SYRZDARMA
Podle bývalého šéfa analytiků italské tajné služby je válečná realita stejná jako těhotenství. Od určitého okamžiku nejde utajit. Co o tom napsali ve světě a o motivaci zatloukat.
Pozn. redakce: V ekonomice platí různá pravidla a jedno z nich se zabývá tím, jaká je motivace manažera, jímž řízená firma je ve ztrátě, a jak to ovlivňuje jeho jednání a rozhodování. Protože to není o fyzice, ale o chování lidí, neplatí pravidla absolutně, ale spíše ve smyslu, že se pravděpodobnost výskytu nějakého modelu jednání zvyšuje.
Pravidlo o zatloukání a riskování
Je-li firma významně ztrátová a nejedná se o jednorázový výkyv, jehož konce lze dohlédnout, má vedení společnosti tendenci změnit svoje chování ve dvou ohledech. Tedy pokud nejsou manažeři zároveň majiteli firmy, pak to neplatí.
V prvé řadě mají manažeři tendenci, ať už vědomou nebo nevědomou, dávat majitelům informace zabarvené na růžovo. Málokdo chce být věrozvěstem špatných zpráv a přiznání kritického stavu může být vnímáno jako selhání.
Druhou, daleko závažnější změnou chování, je ochota investovat do výrazně rizikovějších projektů, které by v době prosperity byly zavrženy. Rizikový projekt v případě úspěchu vynese velké peníze, které dostanou firmu z problémů, a pokud to nevyjde, je to stejně jedno. Osud manažerů je zpečetěn. Problém pro majitele firmy je ten, že se z prodělečné firmy může stát firma nad propastí nebo již na půli cesty ke dnu.
Platí taková pravidla i ve válečném konfliktu?
Je pravděpodobné, že ano. Pokud je každý, kdo si dovolí zpochybnit zvolenou strategii, napaden, proč by podával nepříznivé zprávy nebo interpretoval surová data z bojiště tak, jak je vidí on? Pak je ale možné, že jsou závažná geopolitická rozhodnutí činěna na základě informací, které nepopisují správně rizika.
Stejně tak může platit, že ochota jít do bojových akcí, které nemají velkou šanci na úspěch, je výrazně vyšší. Zejména v situaci, kdy náklady na neúspěch bojové akce ponesou neznámí lidé kdesi v dalekých zákopech. To je takzvané zdvojnásobování sázek.
Změna kurzu nemožná
Třetím aspektem je nemožnost přiznat chybu, neproběhla-li otevřená diskuze. Přiznat chybu je vždy extrémně obtížné, ale v situaci, kdy místo celospolečenské diskuze panuje cenzura, tedy po novu boj s dezinformacemi, a je v podstatě zakázáno kritizovat zvolenou strategii, je přiznání chyby vyloučeno. Jedinou cestou kupředu je zdvojnásobování sázek, dokud nebude mít realita navrch.
Co píší ve světě
Srpnové zprávy ze světového tisku naznačují, že se střet s realitou blíží.
Kompletní zdroj na konci článku.
(1) Washington Post, 10. srpna
Pomalá protiofenzíva přináší na Ukrajinu chmurnou náladu
Dva měsíce poté, co Ukrajina zahájila protiofenzivu, není vidět žádný pokrok. Počet mrtvých roste každým dnem. Voják Ruslan, který na frontě ztratil nohu: „Posílají každého na frontu bez řádné přípravy.”
(2) Washington Post, 17. srpna
Americké zpravodajské služby říkají, že Ukrajina nesplní klíčový strategický cíl protiofenzivy
Pochmurné hodnocení je založeno na brutální ruské připravenosti při obraně okupovaných území. Je pravděpodobné, že vyvolá hledání viníka v Kyjevě a západních centrálách, protože západní vojenská technika v hodnotě miliard dolarů nepřinesla očekávaný výsledek.
(3) Politico, 17. srpna
Významný podporovatel Ukrajiny mění názor
Kongresman Andy Harris je členem důležitého výboru „House Freedom Caucus”. Dosud byl zapřisáhlým podporovatelem pomoci Ukrajině, jeho ukrajinská matka utekla po válce do USA. Nyní prohlásil, že „si není jistý, že je to vyhratelné”.
(4) Die Welt, 20 srpna
Pouze jeden typ války má na Ukrajině šanci na úspěch
Ukrajinská populace klesla, ale do zbraně může být povoláno až 3 miliony lidí. S takovou armádou může Ukrajina vyhrát.
Pozn. redakce: Příklad násobení sázek, nenese-li sázející osobně náklady neúspěchu.
(5) Washington Post, 21. srpna
Ukrajina pálí jednu salvu za druhou a USA zápasí s dodávkami munice
USA mají problémy s udržením tempa výroby zbraní, které Ukrajina potřebuje. Panuje globální nedostatek TNT. Rusko odstřihlo USA od dodávek TNT ze závodu v Luhansku.
(6) Italský Il Messagero, 18. srpna
Tajné služby vědí, že Kyjev nemůže vyhrát
Bývalý šéf analytiků italské tajné služby v rozhovoru uvedl:
Nastal čas konfrontovat se s realitou, kterou zpravodajská komunita dobře zná, a otestovat reakce veřejného mínění na pravdu, která není pravdou propagandy. Prostřednictvím anonymních zdrojů začíná západní veřejné mínění trávit myšlenku, že tato válka neskončí pádem Putina nebo triumfálním pochodem ukrajinské armády na Rudém náměstí.
Ukrajina nemá dostatek mužů, aby získala zpět to, co ztratila. Odpor do posledního muže nemá smysl. K útoku musí být poměr, jak každý ví, nejméně tři ku jedné. S válečnou realitou je to jako s těhotenstvím, za určitou hranicí se to nedá utajit.
Komu kromě veřejného mínění jsou tyto zpravodajské úniky informací určeny?
Prezidentu Bidenovi. Zpravodajská komunita tak může Bílému domu „vysvětlit”, jak se věci skutečně mají. A pak samotným Ukrajincům. První, kdo v Zelenského okolí promluví o míru, je vyřízen. O míru budou mluvit, až když to řeknou Američané.
“Brutální připravenost” je úchvatný termín! Buďme jako Rusové – buďme brutálně připraveni. Na cokoliv.
M.To je vychovou madam v tè RF,a vojenskym povinnym drilem od mládí.Poto se jdou ve jmenu peněz a obdivu k vudci nechat zabit při okupaci sousedni země.To je u nas a v Evropě něco nepředstavitelneho.My jdeme demonstrovat ať vlada za nas neco udělá.A kdyby ona chtěla po nas povinnou vojenskou službu a bránit republiku,tak si sama odpovězte.