Hnací síly inflace: Silný americký dolar prohlubuje globální dluhovou krizi
Sdílet článek:
Hodnota amerického dolaru dramaticky roste, což způsobuje, že stále více zemí a společností má potíže, neboť silný dolar je dalším faktorem, který zdražuje mnohé komodity. To zhoršuje inflaci a vytváří problémy při obsluze dolarového dluhu. Je čas zrušit americký dolar jako vedoucí světovou měnu?

Během jednoho roku vzrostl americký dolar z 0,85 na 1,03 eura, zatímco britská libra dokonce vyskočila z 0,73 na 0,95. To je další zátěž pro evropské ekonomiky, které například musí dovážet suroviny jako ropu, uhlí a různé kovy za dolar. To znamená, že současná síla dolaru se také stává dalším hnacím motorem inflace, zatímco Američané mohou na oplátku dovážet mnohem levnější zboží, což alespoň trochu zmírňuje jejich inflační tlak.

Ale zatímco Evropané také pociťují inflační tlak, síla dolaru zasahuje rozvojové a rozvíjející se země ještě silněji. Nejen, že musí platit vyšší dovozní ceny (v místní měně): dluhy vlád, firem a některých soukromých domácností se tam také zvyšují. Protože mnozí lidé si často mohou brát půjčky pouze v amerických dolarech a nyní čelí dodatečným nákladům v místní měně. Například před rokem byl jeden americký dolar 8,90 turecké liry, dnes je to 18,45. Zdvojnásobení tedy znamená dvakrát vyšší náklady pro turecké dlužníky v jejich vlastní měně.

Mnoho dalších měn také v posledních měsících výrazně oslabilo vůči americkému dolaru, což těmto zemím situaci stále více ztěžovalo. Například Argentinci musí v současnosti za jeden americký dolar platit zhruba 145,50 pesos – před rokem to bylo 98,60. V Kolumbii už musíte za „dolarovou bankovku“ vyčlenit přibližně 4 440 pesos namísto 3 835. A situace je obdobná po celém světě.

To však znamená, že se stále více národních ekonomik dostává pod tlak, což spolu s energetickou krizí a prudkým růstem cen potravin dříve či později povede k sestupné ekonomické spirále – celosvětově. To také jasně ukazuje, že systém se světovou rezervní měnou, v níž se obchoduje s nejdůležitějším zbožím a poskytuje mnoho zahraničních půjček, je zastaralý.

Protože tím se dostáváte do rukou Federálního rezervního systému, který se stará pouze o vnější efekty své měnové politiky. Není tedy divu, že například země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) se již podílejí na společné měně, na jejímž základě pak mohou uzavírat obchody nejen mezi sebou, ale i s jinými zeměmi.

Zdá se, že současné posilování dolaru může být jen dalším krokem na cestě k hyperinflaci, která je ideálním nástrojem pro rušení hotovosti.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Když se někdo bránil tzv. petrodolaru, špatně dopadl, viz Irák. Dnes se ale Čína rychle zbavuje dolarových dluhopisů a to patrně znamená, že se bude snažit dolar potopit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*