Nedávno vydaná kniha amerického profesora historie popisuje nárůst napětí mezi NATO a Ruskem během posledních dvou desítek let a tvrdí, že NATO svými jednostrannými kroky situaci neodpovědně eskalovalo. Pro svoje tvrzení předkládá čtyři argumenty.
Místo předmluvy text ze stanoviska soudce Nejvyššího soudu USA Olivera Holmese, ve kterém se zastal ruských aktivistů, kteří roznášeli letáky kritizující účast USA v první světové válce:
„Pronásledování za vyjádření názorů se mi zdá naprosto logické. Pokud nemáte pochybnosti o svých předpokladech nebo své moci a toužíte po určitém výsledku celým svým srdcem, je přirozené, když vyjádříte svoji touhu v zákoně a smetete jakoukoli opozici. Ale když si lidé uvědomí, že čas převrátil mnoho názorů, za které se bojovalo, mohou dojít k závěru, že nakonec bude žádaného dobra lépe dosaženo svobodnou výměnou názorů. Že nejlepší zkouškou pravdy je síla myšlenky, která je akceptována v konkurenční výměně názorů.“
Profesor historie Benjamin Abelow vydal nedávno knihu „Jak západ způsobil válku na Ukrajině“. V knize uvádí následující argumenty pro svoje tvrzení, že Západ a NATO postupovaly vůči Rusku bez žádoucí zdrženlivosti:
(1) Ignorování citlivosti Ruska na jeho západní hranicí
Není pochyb o tom, že ruské vnímání externích hrozeb je hluboce ovlivněno historickou zkušeností. Kromě dvou německých invazí během první a druhé světové války bylo Rusko o sto let dříve napadeno Napoleonem, jehož armády po vítězné bitvě u Borodina vstoupily do samotné Moskvy. Poslední pozemní invaze německou armádou za druhé světové války přitom znamenala smrt pro zhruba 13% ruské populace. Rusko položilo na oltář vítězství nad nacismem násobně více životů než jakýkoli stát protinacistické koalice.
Moskva není pro svoji obranu obklopena dvěma oceány, nemá hory, které by bránily armádám v postupu. Je položena na rozsáhlých euroasijských pláních bez lehce bránitelných hranic. Ukrajina je pro Rusko strategicky důležitým územím, se kterým sdílí téměř dva tisíce kilometrů dlouhou hranici. Rozmístění zbraní nepřátelského uskupení na tomto území považuje za svoje přímé ohrožení.
(2) Zasahování do politického procesu na Ukrajině
Rusko je přesvědčeno, že se USA aktivně účastnily převratu na Ukrajině v roce 2014, který svrhl tehdejšího prezidenta Janukovyče. Velkou kontroverzi vyvolal únik záznamu rozhovoru mezi americkými diplomaty. Zástupkyně tehdejšího ministra zahraničí Victoria Nuland na záznamu hovoří s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffrey Pyattem. Během rozhovoru se baví o tom, kdo by měl, nebo neměl jít do nové ukrajinské vlády.
Uniklý záznam rozhovoru vyvolal v médiích pozornost z jiného důvodu. Victoria Nuland v jednom okamžiku doslova říká, ať „jde Evropská unie do prdele“.
Ať už byla role USA jakákoli, Rusko se obávalo dalšího vývoje a zejména faktu, že by prozápadní ukrajinská vláda mohla zablokovat ruské flotile přístup do černomořského přístavu Sevastopol, jehož význam pro Rusko je vojenský i symbolický.
Profesor politologie na univerzitě v Chicagu John Mearsheimer, jehož názory na současnou krizi na Ukrajině se objevily v časopisu Economist, k situaci uvádí:
„Anexi Krymu prezident Putin neplánoval dlouho. Byl to impulzivní čin v reakci na svržení proruského prezidenta v roce 2014. Jakmile vypukla krymská krize, nemohli američtí a evropští politici přiznat, že ji vyvolali snahou o integraci Ukrajiny do západních struktur. Řekli, že skutečným problémem je ruská touha dominovat na Ukrajině nebo ji dokonce dobýt.“
(3) Rozmisťování balistických raket v Evropě a vojenská cvičení v blízkosti ruského území
V roce 2001 odstoupil prezident George W. Bush jednostranně od dohody o omezení systémů antibalistických raket. Následně uvedly v roce 2016 Spojené státy do provozu antibalistický systém Aegis v Rumunsku jako součást obranného systému proti raketám z Iránu nebo Severní Koreje.
Prezident Putin trval na tom, že přítomnost systémů, které mohou sloužit obranným i útočným cílům, představuje pro Rusko hrozbu. USA Rusko ujišťovaly, že jejím záměrem je využít systémy Aegis pouze pro defenzivní účely. Rusko nicméně posuzuje systém Aegis podle skutečných vojenských schopností, které zahrnují i útočné typy raket.
NATO organizovalo řadu cvičení v blízkosti ruských hranic. Například v roce 2021 proběhlo cvičení v Estonsku, během něhož byl simulován útok na systémy protivzdušné obrany na území Ruska. Ten samý rok došlo málem ke konfliktu, když během námořního cvičení za účasti NATO a ukrajinské armády vplula britská fregata do území, které Rusko považuje za svoje teritoriální vody.
(4) Nerespektování symetrických požadavků Ruska
Americká politika je dvě stě let určována Monreovou doktrínou, která říká, že jakékoli vměšování se do záležitostí západní polokoule budou USA vnímat jako bezpečnostní hrozbu. Pokud by nějaká zahraniční mocnost umístila vojenské síly v blízkosti amerických hranic, považovaly by to USA za porušení Monroeovy doktríny a důvod pro obrannou vojenskou operaci vyvolanou rozmístěním nepřátelských zbraní v blízkosti amerického území.
