Hledá se viník vzpoury žoldáků. Putinův vnitřní kruh se otřásá, v Kremlu může vzniknout mocenské vakuum
Sdílet článek:

ALAN CULLISON

Ruský prezident Vladimir Putin se po desetiletí obklopoval poradci z rodného Petrohradu, kteří mu pomáhali upevňovat moc nad Ruskem, řídit různé vlivové skupiny a budovat rozsáhlý bezpečnostní aparát k podpoře imperialistické vize, která vyústila ruskou invazí na Ukrajinu.

Putinovu image však narušila víkendová vzpoura žoldáků, která odhalila jeho vůdcovské slabosti – zejména pokud jde o to, jak zabránit svým chráněncům, aby se požírali navzájem.

Zatím se kolem něj shromažďují vlivné postavy, které Putin dosadil do Kremlu, a uzavírají trhliny, které se po tomto debaklu otevřely. Ale dlouho doutnající nespokojenost s válkou na Ukrajině, spolu s roztočením spirály vzájemného obviňování uvnitř Kremlu, by mohly vytvořit mocenské vakuum, kterého se Putinovo nespokojené okolí může pokusit využít, říkají odborníci na Rusko.

Putin se stále více odcizuje a izoluje

„Každý ruský vůdce musí umět tři věci, aby si udržel důvěru elit – chránit je před vnějšími nepřáteli, chránit je před ruským lidem a chránit je před sebou navzájem,“

říká Thomas Graham, pracovník Rady pro mezinárodní vztahy a bývalý poradce pro národní bezpečnost v Bushově Bílém domě.

„Dva z těchto úkolů neplní dobře – nedaří se mu proti vnějšímu nepříteli Ukrajině a nezvládá rivalitu mezi elitou. Neřeší věci rázně,“

– míní Graham

Putin se během své 23leté vlády obklopil technokraty a kariérními profesionály z bezpečnostních služeb, z nichž mnohé zná již desítky let a kteří mají prozatím příliš mnoho co ztratit, než aby uvažovali o tom, že by se mu postavili.

Putin, stejně jako jiní předchozí kremelští vůdci, musí vládnout ruským elitám nikoliv podle práva, ale podle atavističtějšího kodexu, který je založen na věrnosti a strachu. Po většinu doby své vlády obratně řídil své podřízené, částečně tím, že stavěl jedny proti druhým.

Pozorovatelé Kremlu však tvrdí, že Putin se stále více odcizuje a izoluje, stýká se s úzkou skupinou stejně smýšlejících poradců, což ho připravuje o informace, které potřebuje k řádnému řízení země.

Na kádry silových složek se musí spoléhat, ale také se jich obávat: Chrání jeho systém, ale zároveň mají zbraně, kterými ho mohou svrhnout. Na klíčové posty v bezpečnostních službách Putin jmenoval kumpány z Petrohradu, svého rodného města, které znal z vlastního působení v KGB ze sovětské éry a z úřadu starosty v 90. letech.

Patří mezi ně Alexander Bortnikov, šéf FSB, nástupce ruské KGB, který strávil v Petrohradě desítky let v bezpečnostních službách, než byl na počátku Putinova prezidentství povolán do Moskvy. Nikolaj Patrušev, tajemník mocné ruské bezpečnostní rady, se s Putinem zná od 70. let, kdy spolu pracovali jako začínající důstojníci KGB, a v roce 1999, kdy byl Putin tehdejším prezidentem Borisem Jelcinem jmenován premiérem, ho vystřídal ve funkci šéfa FSB.

Zdá se, že rebelie Putina zaskočila

Vzpoura ve vlastní armádě, která pravděpodobně posílí Putinův paranoidní styl vládnutí, představuje pro ruského vládce nevídaný problém, protože vůdce vzpoury, zakladatel Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin, je jeho dlouholetý důvěrník z Petrohradu 90. let a monstrum, které Putin sám vytvořil. Kreml po léta využíval Prigožinovu skupinu Wagner k hackerským a vojenským operacím v zahraničí, které ruská vláda mohla věrohodně popřít.

Prigožinův útok na ruskou armádu se zdá být epilogem k jeho roli ve válce na Ukrajině, kde Kreml angažoval Prigožina a jeho žoldáky, z nichž mnozí byli naverbováni ve vězení, aby stáli v čele některých z nejnákladnějších útoků.

Rozhořčení nad obrovskými ztrátami a vojenskými neúspěchy na Ukrajině, které oslabily Putinovo postavení, přispělo k popularitě Prigožina, který se ve své roli vyžíval a stal se hrdinou pro Rusy nespokojené s údajnou lživostí a liknavostí ruských vojenských velitelů. Prigožin dostal volnou ruku k budování kultu osobnosti, přestože opakovaně urážel a znevažoval nejvyšší představitele ruské armády.

