Ve Velké Británii spustili tento měsíc největší bateriové úložiště v Evropě. Pro kolik domácností a na jak dlouho vystačí?
Bez bateriových úložišť je energie z obnovitelných zdrojů obtížně řiditelnou složkou energetického mixu. Co o nich psali minulý týden v Evropě. Kompletní zdroj na konci článku.
(1) Zelená matematika
Anglická BBC informovala 21. listopadu, že poblíž města Hull východně od Manchesteru bylo uvedeno do provozu nové bateriové úložiště za použití technologie dodané firmou Tesla. Úložiště má ukládat elektřinu vyrobenou obnovitelnými zdroji, zejména větrnými elektrárnami a solárními panely, a dodávat ji do energetické sítě v dobách špičky.
Bateriové úložiště umožní podle jejího ředitele plně využít potenciál obnovitelné energie ve Velké Británii. Do provozu bylo uvedeno o čtyři měsíce dříve, neboť Británii hrozí v zimě výpadky elektrického proudu. Náklady na výstavbu nebyly uvedeny.
Podle BBC se jedná o největší bateriové úložiště v Evropě. Je schopno zásobovat elektrickou energií 300 tisíc domácností po dobu dvou hodin.
Ve Velké Británii je podle statistického úřadu zhruba 28 milionů domácností. Zelená trojčlenka umožní jednoduše spočítat, kolik obdobně velkých bateriových úložišť je nutné postavit, aby 50% britských domácností mohlo fungovat alespoň po dobu dvou dní bez větru a slunce.
První trojčlenka určí, kolik bateriových úložišť musí být postaveno, aby 300 tisíc domácností svítilo dva dny. Je to 24 úložišť alespoň tak velkých, jako v současnosti největší úložiště v Evropě.
Mírně složitějí trojčlenka pak zodpoví otázku, kolik takových úložišť by udrželo dva dny v chodu polovinu britských domácností, tedy 14 milionů domovů. Je-li jich třeba 24 pro 300 tisíc domácností, pro 14 milionů jich bude nutné postavit 1 120.
Mírně zaokrouhlený výsledek zelené trojčlenky říká, že jedenáct set úložišt pokryje potřebu poloviny britských domácností na dva dny. Bez průmyslu.
Pozn. autora: Trojčlenka dá odpověď i na otázku, kolik úložišť by bylo třeba na 14 dní pro všechny.
(2) Německý manažer riskuje
Tento týden prohlásil podle agentury Bloomberg jeden z vysokých manažerů společnosti Volkswagen, že „pokud se nepodaří rychle a spolehlivě snížit ceny energií v Německu a Evropě, bude energeticky náročná výstavba závodů na výrobu baterií v Evropě prakticky nemožná”.
Pozn. autora: Kdyby tak věděl? Vysoce postavený už nebude dlouho.
(3) Omezování spotřeby možná již tento týden
Británie provozuje jedny z největších větrných elektráren na světě, ale její síť je extrémně citlivá na bezvětrné počasí.
Včera oznámil britský provozovatel elektrické sítě National Grid, že vzhledem k málo větrnému počasí, které v Británii panuje, může poprvé v historii uplatnit v praxi opatření na snížení spotřeby elektřiny během špiček.
Domácnosti, které mají instalovány chytré elektroměry, tak dostanou zaplaceno za to, že během špičky sníží spotřebu energie. Podle agentury Bloomberg může dojít i na uhelné elekrárny, neboť málo větrné počasí má trvat do čtvrtka.
Pozn. autora: Byla to říše, nad kterou slunce nezapadá. Teď je to země, která se bojí, že zapadne.
Já nevím.
Podle BBC se jedná o největší bateriové úložiště v Evropě. Je schopno zásobovat elektrickou energií 300 tisíc domácností po dobu dvou hodin.
Podle původního článku má úložiště kapacitu 196 MWh, to jest 196 000 kWh.
Na každý z těch 300 000 domů připadne tedy 0,6 kWh (600 Wh). To stačí na spotřebiče výkonu 600 W na hodinu, na 300 W po dobu dvou hodin.
Zapnutí rychlovarné konvice s výkonem 2 kW na 6 minut spotřebuje 200 Wh a už vám zbude kapacita jen 400 Wh – moc si vyskakovat nebudete.
Nejmenší indukční varná zóna je tak 1 000 W, takže si ji zapnete na půl hodiny (a už nebudete ani svítit).
Přesně tak! A proto mám elektrocentrálu na palivo, které je na černé listině a vydrží běžet hoooodně dlouho 🙂 A cena ? Zlomek toho co stála ta baterková legrace.
Jo a náklady na 1 Kwh? proti baterkám směšné i kdyby litr (toho jehož jméno nesmím vyslovit) stál 100Kč.
Problém je v tom, že dříve technické problémy řešili lidé technicky vzdělaní. Dnes směr vývoje určují politici a aktivisté často až tristně hloupí, zato “kovaní” jak se říkalo dříve. Ti komančové, aniž bych se jich chtěl zastávat, byli v tomhle o poznání méně blbí.
Od ledna budeme mít 4x dražší cenu za kilowatu než mají na Slovensku….a EU budou mít 4x dražší plyn LNG než mají američané…..Ještě že jsme takoví kamarádi, že?….
No vidite,a kdyby agresor neuvrhl svym napadenim suverenniho statu svet do chaosu,tak nemate tema zdrazeni elektriny a plynu a musel by jste si najit jinè. Tak škodolibe sledujete ten chaos(ktery se uklidni)a mate z toho radost.Nikoliv smutek ze zabijeni civilistu a pomoci Evropy utlacovanemu statu.
Cílem baterií není vykrývat výpadky hodiny neřkuli dny, ale spíš minuty, které umožní řízeně vypnout zbytné odběry (domácnosti, služby, část průmyslu…) a nechat fungovat nezbytné provozy (zdravotnictví, část živočišné výroby, potravinářství a chlazení obecně, část metalurgie, vlastní energetika..), dát čas na nastartování generátorů a dalších rezervních zdrojů a odvrátit neřízený blackout. Vypočítávání, kolik čeho baterie utáhne a kolik jich je potřeba, je zavádějící.
Tento aspekt musíte vysvětlit těm, kteří chtějí mít svět na baterky.
Já už jsem se vzdal. Technik nemá proti politikům žádnou šanci: i když mám stokrát pravdu, přijme se politické rozhodnutí, fyzikálně naprosto ujeté a příčící se selskému rozumu …