Umístění sovětských jaderných zbraní na Kubu v roce 1962 vyvolalo ostrou reakci USA, která hrozila přerůst v jaderný konflikt. Krize skončila po dvoutýdenní eskalaci dohodou, podle které stáhl Sovětský svaz svoje jaderné zbraně z Kuby.
Méně známým faktem je, že stažení sovětských jaderných zbraní z Kuby nebylo vítězstvím agresivního tlaku USA, ale výsledkem pragmatické dohody prezidentů Kennedyho a Chruščeva, v jejíž neveřejné části se USA zavázaly výměnou stáhnout jaderné hlavice umístěné v Turecku v předchozích letech.
Dovolil bych si nesměle připojit ještě jednu okolnost, která podle mého názoru zvýšila v souvislosti s působením NATO napětí v oblasti. Pokud by došlo ke slibovanému vstupu Ukrajiny do NATO, bylo by pro Rusko prakticky nemožné zabránit pomajdanskému režimu vypořádat se po svém s ruskou menšinou, včetně Rusů žijích na Krymu a na území obou separatistikcých republik.
Velice jednoduše by se mohli sebrat a jít do země zaslíbené.A na světě by byl klid.
Soudruhu Kolemjdoucí….,to je docela rasizmus. Takže bys doporučil vystěhovat rusky mluvící obyvatele UA k odsunu do Ruska, že? To svět učinil pouze v případě Německa po ww2, kdy bylo odsunuto několik milionů Němců z Evropy zpět do Německa. To proto, že se často podíleli na genocídě a vyhlazování evropského obyvatelstva. Jen nás německá návštěva za 6 let co tu vládli přišla na 350 000 mrtvých….
Na světě možná bude klid až se USA smíří, že už nebudou hrát první housle a že budou jednou z velmocí světa a né tou hlavní. Čína je ráda odstaví a svět třetí a rozvojový ji podpoří. Amerika je brána rozvojovým světem jako větší hrozbu pro mír než třeba Rusko nebo Čína nebo Indie….,proto taky na sankce nešly..
Navíc rusky mluvící lidé na Dombase žili po staletí a je to tedy spíše jejich země, než země Zelinského, který ani není voják, protože kvůli své víře na vojně nebyl a navíc podle Panama Papers už si pořídil majetek kolem 800 milionů dolarů. To ze svého prezidentského působení nemá…
Jako platí zákon o územní celistvosti, tak proti tomu jde zákon o sebeurčení, to se bohužel trochu pere…
Vy si mě zrejme porad pletete s kolegy ideologicke uderky,ktera má za úkol závistivě špinit úspěšný západ,a obhajovat dobyvacnou válku cizího území,a omlouvat to národnostními menšinami,ktere mohou určovat územní celistvost státu jak se jim líbí.No,tak to se ten svet má na co těšit.To bude zmatku nad zmatek,a státu jak maku,Takove Karlovy Vary asi ztratíme,protoze na ochranu ruský mluvících obcanu mají právo na sebeurcni a dobyvacnou armádu.Hranice byly určny,a svět je odsouhlasil,aby právě k takovým zmatkům nedocházelo,a dobyvacne národy to nekryly jako záminku pomocí(viz Hitler Sudety).
Bla bla bla….Karlovy Vary ruské nikdy nebudou a vy to víte moc dobře. Byl MINSK 1 a pak i MINSK 2 a ten to měl vyřešit nějakou asi autonomii, ale Zelinda pod tlakem banderovců se na to vybod…,a tak to dopadlo jak to dopadlo. Teď těžko vzdychat nad rozlitým mlékem, že?
UA to fakt nepřeju, ale její vyhlídky na vítězství jsou mizivé i podle amerických generálů…
Oranzova revoluce vroce 2004 jasne ukazala,kam chce Ukrajinsky lid.Politicke prevraty aby se Ukrajina stala druhym Beloruskem vidime v primem prenosu.A ten Zelinda jak ho nazyvate,a nesahate mu ani k tkanickam od bot si muze hrat ve svem state na Banderovce jak chce,a Vam a komukoliv dalsimu je po tom celkem vite co.
Ale klidně ať si Zelenský ve svým státě dělá v mezích zákona co chce, ale ať nešikanuje rusky mluvící obyvatele Ukrajiny….,kor když vedle má Rusko. Moc špatně mu banderovci poradili….
A ještě k tomu vyhánění jak vy říkáte.To je,volba,nikoliv vyhánění.Muzou zůstat součástí Ukrajiny.Maji na výběr,tak jak miliony Ukrajinců,kteri si vybrali EU,a nevitali okupanty květinami,jak se agresor domníval.
„Maji na výběr, tak jak miliony Ukrajinců,kteri si vybrali EU“
To je opravdu trefné. Ano, okolo 3 milionů Ukrajinců/* uprchlo po 24.2.2022 do zemí EU a dál na západ, za Atlantik. Více než 2 miliony uteklo do Ruska.
—
/* Fakt je, že z 80% to jsou Ukrajinky.
Těm co utíkali do RF určitě nepadaly bomby za límec,jako těm kteri zachraňovali holý život a nevedeli,jestli se ráno probudí.Z Vas musí mít ústřední výbor dobyvacne barbarske války radost.Jeste zminte,ze se EU rozpadne,ze sankce na agresora nefungují a že na uprchlíky doplacime a dostanete za dnešek od nich medali za vzornnè vymývání hlav v tom prohnilem západě,kde tak pohodlně žijete,vseho máte dost a utrpení druhých berete jako estradu pro Vaše pobavení.