Zdá se, že jeho víkendová vzpoura, kdy napochodoval do jihoruského města Rostov, obsadil vojenské velitelství a sestřelil několik ruských vojenských letadel, Putina zaskočila. Ruský prezident čekal více než 12 hodin, než vystoupil ve státní televizi, aby tento výpad odsoudil a označil jej za „kudlu do zad“ Ruska.

V pondělí se v televizi znovu objevil nervózní a rozčilený, když odsoudil tento krok, aniž by zmínil Prigožinovo jméno. Podle tamních úřadů byla na Prigožinovy vojáky vyhlášena všeobecná amnestie a on sám uprchl do Běloruska.

Pátrání po zrádcích

Michail Kasjanov, který byl v letech 2000 až 2004 ruským premiérem, po Putinově projevu řekl CNN, že ruské elity začínají Putina vnímat „už ne jako moderátora, ne jako ochránce svých zájmů, ale jako slabého vůdce, který už není lídrem“.

Alexander Gabujev, ředitel Carnegie Russia Eurasia Center, míní, že Putin se pravděpodobně pokusí překonat viditelnou slabost tím, že změní obsazení vedoucích pozic v armádě, bezpečnostních složkách a orgánech činných v trestním řízení.

Změny pravděpodobně zasáhnou i Kreml, kde bude Putin sondovat, kolik toho o Prigožinových plánech kdo věděl a proč ho nezastavili.

„Putin se bude ptát na loajalitu lidí kolem sebe a provede nějaké změny. Někdo musí vzít vinu na sebe,“

– říká Graham

Putin podle něj však bude muset našlapovat opatrně, protože „elita bude také klást otázky. Elita se bude ptát, jak silný je Putin a jestli jsou v bezpečí, když zemi řídí on“.

Kreml se prozatím snaží demonstrovat návrat k normálnímu životu a vyvolávat dojem, že Putin má situaci pod kontrolou. V pondělí večer Kreml zveřejnil video, na němž Putin sedí na schůzce nejvyšších bezpečnostních představitelů, včetně ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, jehož odvolání bylo Prigožinovým klíčovým požadavkem.

Putin na videu řekl, že budou diskutovat o víkendových událostech, aniž by zmínil vzpouru nebo Prigožina jménem. V úterý ráno Viktor Zolotov, další Putinův chráněnec z Petrohradu, který nyní stojí v čele domácí bezpečnostní složky známé jako Národní garda neboli Rosgvardie, řekl, že jeho skupina dostane těžkou techniku včetně tanků.

Zolotov uvedl, že vzpoura wagnerovců rychle postupovala ruským územím, protože jeho jednotky Národní gardy byly soustředěny poblíž Moskvy a byly připraveny ji bránit. „Povstalci by Moskvu nedobyli,“ ujistil.

Obviňování Západu

Putin v minulosti reagoval na politické hrozby zdvojnásobením represivních opatření a obviňováním Západu z podněcování vzpour uvnitř Ruska.

V možné předzvěsti budoucí kampaně pro veřejnost ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí uvedl, že Moskva vyšetřuje, zda se na Wagnerově vzpouře podílely západní zpravodajské služby. Západní vlády označily střet wagnerovců s Kremlem za vnitřní záležitost Ruska.

Vyhrocení protizápadní rétoriky by mohlo potěšit některé z Putinových nejbližších důvěrníků v bezpečnostní radě Kremlu, například Patruševa, který si stejně jako Putin myslí, že Rusko je v existenčním zápase s dekadentním Západem.

V květnu se Patrušev dostal na titulní stránky západních novin, když pro ruské noviny naznačil, že USA chtějí zabrat části Ruska, protože by brzy mohla vybuchnout spící sopka ve Wyomingu a Severní Amerika by se stala neobyvatelnou.

Pět dalších členů Putinovy bezpečnostní rady vydalo o víkendu prohlášení, v němž vyzvalo Rusy, aby se sjednotili za Putinem a zabránili občanské válce. Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident a premiér, který byl kdysi považován za západně orientovaného politika, na svém kanálu na Telegramu vyzval Rusy, aby podpořili Putina a „porazili vnějšího i vnitřního nepřítele, který prahne po rozervání naší vlasti“.

Sergej Naryškin, šéf ruské zahraniční rozvědky, na Telegramu napsal, že Prigožinův pokus „zažehnout oheň bratrovražedné občanské války selhal“.

Gabujev z Carnegieho euroasijského centra míní, že ačkoli někteří členové Putinovy elity mohou být proti jeho postupu v případě vzpoury a dokonce války na Ukrajině, nikdo se to neodváží říci.

