Totéž není totéž




Sdílet článek:

FRANTIŠEK KAŠPÁREK

Od některých politiků Evropské unie se ozývají hlasy, že by měly být uvaleny sankce na Gruzii, pokud přijme zákon o zahraničních agentech. Gruzínský premiér Irakli Kobachidze dokonce cosi naznačil o vyhrožování ze strany evropské komise s tím, že dopadne jako Fico. Člen evropské komise však prohlásil, že tato slova byla vytržena z kontextu. Tak už to chodí, vždy když se oznámí nepříjemná fakta, „jsou vytržena z kontextu.“


Gruzínský zákon chce nařídit všem médiím a neziskovým organizacím, kde víc než pětinu rozpočtu tvoří peníze ze zahraničí, aby se registrovaly.

Prezidentka Gruzie Salome Zurabišviliová zákon sice vetovala, ale parlament má dostatek hlasů, aby veto zvrátil. Demokratický západ Gruzii „doporučil“, aby tak nečinil.

Už mnohokrát se psalo o americkém zákonu FARA (Foreight Agents Registration Act). Tento zákon považuje za zahraničního agenta každou osobu, právnickou i fyzickou, jednající z vůle zahraničních subjektů Musí skládat detailní účty ze všeho co vykonají i z veškerých příjmů a vydání. Jen pro úplnost, do zákona spadají i neziskovky.

V USA dobré, jinde nikoliv.

Problém „kdekoliv jinde“ spočívá právě v tom, že zahrnuje politické neziskovky a všechny ty občanské společnosti typu Aspen.

To by tak hrálo, aby jim kdekdo nahlížel do karet.

Zákon o registraci zahraničních agentů, ať už v USA, Rusku nebo Izraeli (v těchto třech státech byl zákon přijat), agenty konající pro zahraniční rozvědky příliš nerozhodí. Riskují tak jako tak. Někde více, jinde méně.

I to má ovšem své limity. Ať nejsme jen smrtelně vážní.

Jak říká ve filmu Most špiónů lapený plukovník KGB na obvinění, že se nezaregistroval jako zahraniční agent:

„Už se vám zaregistrovalo hodně zahraničních agentů?“

Zákon o zahraničních agentech, přijatý v zemích, kde je potřeba ovlivňovat veřejné mínění a prosazovat jediné správné pohledy, ať už se to týká migrace, LBGT, Green Dealu a podobně, je nepříjemný především pro uvedené politické neziskovky a další subjekty.

Proto ten vztek, výhružky a „doporučení“.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Zřejmě je nutono neustále třískat do stolu složkou lejster a vykřikovat co nejvíc nahlas „toto je americký zákon, který chceme přijmout! Americký, americký, americký!!“

  2. Stejný zákon přijali nedávno ve Francii (FFARA)
    Francouzské Národní shromáždění ve středu 27. března přijalo návrh zákona, který čelí zahraničnímu zásahu, včetně použití experimentálního algoritmu ke sledování podezřelé činnosti. Návrh zákona, který předložila strana prezidenta Emmanuela Macrona, obdržel souhlas 171 zákonodárců, s pouhými 25 proti.
    V listopadu (loňského roku) francouzská parlamentní zpravodajská komise uvedla, že Francie čelila „všudypřítomné a trvalé hrozbě“ zahraničního zasahování. Vyzval k novým právním předpisům a uvedl, že současné nástroje k likvidaci zpravodajských služeb nestačily v dlouhodobém horizontu proti hrozbám. Zpravodajská komise poukázala na rozsáhlé kampaně na manipulaci s manipulací s rozsáhlými informacemi a uvedla, že činily „novou formu zahraničního zásahu“ a zdůraznily jejich „bezprecedentní měřítko“.
    viz
    https://www.lemonde.fr/en/france/article/2024/03/27/france-s-assemblee-passes-bill-against-foreign-interference_6660175_8.html

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*