kteří přinášejí oběti na oltář vítězství dobra.

Přitom na plynu, z podstatné části ruském, závisí výroba kdečeho, provoz velkého počtu veřejných služeb a chod společnosti a ekonomiky jako celku. Myslím, že covidové lockdowny by byly jen čajíček proti tomu, co by znamenalo vypnutí ruského plynu.

Skutečnost je taková, že my ruský plyn naléhavě potřebujeme, ale Rusko naštěstí potřebuje naše (evropské) peníze, kterými za něj platíme. Přerušení dodávek znamená obrovské problémy na obou stranách barikády, v podstatě by hrozilo ochromení ekonomiky významné části euroasijské pevniny.

V případě, že k tomu z důvodu vzájemného přetahování dojde, bude to tragédie nejen pro státy, ale především pro jejich obyvatele. Tedy také pro nás.

Ale – můžete si spočítat, která část kontinentu je vůči těmto civilizačním nárazům odolnější.

Takový výpočet trvá asi tak setinu vteřiny… klap.

 

Monika Čírtková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. no já myslím,že Rusko až zase tak ty evropské peníze nepotřebuje-co také s penězi,jejichž reálná hodnota není podložená absolutně ničím??A co si budeme povídat,není to jen euro nebo dolar,ale i česká koruna-navíc co s penězi u kterých reálně hrozí-jako se to již stalo,že jim je “svobodný a demokratický” západ opět ukradne a vylepší si tím už tak notně dojebanou ekonomiku???Evropa zkrátka nemá vůbec nic,jediné co může vyvážet je semknutí,GDPR nebo multikulti hodnoty a obávám se,že na to jim v Rusku serou-Rusko padne na hubu(podle našich demokratů),ale my tady pochcípáme-ale zase o to víc zbyde místo pro ukrajince a na to se svazáček fiala klepe jako slepice na sopel

  2. Jo tak svetr……kdysi jsme topívali uhlím. A odjeli na týden na zimní prázdniny. Muž tehdy taky něco říkal o svetrech, až se vrátíme a blabla. Vrátili jsme se, v baráku bylo na nule, voda zamrzlá, kytky kaput. Týden trvalo, než se barák vytopil na slušnou teplotu.
    Takže asi tak milé děti – žádné zimní prázdniny, to si vytlučte z těch vašich pokrokových hlavinek. A svetr vskutku stačit nebude, pořiďte si solidní péřovku na doma, dokud jsou k mání.

  3. ad “Rusko naštěstí potřebuje naše (evropské) peníze, kterými za něj platíme”
    autor zije v bubline, mimo reality. Rusko nic od EU nepotrebuje

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*