„Jsou příliš nedůvěřiví vůči sobě navzájem a řízení vlastních záležitostí. Nechtějí nasazovat krk. Právě nedostatek společenské soudržnosti, a to i na úrovni elit, umožňuje autokratům, jako je Putin, udržet se v Rusku u moci,“

– říká Gabujev

Info.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 3,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Pan autor si něco myslí, že by to tak mohlo být. Jenže Putin a rusové obecně hrají na mnoho tahů dopředu, takže co se zdá být jasné na první pohled, je ve skutečnosti hra pro západ a skutečný záměr je jiný. Budoucnost ukáže.

 2. Elity které dlouhodobě podporují Putina si jistě kladou otázky a některé nebudou Putinovi milé.
  Pokud ale nejsou úplně hloupí tak nebudou destabilizovat situaci v době kdy vedou válku s USA a některými státy NATO. V Putinovi mají „zatím“ jistotu jakési stability a možnosti ukončit válku se ctí. Mocenským bojem o vládu nad Ruskem v současné situaci by jenom uskutečnili plány západu na destabilizaci Ruska, občanské války a ztráty kontroly nad územím a surovinovou základnou.
  Předpokládám, že tam budou nějaké zbytky soudnosti a pudu sebezáchovy. Takže Putin to zřejmě ustojí, ale až skončí válka a začne se hodnotit, bilancovat a hrát politické šachy, potom to bude mít Putin možná dost těžké a bude záležet hodně na tom zda válka byla úspěšná či ne.

  • Žádná válka není úspěšná pro ty, kteří nepřežili.
   Úspěch by byl, když by se podařilo válce zabránit – ale to by zbrojaři nevydělali krvavé prachy …

  • R.Mate v tom zmatek pane.A podivuhodne je,ze samozrejme ve prospech pana dobyvatele cizich uzemi.Valku zacal a vede pan Veliky,a nikoliv proti NATO a USA,ale napadnutim a okupací sousedniho naroda,kteremu upira existenci.No a svobodny svet pomaha trpicimu narodu pred zotrocenim,ktere by ho cekalo kdyby se nebranil.No pokud si prectete diplomovou praci vedouciho vrahů a zlocinců,tak budete mit ještě jasněji kdo,proc a pro co valka začala.Jó ta praxe.

    • Pro vysvětlení:
     Stát je politický konstrukt, jehož hranice se často mění podle aktuální geopolitické situace a nálady sousedů.
     Ostatně byste tuto poučku měl znát z praxe – ČSR, ČSSR, ČSFR, ČR (SR) …

 3. V.Aaa to se nam tady zase pan zrejme predseda byvaly rozpovidal,ze 141statu OSN je k nicemu,protoze nedaji na jeho videni ze chudaci narodnosti Donbasu maji narok uplne na vsechno a nejake hranice nikoho nezajimaji(jeho a pana dobyvatele).No a nejak přehlidl(asi nedopatrenim) diplomku pana vedouciho zlocincu a vrahu ze nešlo o zadne ruske lidicky a jejich trápeni,ale rozkrast a rozpludrovat a okupovat další kus nerostneho bohatstvi sousedni zeme.Jó ta praxe a ideologicka nenavist.

  • No – rozpovídal – zvládl jsem to s 200 písmeny, zatímco vy jste vyplýtval na vaše nesmyslné kydy (o které nikdo nestojí) 485 písmen.
   Asi mám větší praxi.

 4. V.Tak to rozpovidani je nutne proto,ze nekterym nasim taky spoluobcanum je treba vysvetlovat,ze vraždit obcany sousedniho statu,borit jejich mesta, upirat jim existenci jako statu,nicit infrastrukturu jaksi neni nejen z mezinarodniho prava ale hlavne z lidskeho jaksi v 21 stoleti v poradku.No a predstavte ze Vam to jaksi pripada celkem OK.Tak pak Vam zrejme nezbyva,nez si ten pravni stat RF jit vyzkoušet na živo.No a to bude ta praxe ktera Vam chybí.No a pak nam tu povykladate jak jste tam pochodil s tou svobodou vseho mozneho kterou tak obdivujete zatim platonicky.

 5. V.Copak copak pane? Nechce se na živo nechce poznat zemi sveho obdivu nechce? Je nam tu dobře v tom imperialismu pod USA že? No a uz jste povykladal tady ctenarum jaky ohnivý bojovnik jste byl za lidska prava,svobodu projevu,cestovaní atd,atd treba v roce 1988 lidí v Ceske republice kde vladla diktatura jedne strany a takto proti tehdejsimu režimu by Vas nepustili kritizovat vladu ani ze srandy do dikobrazu? No zatim za obcany Donbasu bojujete ukazkově.Cim to asi bude?No ja to ctenarum prozradim.Dneska totiž mužete a nic se Vam nestane.No a tehdy by Vas nejen nepustili do zadnych tiskovin bez schvaleni komunistickeho dozoru,ale jeste by Vam a Vasi rodine znicili zivot.Tak vykladejte vykladejte co vsechno jste tehdy mohl a dneska nemuzete.Zeptejte se rodičů pokud jste si hral v té době na písku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*