SYRZDARMA.CZ
Odlište demokracii od totality! Ve které zemi došlo k událostem, o nichž informují následující zprávy?
Demokratická doplňovačka. Dvě nedávné zprávy ze světa. Ze které země asi jsou? Kompletní zdroj informace na konci článku.
(1) Tajná vojenská jednotka proti vlastním občanům
Vojenští operativci v ________ byli součástí operace, která se zaměřovala na politiky a známé novináře, kteří vyjadřovali svoje pochybnosti o protipandemických opatřeních.
Tajná vojenská jednotka má za cíl vedení informační války a sbírala informace například o bývalém ministrovi nebo dvou známých novinářích. Jejich nesouhlasné názory jednotka hlásila premiérovi. Nejtajnější část jednotky je 77. brigáda, jejímž cílem je „nevojenskými nástroji ovlivňovat chování odpůrců”.
Jednotka vyhledávala na sociálních sítích účty, na kterých se vyskytovala klíčová slova, například ventilátor. Shromážděné informace poté posílala vládě.
(2) Hlásit se to musí
Vláda _________ představila brožurku z názvem „Poznej signály”, jejímž cílem je včas identifikovat extremismus. Lidé by se podle ní měli řídit heslem „když něco vidíš, něco řekni”.
Šéfová tajných služeb při představování brožurky na tiskové konferenci uvedla:
„Rozpoznat potenciální varovný signál může být vitální součástí strategie, která nakonec zachraňuje životy. Je třeba dávat pozor a být ve střehu, takže když lidé něco vidí nebo o něčem slyší, něco, co se jim zdá mimo a co je znepokojuje, mohou se podívat do této brožury, aby zjistili, zda to indikuje, že tato osoba je na cestě ke skutečnému útoku.”
„Může to být osoba, u které se objevuje nepřátelský světonázor. Mohou to být protipandemická opatření, která vláda zavedla, mohou to být vládní opatření, která jsou interpretována tak, že zasahují do osobních práv, nebo to, čemu říkám směs ideologií a názorů postavených na konspiračních teoriích.”
Vyhodnocení demokratické doplňovačky na konci textu.
(3) Umělá inteligence
Satira: Umělá inteligence, kterou technologicky zdatná redakce syrzdarma.cz používá, nabídla následující text jako pokračování předchozích zpráv.
Pavel Morozov pocházel z chudé rodiny a byl předsedou základní organizace „Mladých pionýrů” ve vesnické škole. Byl fanatickým stoupencem kolektivizace. Jeho otec byl oblíbeným členem místního sovětu a odpůrcem násilného združstevňování. Mladý Pavlík otce udal úřadům a před soudem vypovídal, že jeho otec podporoval kulaky. Životopis Pavlíka Morozova patřil k povinné školní četbě v bývalém Československu.
V Československu inspiroval Pavlík Morozov Tomáše Frejku, který udal svého otce Ludvíka. Ludvík Frejka byl komunistický politik, který byl v procesu s Rudolfem Stránským obžalován z velezrady a v roce 1952 oběšen. Jeho syn Tomáš napsal předsedovi soudu dopis, ve kterém píše:
„Vážený soudruhu, žádám pro svého otce nejtěžší trest, trest smrti. Vidím teprve teď, že tento tvor, kterého nelze nazvat člověkem, byl mým největším a nejzavilejším nepřítelem. Slibuji, že budu vždy pracovat jako oddaný komunista, a vím, že nenávist k mému otci mě bude vždy posilovat v mém boji za komunistickou budoucnost našeho lidu.” (pozn. redakce: zkráceno, celý text v odkazu níže.)
(4) Demokratická doplňovačka
Zpráva první: Velká Británie
Zpráva druhá: Nový Zéland a Brožurka
Be the first to comment